Hejtmani: Od vlády nám chybí více vakcín i informací, na test registrace nebyl čas

Radek Dragoun Michaela Endrštová Radek Bartoníček Radek Dragoun, Michaela Endrštová, Radek Bartoníček
15. 1. 2021 5:30
Redakce Aktuálně.cz hovořila se všemi 13 hejtmany a pražským primátorem o připravenosti na plošné očkování proti covidu. Shodují se, že zásadní je mít stabilní dodávku vakcín a funkční rezervační systém. Vakcín však přichází málo a systém kraje nemohly s předstihem vyzkoušet. Kraje také hledají místa pro očkovací centra. Někteří hejtmani si stěžují i na špatnou komunikaci či nedostatek informací.
Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib | Foto: DVTV

Praha: Všechno se dozvídáme pozdě, vakcín je málo

"Zrovna, když jsem jel dnes do práce, tak jsem si zkoušel rezervační systém, do kterého jsme konečně dostali přístup. Už bylo načase," říká pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha má v systému očkování výjimečné postavení. To není dáno jen tím, že je poněkud odlišným "krajem", ale především tím, že v hlavním městě má velmi důležité slovo vláda. Ta rozhodla například o tom, kde budou očkovací centra, navíc má zásadní vliv na chod nemocnic, protože většina z nich patří pod stát. Státních očkovacích center má být celkem devět, minimálně jedno bude velkokapacitní, a to v hale O2 universum v Libni.

"Mluvil jsem se zástupci některých těchto center. Měla by mít kapacitu 600 lidí denně, takže to je 5400 lidí denně a kolem 120 tisíc měsíčně. K tomu je potřeba přičíst městská očkovací centra, praktiky a případně další, kde bude možné očkování. Když nad tím přemýšlím a vše pozoruji, tak problém určitě nebude v tom, že by nám v Praze chyběla místa na očkování. Problém je jednoznačně v tom, aby stát dodal dost vakcíny. A bohužel, té zatím moc nedorazilo," uvádí primátor.

Počínání vlády hodnotí vesměs kriticky, podle něj selhává hlavně v plánování a v komunikaci. Hřib tvrdí, že se k vlastní nelibosti řadu zpráv dozvídá nejdříve z médií či sociálních sítí, třeba když premiér Andrej Babiš na Twitteru oznámil, že jedno z velkokapacitních center bude v hale O2 universum.

"Všechny informace se k nám dostávají s extrémním zpožděním, ať už jde o výběr míst k očkování, zprávy ohledně rezervačního systému nebo třeba informace o tom, kdo bude zajišťovat stříkačky a jehly k očkování. V řadě věcí se informace vlády postupem času mění," stěžuje si Hřib.

Nicméně stejně jako na jiných místech země, také v Praze nyní běží očkování zdravotníků, kteří mají právo být mezi prvními očkovanými. Od pátku 15. ledna se mohou hlásit k očkování senioři nad 80 let. Podle primátora chystá Praha vlastní osvětu a propagační kampaň, na webu města www.praha.eu také budou všechny potřebné informace.

"Měli jsme zrovna schůzku s agenturou, která nám nabídla zdarma koncept kampaně. Paralelně k tomu budeme chtít další nástroje pro komunikaci s veřejností, například web se všemi praktickými informacemi a možná i web na vyvrácení mýtů," avizuje.

 

Právě se děje

Další zprávy