Hejtmane, starej se jen o svůj kraj? To už neplatí

Lenka Smyčková
28. 2. 2009 8:50
Čtvrt roku po uvedení do funkcí chtějí hejtmani vliv na celostátní dění
Prezident přijímá na Hradě nové hejtmany.
Prezident přijímá na Hradě nové hejtmany. | Foto: Asociace krajů

Brno - Je o nich víc slyšet a chtějí ovlivňovat vysokou politiku. Tak se jeví třináct sociálnědemokratických hejtmanů, kteří nastoupili do funkcí po volbách, v nichž ODS s KDU-ČSL ztratily všechna hejtmanská křesla.

V sobotu to bude přesně čtvrt roku ode dne, kdy se do funkce posadil poslední z nich - liberecký hejtman Stanislav Eichler.

O rozruch se noví krajští lídři postarali nejprve spojením s komunisty, kteří se tak vůbec poprvé dostali do krajských koalic. Přímo i nepřímo se už tři měsíce podílejí na vládě v pěti krajích.

Pak znovu překvapili obratem o sto osmdesát stupňů, když se v jiných pěti krajích spojili s nesmiřitelným rivalem - ODS.

Dnes je zřejmé, že ani jedna varianta nebyla vybrána náhodně. Ve spojení s komunisty sociální demokraté hravě naplňují levicové předvolební sliby, třeba ty poplatkové.

ČSSD v krajích

2009

  • 12. 2. - Moravskoslezský kraj podal návrh zákona na zrušení poplatků ve zdravotnictví.
  • 1. 2. - Všechny kraje začaly lidem přispívat na regulační poplatky formou darů.
  • 16. 1. - V Brně zasedala Asociace krajů. Oznámila, že chce od vlády peníze na regionální vlaky a že iniciuje zákon na urychlení stavby dálnic.

2008

  • Prosinec - Nová krajská zastupitelstva odsouhlasila rozpočty, vyhradila desítky milionů na poplatkovou politiku.
  • 4. 12. - Předsedou Asociace krajů zvolen Michal Hašek.
  • 28. 11. - Do funkce zvolen poslední z 13 oranžových hejtmanů - Stanislav Eichler.
  • 13. 11. - Ostravský kraj je prvním, kde v radě usedli komunisté.
  • 18. 10. - ČSSD získala v krajských volbách přes 40 % hlasů.

Koalice s ODS zase nahrávají vyjednávání s vládní stranou na celorepublikové úrovni. To teď kraje potřebují. ČSSD se totiž rozhodla z krajů ovlivňovat to, co se jí z opozičních lavic nedaří v parlamentu.

"Snaha o vliv na celostátní politiku - to je v krajích novum," všiml si politolog Jan Kubáček. "Zdá se, že současný předseda Asociace krajů hejtman Michal Hašek má ambici vytvářet doslova jakousi ligu regionů ve jménu celostátní politiky, ve jménu tlaku na vládu."

Liga regionů

Stejnou změnu pozorují i bývalí hejtmani z vládních stran. Sami dříve rádi zdůrazňovali, že krajská politika je úplně jiná než ta parlamentní. Teď se přesvědčují o tom, že i v kraji lze mít republikové ambice.

Sledují, jak jejich nástupci bojují s regulačními poplatky nebo tlačí na vládu kvůli výstavbě dálnic. Nekomentují to s libostí. "Upřednostňují celostátní politiku před krajskou. Jsem přesvědčen, že je to cesta špatným směrem," řekl Aktuálně.cz bývalý šéf Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.

To, že není dobré v regionech dělat celostátní politiku, se podle něj ukázalo v Pardubickém kraji.

"První vlaštovkou jsou pro mne postoje hejtmana Pardubického kraje Martínka, ze kterých vyplývá, že si opravdu podrobně přečetl rozpočet kraje a proto mění své názory," glosuje Martínkův poplatkový apel.

Hejtman totiž pár dní poté, co jeho kraj začal za lidi platit poplatky v nemocnicích, vydal prohlášení, kde vyzýval občany, aby možnosti nevyužívali, pokud zrovna nejsou v tíživé situaci. Překvapil ale své sociálnědemokratické kolegy a svá vyjádření pak mírnil.

Navrhují zákony

Podle Kubáčka jsou noví hejtmani velmi pracovití - okamžitě zjistili jaké jim z funkcí vyplývají možnosti a začali je využívat. Moravskoslezský kraj už podal návrh zákona na zrušení regulačních poplatků, další krajské návrhy jsou na papíře.

Jsou víc vidět. V pozitivním i negativním smyslu slova.
Jsou víc vidět. V pozitivním i negativním smyslu slova. | Foto: Aktuálně.cz

Bývalý liberecký hejtman Petr Skokan ovšem odmítá, že by toho současné vedení krajů dělalo víc. Jen to podle něj více prezentuje v médiích. I pravicí vedené kraje prý například upozorňovaly na to, že regulační poplatky v nemocnicích platí miminka v inkubátoru nebo oběti autonehod.

"Také bývalé krajské reprezentace tlačily na vládu. Možná dokonce více než současné. Jen jsme tolik neprezentovali navenek, kolik jsme toho udělali," hájí svoji předchozí práci. "Proti zřízení takzvaného sociálního superúřadu, proti zrušení základních praporů, za více peněz na regionální dopravu, za výstavbu dálnic," vzpomíná. "Podle mě kraje tím, že se odpojily od ODS, dost ztrácejí."

Podle Kubáčka to tak ale vůbec nemusí být. Kraje jsou jen nuceny volit jinou cestu - místo lobby a známostí přicházejí na scénu právě zmíněné zákonodárné iniciativy, silnější tah Asociace krajů a využívání koaličních partnerů v krajských vládách. Ale také cílené a obratné mediální výstupy. V těch se podle Kubáčka mimořádně daří například Michalu Haškovi, přepísknul to naopak David Rath.

Hejtman Jihočech

Jen v těch krajích, kde se dnes na vládě podílejí ti, kdo byli u kormidla i dříve, tvrdí, že o vliv na celostátní politiku nejde. Že v krajích se stále řeší hlavně lokální potíže.

"Krajská politika je někde jinde než celostátní, z hlediska různých vztahů a animozit, které na celostátní úrovni někdy rozhodují o tom, jakou politikou bude stát veden. Kraje spíše řeší konkrétní problémy a kolikrát se ukazuje, že to i různé strany svádí dohromady," říká například bývalý hejtman Jan Zahradník z jižních Čech, kde ČSSD vládne spolu s ODS.

Jeho nástupce, osmatřicetiletý Jiří Zimola, prý pořád zůstává hlavně Jihočechem. "Ale jeho styl je jiný, samozřejmě, vždyť je o dvacet let mladší než já a je to sociální demokrat," dodává někdejší hejtman.

 

Právě se děje

Další zprávy