Hejtmani: Od vlády nám chybí více vakcín i informací, na test registrace nebyl čas

Redakce Aktuálně.cz hovořila se všemi 13 hejtmany a pražským primátorem o připravenosti na plošné očkování proti covidu. Shodují se, že zásadní je mít stabilní dodávku vakcín a funkční rezervační systém. Vakcín však přichází málo a systém kraje nemohly s předstihem vyzkoušet. Kraje také hledají místa pro očkovací centra. Někteří hejtmani si stěžují i na špatnou komunikaci či nedostatek informací.
Petr Kulhánek
Petr Kulhánek | Foto: Hnutí STAN

Karlovarský kraj: Chybí informační kampaň k očkování

V Karlovarském kraji vakcínu dosud obdrželo přes 1200 lidí, vedle zdravotníků či pracovníků integrovaného záchranného systému se v tomto týdnu začalo také s očkováním klientů a pracovníků sociálních zařízení. Kraj chce také začít očkovat učitelky z mateřských škol.

Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) vnímá jako zásadní nedostatek chybějící informační kampaň k očkování. "Informovanost lidí je to zásadní, co nám chybí. Připravujeme se proto i po vlastní linii. Jsme připraveni vyrobit třeba vlastní informační materiál, který budeme distribuovat do všech krajských domácností, pokud takový materiál nebude součástí státní kampaně," uvádí.

Podle hejtmana jsou možnosti, jak pomoct s registrací lidem starším 80 let, omezené. "Zatím nemáme moc nástroj, jak se k těm lidem dostat. Praktičtí lékaři jejich evidenci nemají, nebo nám ji neposkytnou, a co se týče seznamů pojišťoven, tam se dostáváme do konfliktu s GDPR. My se nyní snažíme pomáhat a informovat lidi, kteří se na nás přímo obracejí. Vnímám ale jako problém, abychom se k seniorům starším 80 let dovedli dostat," říká Kulhánek.

V Karlovarském kraji se v současnosti očkuje ve třech nemocnicích - v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. Vedle toho má vzniknout šest očkovacích center, největší bude v karlovarské KV aréně. Kraj teď dostává zhruba tisíc dávek vakcíny týdně. "Tyto dávky jsme schopni zpracovat. Co se týče budoucí kapacity, počítáme s tím, že zůstanou očkovací místa, která jsou dnes v nemocnicích, a vedle nich přibude šest očkovacích center mimo areály nemocnic," popisuje hejtman.

Kraj nyní řeší, kdo bude očkovací centra obsluhovat, jedná s praktickými lékaři i krajskými zdravotnickými zařízeními. "Finální personální obsazení ještě nemáme. Pro nás je důležité, že teď personálně zvládáme, a připravujeme se na to, co přijde v únoru a březnu," uvádí.

Celkově by tak měl být kraj schopný očkovat dvacet tisíc lidí týdně. "V největším očkovacím centru, které vznikne v Karlových Varech, bychom měli být schopni odbavit zhruba šest tisíc lidí týdně," dodává hejtman.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy