Hlas za 500 korun i lístek na zábavu. Tak se kupovali voliči

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 10. 2014 13:58
Na největší počet případů volební korupce narazili aktivisté v Ústeckém kraji. S těmi nejvýraznějšími se nevládní organizace chtějí obrátit na policii.
Aktivisté využívali v Bílině na Teplicku skryté kamery, aby kupčení s hlasy zaznamenali.
Aktivisté využívali v Bílině na Teplicku skryté kamery, aby kupčení s hlasy zaznamenali. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Čtyři nevládní organizace získaly během víkendových senátních a komunálních voleb důkazy a svědectví, že na nejméně sedmi místech zejména v severních Čechách a ve Slezsku došlo ke kupčení s hlasy voličů.

Lidé prý dostávali za hlasy pro konkrétní stranu od dvou do pěti stovek, ale třeba i vstupenku na zábavu.

Nejvíce případů objevili aktivisté v Ústeckém kraji. Kvůli těm nejvýraznějším chtějí nevládní organizace podat trestní oznámení. Na policii se již obrátili v Opavě a Českém Těšíně.

"Ti lidé to berou jako samozřejmost. Volby jsou pro ně příležitost si přivydělat. Nejde jim o to, že si zvolí svého kandidáta," řekl Lukáš Landa ze sdružení Oživení.

Voliče svážely taxíky

V Bílině na Teplicku zadokumentovali Landovi kolegové předání peněz na skrytou kameru. Úplatky za volbu konkrétní strany měl lidem předat místní obyvatel vietnamské národnosti. Již během pátku měl takto údajně získat zhruba 100 voličů.

Když Vietnamce při předání úplatku natočili, nabídli mu spolupráci. On ale odmítl. "Zajímala náš špička celé struktury, chtěli jsme ho získat jako svědka," prohlásil analytik sdružení Naši politici Michal Voda.

V Kadani na Chomutovsku sváželi údajní korupčníci voliče z části obce Prunéřov k volebním místnostem místní taxislužbou.

Že docházelo i tady k manipulaci s hlasy, dokládá podle nevládních organizací zejména nezvykle vysoká volební účast. V některých okrscích dosahovala až 70 procent, přitom celorepublikový průměr ležel o zhruba třicet procent níž.

Těžko uvěřitelné nakupování voličů pak probíhalo i v Brně. Jednotlivá svědectví prokazují, že se voliči účastnili voleb výměnou za speciální náramky, které byly jakousi vstupenkou na zábavu v brněnském klubu Musilka s jídlem a programem zdarma.

Voliče tam doprovázeli "volební koordinátoři", kteří dle svých slov vysvětlovali voličům, jakým způsobem mají volit. "Nakoupení voliči v Brně převážně netušili, komu vlastně odevzdali hlas, a ani se netajili, že tak činili, aby se mohli zúčastnit následné akce v Musilce," řekl Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

Ať policie poslouchá

Kromě protikorupčního fondu se na víkendové akci podíleli ještě zástupci organizací Naši politici, Transparency International a Oživení.

Sdružení navrhla také změny, kterými by se mohlo množství případů kupčení snížit. Třeba umožnit v trestním řádu policii používat během voleb nahrávací techniku či odposlouchávat mobilní telefony podobně jako u případů uplácení či korupce.

"Řešením může být i vázání aktivního volebního práva na délku pobytu voliče například v délce šesti měsíců," uvedla právnička Oživení Petra Bielinová. Ten, kdo by pobýval v dané lokalitě kratší dobu, by nesměl hlasovat.

Podle dostupných informací byl trestním příkazem v poslední době odsouzen jediný muž, který údajně zaplatil voličům v Trmicích na Ústecku 200 korun za jeden hlas. Od soudu odešel s půlroční podmínkou. Dalšího obžalovaného čeká soud v listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy