Hejtman proti straně? Dar ať žádají jen chudí pacienti

Lenka Smyčková
9. 2. 2009 16:09
Rozhovor s hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem
Nový hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Snímek je archivní, z dob, kdy byl ministrem pro místní rozvoj.
Nový hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Snímek je archivní, z dob, kdy byl ministrem pro místní rozvoj. | Foto: MMR

Pardubice - Pardubický hejtman Radko Martínek a poslanec za ČSSD jde proti hlavnímu proudu ve své vlastní straně. Vyzval obyvatele svého kraje, aby dál platili regulační poplatky v nemocnicích, pokud to nezatěžuje jejich rodinný rozpočet.

Dar od kraje ve formě proplacení regulačního poplatku za vyšetření, položku na receptu nebo pobyt v nemocnici by podle něj měl sloužit hlavně těm, kteří jsou velmi nemocní, sociálně slabí, staří nebo mají početné rodiny.

"Prosíme vás, abyste toto opatření využívali  pouze v případě, kdy to osobní či rodinná situace přímo vyžaduje," vyzval pacienty v Pardubickém kraji Martínek.

Celý text výzvy si můžete přečíst ZDE.

O tom, co ho vedlo k rozhodnutí mezi sociálními demokraty ojedinělému, mluví v následujícím rozhovoru.

A.cz: Mohl byste vysvětlit, proč jste vlastně prohlášení k poplatkům ve zdravotnictví sepsal a k čemu má sloužit?

Výzva nehovoří o ničem jiném než o tom, proč jsme to opatření (proplácení regulačních poplatků formou daru - pozn. redakce) přijímali, a jaký má smysl. Tedy, abychom pomohli těm, kteří to skutečně potřebují. V zásadě se dá říct, že většina lidí se tím, co je ve výzvě napsáno, v této chvíli už řídí. V nemocnicích se počet těch, kteří si nechají poplatek zaplatit krajem, pohybuje kolem padesáti procent.

A.cz: To číslo je podobné ve všech krajích. Je ale rozdíl v tom, že tam platí ten, kdo „chce". I když má třeba peněz dost. Vy ale apelujete na to, aby neplatili „bohatí". Proč to tak děláte?

U nás je to samozřejmě také založeno na dobrovolném rozhodnutí. Považujeme ale za správné vysvětlit lidem, proč jsme k proplácení regulačních poplatků přistoupili, a ať se na základě toho sami rozhodnou. Samozřejmě kolegům v ostatních krajích nabídnu tuto možnost výzvy občanům a záleží na nich, jestli toho využijí.

A.cz: Dosud jste to s nikým v ČSSD nekonzultoval? Třeba s Davidem Rathem nebo Michalem Haškem, „vůdčími" hejtmany v otázce poplatků?

Ne. Nekonzultoval jsem to, je to pravomoc našeho kraje. Probral jsem to jen s kolegy v radě a některými stranickými kolegy v kraji.

A.cz: Jak voličům vysvětlíte, že se odvracíte od svého předvolebního slibu?

Lidé si určitě nebudou myslet, že jdeme proti volebním slibům. Vždyť vracení regulačních poplatků v krajských zařízeních nikdy jinak, než se píše v prohlášení, myšleno nebylo.

A.cz: Myslíte, že Češi jsou dostatečně solidární, aby vaši výzvu pochopili?

Ze zkušenosti v politice vím, že u nás jsou lidé rozumní. Když jim něco umíte vysvětlit, nedělá jim problém to pochopit.

A.cz: Vychází vaše prohlášení z nějaké analýzy, kterou jste si nechali udělat po týdnu fungování poplatků? Nezjistili jste, že vás proplácení poplatků příliš finančně zatíží?

Takovou analýzu zatím nemáme.  Takže ne, ta výzva je na konkrétních číslech nezávislá.

A.cz: Kdy budete vědět, kdo si ve skutečnosti nechává „vracet" poplatky v krajských zařízeních - jestli jsou to skutečně ti chudí a potřební?

Za nějaký čas. Dohodli jsme se, že necháme systém deset dní běžet. V zápětí budeme dělat kontroly a statistiky. Vyhodnotíme, zda a v jaké míře lidé této možnosti využívají a jestli byl splněn účel pomoci těm, které poplatky zatěžují.

A.cz: Jak dáte lidem vědět, aby poplatky platili, když na to mají? Zatím visí výzva jen na webu kraje.

Uvidíme, do jaké míry se nám podaří jít s tím k lidem přes média. Pokud budeme chtít apelovat důrazněji, můžeme využít třeba placené inzerce nebo letáků do schránek.

 

Právě se děje

Další zprávy