Praha - Česká republika zavede víza pro držitele kanadských služebních a diplomatických pasů.
Vláda premiéra Jana Fischera tak zareagovala na krok Kanady, která od úterního rána znovu zavedla víza pro Čechy.
Premiér rovněž oznámil, že povolá českého velvyslance v Kanadě zpět do republiky. Praha se nadto v Evropské unii odvolá na takzvanou klauzuli solidarity, podle níž by mohly zavést víza pro Kanadu všechny státy Unie.
Kanada zavedla víza pro české občany od úterních šesti hodin ráno. Argumentovala rostoucím počtem žadatelů o azyl. V příštích 48 hodinách mohou Češi žádat o víza po příletu na kanadské území, pak už jen před cestou na velvyslanectví ve Vídni.
Premiér Fischer na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády připustil, že zrušení víz teď nahrává extremistickým hnutím a stranám v České republice. "Není vyloučeno, že toto zavedení víz bude dobrým podnětem pro některé extremisty ve volební kampani pro jejich další zviditelňování," uvedl.
Jak konkrétně teď bude Česká republika vůči Kanadě postupovat?
Jan Fischer: Česká republika zavede víza pro všechny držitele kanadských služebních a diplomatických pasů, povoláme zpět do republiky našeho velvyslance ke konzultacím a v Evropské unii se odvoláme na klauzuli solidarity. Oznámíme Evropské komisi, že Kanada zavedla vůči České republice vízovou povinnost s tím, že do tří měsíců by komise měla navrhnout, jaké další kroky vůči Kanadě učiní. Ministr zahraničí rovněž vyzve Kanadu, aby obnovila možnost zažádat o víza v Praze, a ne jen ve Vídni.
Proč nemůže Česká republika zavést víza všem Kanaďanům?
Jan Fischer: Náš právní řád a také pravidla Evropské unie nám neumožňují zavést víza pro všechny, proto otevíráme jednání o klauzuli solidarity.
Kohout: Mezi spojenci se takhle nejedná
Budete znovu jednat o zrušení vízové povinnosti?
Jan Fischer: Ano, v nejbližší době se o to pokusí ministr zahraničí Jan Kohout.
Ještě v neděli jste v České televizi uvedl, že zavedení víz do Kanady neočekáváte. Jak je možné, že Kanada nakonec víza zavedla?
Jan Kohout: Ještě v neděli jsem neměl takové informace. Mezi spojeneckými zeměmi se obdobné věci sdělují den či dva předem a ne 6 hodin před zavedením takových opatření. Je to slušnost, ovšem k ničemu takovému nedošlo. Diplomatickou nótu jsem obdržel o půlnoci.
Situace mohou využít extremisté
Neobáváte se nyní v souvislosti se znovuzavedením víz útoků na romskou menšinu?
Jan Fischer: Není vyloučeno, že toto zavedení víz ze strany Kanady bude dobrým podnětem pro některé extremisty ve volební kampani pro jejich další zviditelňování. Proto jsem žádal kanadského premiéra, aby si této otázky byl vědom a zvážil zrušení, nebo alespoň odložení tohoto kroku až po podzimních volbách, kde může být tato věc takto zneužívána.
Přijmete tedy nějaká opatření?
Jan Fischer: Bez ohledu na znovuzavedení víz do Kanady vláda nadále bude dbát o to, aby systematicky sledovala postavení menšin, včetně Romů či sociálně vyloučených. Bude sledovat, zda nedochází k diskriminaci menšin. Ministr vnitra bude pokračovat s kanadskou stranou v jednání o memorandu v oblasti migrace.
Dá se očekávat, že Kanada změní názor?
Jan Kohout: Koncem srpna či začátkem září pojedu přímo do Kanady, kde zmonitorujeme dopady vízové povinnosti. Domnívám se, že i kanadská strana potřebuje čas.
Čtěte další souvislosti k této kauze: |
Reakce na víza: Česko stahuje velvyslance z Kanady |
Rádce: Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to? |
Média: Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy |
Fakta: Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa |
Grafika: Anabáze kolem česko-kanadských víz |
Reportáž: Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady |