Dva zákazy působení ve sboru, podmínky a pokuty za masivní zneužití evidencí policie

Jan Horák Jan Horák
6. 8. 2021 11:04
Dva policisté, jeden bývalý příslušník policie a sedm soukromých detektivů podle obžaloby nelegálně vytěžovali policejní evidence. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, soud v této kauze v neveřejném jednání vynesl rozhodnutí. Do vězení nikdo z obviněných nemusí. Dva příslušníci se však nesmí vrátit do sboru. Verdikt zazněl necelé čtyři roky poté, co inspekce začala případ vyšetřovat.
Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun
Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun | Foto: ČTK

Na počátku kauzy s názvem Listerin si Generální inspekce bezpečnostních sborů došla pro dva policisty, jednoho bývalého a pět "civilů". Jejich stíhání spustila 26. července 2017. Předcházející dva roky skupina protizákonně těžila informace z policejních evidencí a systému ministerstva vnitra. Policisté v nich sbírali poznatky, které následně sdíleli se zbylými pachateli. Ti je využívali při podnikání, poskytovali soukromé detektivní služby.

"Informace získávali například z centrálního registru obyvatel, centrálního registru vozidel, pátrání po osobách nebo z evidence k trestní minulosti konkrétních osob," informovala tehdy mluvčí inspekce Radka Sandorová. Během následného více než tříletého vyšetřování se kauza rozrostla. Když ji inspekce letos v únoru uzavřela, navrhla k soudu poslat deset lidí.

Dozorový žalobce Michal Muravský z Městského státního zastupitelství v Praze posadil na lavici obžalovaných pět z nich. Byli mezi nimi i dva aktivní policisté. Příslušníci se zodpovídali z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Jeden do nich takto vstoupil desetkrát, druhý pětkrát. Zbylé pachatele státní zástupce obžaloval z navádění ke zmíněným deliktům.

Čtyři roky mimo policii

"U dvou obviněných byl uložen trest odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odkladem v jednom případě na 42 měsíců a v druhém na dobu 30 měsíců," potvrdila Aktuálně.cz Jana Humeni, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5, jenž takto minulý týden policisty v neveřejném jednání potrestal. Vedle toho jeden z nich nesmí sloužit ve sboru čtyři roky, druhý dvě léta.

Soud jejich případ vyřešil trestním příkazem. V praxi to znamená, že k rozhodnutí mu postačila samotná obžaloba bez veřejného projednání. Policisté proti takovému verdiktu mohou podat odpor, po němž by následovalo standardní hlavní líčení. Trestním příkazem se soud vypořádal i s dalšími dvěma obžalovanými, kteří po policistech informace z evidencí žádali.

"Byl jim uložen peněžitý trest. Jednomu ve výši 52 tisíc korun a druhému ve výši 22 tisíc," podotkla mluvčí Humeni. Přestože se vyhnul hrozbě vězení, druhý z nich s pokutou nesouhlasí. Podaným odporem si řekl o hlavní líčení. Poslední, pátý obžalovaný vyvázl s čistým štítem. "Trestní stíhání bylo zastaveno," sdělila mluvčí. Odporem může vyjádřit nesouhlas s verdiktem i žalobce Muravský, zatím tak však podle informací Aktuálně.cz neučinil.

Pět podmínek, bývalý Klausův poradce volný

Druhou polovinu z deseti obviněných státní zástupce k soudu neposlal. Už v červnu se s nimi dohodl, že jejich stíhání podmíněně zastaví. Součástí úmluvy bylo přiznání pachatelů. Jedním z nich byl i bývalý policista. Dohromady se tato část skupiny nelegálně vlámala do policejních evidencí čtyřiatřicetkrát. Jeden z nich z případu vyšel se zkušební lhůtou 18 měsíců, tři dostali podmínku na rok a zkušební doba posledního z nich dělá půl roku.

Bývalý právní poradce někdejšího prezidenta Václava Klause Jan Souček (na snímku z roku 1996).
Bývalý právní poradce někdejšího prezidenta Václava Klause Jan Souček (na snímku z roku 1996). | Foto: ČTK

"Pokud konkrétní obviněný v průběhu zkušební doby povede řádný život a nespáchá žádný delikt, bude následně rozhodnuto o tom, že se osvědčil, v opačném případě bude jeho trestní stíhání pokračovat," řekl k tomu Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Aktuálně.cz už dříve informovalo, že z případu vyvázl advokát Jan Souček, bývalý právní poradce prezidenta Václava Klause. Byl přitom v první vlně obviněných. Žalobce Muravský po podané stížnosti jeho stíhání v říjnu 2017 zrušil. Souček v 90. letech vystupoval coby spolumajitel Grandhotelu Pupp, dvacet let také působil coby právní zástupce hotelu.

 

Právě se děje

Další zprávy