Hejtmani: Od vlády nám chybí více vakcín i informací, na test registrace nebyl čas

Redakce Aktuálně.cz hovořila se všemi 13 hejtmany a pražským primátorem o připravenosti na plošné očkování proti covidu. Shodují se, že zásadní je mít stabilní dodávku vakcín a funkční rezervační systém. Vakcín však přichází málo a systém kraje nemohly s předstihem vyzkoušet. Kraje také hledají místa pro očkovací centra. Někteří hejtmani si stěžují i na špatnou komunikaci či nedostatek informací.
Ilona Mauritzová
Ilona Mauritzová | Foto: Krajský úřad Plzeňského kraje

Plzeňský kraj: Spustíme vlastní odborné call centrum

Do Plzeňského kraje dosud doputovalo necelých devět tisíc dávek, do konce ledna by jich mělo přijít ještě necelých deset tisíc. V únoru pak celkem necelých 16 tisíc. Dosud bylo naočkováno sedm tisíc lidí. Vakcíny šly nejdříve ke zdravotníkům Fakultní nemocnice v Plzni, později se přidali záchranáři a od tohoto týdne jsou očkováni i zdravotníci v krajských nemocnicích. 

V tomto týdnu bylo také zahájeno očkování seniorů v zařízeních sociální péče, které zajistí hlavně mobilní týmy. "Zájem o očkování v pobytových zařízeních je vysoký. Naše nemocnice mají připravené mobilní týmy, ty budou jezdit očkovat do pobytových zařízení pro seniory a zdravotně handicapované," uvádí hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

Plzeň v průběhu příštího týdne zahájí provoz call centra, v němž dobrovolníci pomohou seniorům s registrací na očkování. "Call centrum bychom spustili již v tomto týdnu, jenže jsme měli velmi krátkou dobu na seznámení se s beta verzí registračního systému a chceme, aby operátoři v call centru byli kvalitně proškoleni," vysvětluje Mauritzová. Pokud senioři nebudou mít rodinného příslušníka, který by je doprovodil na očkování, mohou na call centru požádat o pomoc dobrovolníka, který s nimi do očkovacího centra zajde. 

Od 1. února chce kraj spustit také odborné call centrum, ve kterém budou lékaři odpovídat na odborné dotazy. "Budou odpovídat třeba na to, kdo a kdy se může očkovat, po jak dlouhé době od prodělání covidu a podobně. Nejčastější dotazy pak budeme zpracovávat a uvedeme je na webových stránkách," dodává hejtmanka. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy