Hejtmani: Od vlády nám chybí více vakcín i informací, na test registrace nebyl čas

Redakce Aktuálně.cz hovořila se všemi 13 hejtmany a pražským primátorem o připravenosti na plošné očkování proti covidu. Shodují se, že zásadní je mít stabilní dodávku vakcín a funkční rezervační systém. Vakcín však přichází málo a systém kraje nemohly s předstihem vyzkoušet. Kraje také hledají místa pro očkovací centra. Někteří hejtmani si stěžují i na špatnou komunikaci či nedostatek informací.
Martin Kuba.
Martin Kuba. | Foto: Vojtěch Marek

Jihočeský kraj: Očkujeme rychle, chybí nám vakcíny

Jihočeský kraj očkuje tak rychle, že mu minulý pátek došly vakcíny -spotřeboval všech 3510 dávek, které obdržel. Koncem tohoto týdne by v kraji mělo být přes deset tisíc očkovaných lidí. V následujících týdnech by vždy jednou za sedm dní mělo do kraje doputovat dalších sedm tisíc vakcín. 

"Snažím se držet to, abychom neustále měli vyšší spotřebu, než kolik máme dávek. Mám příslib od premiéra, že když nebudeme mít vakcíny, pošle nám je," říká hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). Již dříve uvedl, že předpokládá, že by plošné očkování proti koronaviru mohlo začít v únoru. Vše se podle něj bude odvíjet od množství vakcín, které vláda krajům poskytne. 

Brzy v kraji bude očkovaná většina nemocničního personálu i klientů a zaměstnanců domovů pro seniory. "Začneme také s očkováním záchranářů, praktických a ambulantních lékařů, u kterých potřebujeme, aby nám pomohli s očkováním veřejnosti," uvádí Kuba. 

V každém jihočeském okrese by mělo vzniknout jedno velkokapacitní očkovací centrum, největší by mělo být v Českých Budějovicích. Vakcinační centra budou mít shodný název OČKO a jednotné logo. Kraj nyní řeší, kdo v nich bude pomáhat. "V tuto chvíli řešíme spolupráci s hasiči, policisty, armádou, oslovujeme magistrát Českých Budějovic, radnice okresních měst a také dobrovolníky z Červeného kříže," vyjmenovává Kuba. Co se týče zdravotnického personálu, měli by se zapojit zdravotníci z krajských nemocnic i praktičtí či ambulantní lékaři.  

Stejně jako další hejtmani i Kuba kritizoval pilotní testování centrálního registračního systému na očkování. Kraje si podle Kuby nemohly dosud vyzkoušet, jak bude databáze fungovat ve chvíli, kdy se do ní budou naráz hlásit tisíce lidí, a nesimuluje tak zatím reálnou situaci. "Když to řeknu zjednodušeně, vyplním tam svoje jméno a příjmení a to je de facto všechno. A nám přece šlo hlavně o to, abychom viděli, jak bude systém reagovat, až se do něj budou denně hlásit desítky tisíc lidí z celé republiky," vysvětluje Kuba. 

Když se podobné systémy zavádí ve firmách, trvá jejich otestování podle Kuby několik měsíců. "A to jsou mnohem menší procesy. V tomto případě se do toho budou hlásit miliony lidí," uvádí. 

Hejtman zdůrazňuje, že zásadní je mít funkční registrační systém a také dostatek vakcín. Považuje za nesmyslné, aby se lidé starší osmdesáti let registrovali od pátku k očkování on-line. V kraji proto bude v pátek spuštěno call centrum, jehož pracovníci seniory celým procesem provedou. Budou moci volat bezplatně na číslo 800 100 450, vždy v pracovní dny od 8:00 do 16:00. Jihočeši budou moct informace čerpat také z novin, které jim chce kraj poslat.

 

Právě se děje

Další zprávy