Formuláře 1a, 2, 3b... To je nový rodný list kořalek

Pavel Baroch
28. 9. 2012 7:00
Co musí splnit výrobci a prodejci, aby mohl letošní tvrdý alkohol do obchodů a hospod
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Pokud má likérka svého českého dodavatele lihu, musí vyplnit formulář 1a. Nakupuje-li z ciziny, potřebuje papír číslo 1b, dealer lihu k tomu potřebuje ještě vyplnit 3a. A k tomu je samozřejmě nutný rozbor z akreditované laboratoře, že prodávaný líh je zdravotně v pořádku.

Úplně na konci tak hospodský, který bude chtít prodávat panáky rumu nebo vodky, bude mít v ruce až pět formulářů.

Tak vypadá rodný list ke každé lahvi tvrdého alkoholu vyrobeného v letošním roce. Vládou zavedený doklad původu má zabránit tomu, aby se v prodejnách, ve stáncích nebo v restauracích znovu prodávaly jedovaté lihoviny, které od začátku září zabily 26 lidí.

"Pro nás to samozřejmě představuje ohromné množství práce, které je s tím spojené," řekl Aktuálně.cz Vladimír Darebník, provozní ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka.

O ohromném papírování hovoří i další likérky. Letos už vyrobily stovky sérií s "nadlimitním" dvacetiprocentním podílem alkoholu. Pokud ale chtějí, aby se jejich zásoby prodaly, musí formuláře vyplnit.

Tato lahev rodný list nepotřebuje. LOT kód (šarže) ukazuje, že byla vyrobená 12. prosince 2011.
Tato lahev rodný list nepotřebuje. LOT kód (šarže) ukazuje, že byla vyrobená 12. prosince 2011. | Foto: Archiv

K českému lihu formulář 1a

Základem ke vzniku rodného listu je takzvaný LOT kód, tedy číslo šarže, kterou podle vyhlášky musí obsahovat každá lahev. Z čísla je totiž možné zpětně dohledat historii výroby včetně vstupních surovin - především dodávaného lihu, případně destilátu.

Například u becherovky ukazuje šarže datum výroby. Rodný list tedy musí likérka opatřit ke všem lahvím, na jejichž zadní etiketě je letošní datum.

Likérka má ve své podnikové dokumentaci uvedeny veškeré údaje o vyrobeném alkoholu. Modelový příklad: Série z 30. června byla vyrobená ze šarže 213 lihovaru v Kojetíně.

Podnik proto podle aktuálního vládního nařízení vyplní formulář 1a (pro výrobky z domácích lihovarů) a k tomu přidá rozbor akreditované laboratoře, která prověří dodávaný líh.

K lihu z ciziny vyplňte formulář 1b

Pokud nějaká likérka dováží líh ze zahraniční likérky, musí vyplnit formulář 1b, kde je oproti českému 1a podrobnější popis dodávající likérky. K tomu samozřejmě bude zapotřebí i výsledek laboratorního rozboru včetně autorizovaného překladu do češtiny.

Pokud líh nebyl přímo od výrobce, ale od překupníka, musí tato osoba vyplnit kromě formuláře 1b ještě 3a, což je jakési čestné prohlášení, od koho surovinu nakoupil. A chybět pochopitelně nesmí ani laboratorní rozbor lihu.

Pro dovozce slouží 1c

Bude-li chtít Becherovka nebo jiná likérka prodat své výrobky třeba do Makra, vyplní formulář číslo 2, který dokládá, že byla kořalka vyrobená v České republice. K tomu ještě přidá formulář řady 1, přicvakne laboratorní rozbor a pošle zásilku do velkoobchodu.

Pro dovozce hotových alkoholových nápojů ze zahraničí je připraven formulář 1c, v němž potvrzuje, že je oficiálním dodavatelem příslušné kořalky a dané šarže, podepíše a pošle dál.

V Makru si pak hostinský Jan Novák koupí několik kartonů lihovin příslušné šarže, přičemž mu obchod vypíše formulář 3b, kterým stvrdí, že mu prodal právě tuto sérii. Hostinský Novák si zároveň odveze i kopie formulářů od výrobce alkoholu včetně rozboru s laboratoře.

Pokud v Makru nakupuje další prostředník, který kořalku dále prodává do jednotlivých hospod, musí jim vyplnit další formulář 3b.

A pak už se může lahev otevřít a rozlít do panáků...

 

Právě se děje

Další zprávy