Finské děti patří k nejchytřejším. Učí se přitom málo a přestávka tu trvá půl hodiny

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 6. 2019 19:04
Finsko bere školní vzdělávání nesmírně vážně, hovoří o něm nejen jako o prostředku, jak zvládnout výzvy budoucnosti, ale i jako o základní podmínce pro přežití lidského rodu. Profese učitele je tu nesmírně ceněná a žádaná, svojí prestiží se pohybuje na úrovni právníků či lékařů. Jak je možné, že když mají Finové jedno z nejkratších vyučování na světě, skoro nejméně úkolů a nejdelší přestávky, patří ve srovnávacích žebříčcích k nejlepším? Odpovědi se snažili na konferenci v českém Senátu poskytnout finští specialisté na vzdělávací systém. A také vyvrátit několik mýtů, třeba že zrušili předměty a známky. Zde jsou jejich hlavní recepty.
Foto: Shutterstock.com

Digitalizace výuky

Finové patří k nejvyspělejším na světě co do digitalizace výuky, respektive smysluplného využití digitálních technologií ve výuce. Zatímco mnoho českých škol pochopilo digitalizaci tak, že místo dřevěné tabule má mít projektor, finští žáci mají své tablety a na nich spoustu interaktivních výukových programů. Místo aby se ve škole informace učili nazpaměť, učí se je vyhledávat, zpracovávat a analyzovat a často také sami tvořit a vydávat - vytváří multimediální prezentace, píší o daném tématu článek pro školní či meziškolní on-line časopis nebo také vyrobí k tématu písňový videoklip. Školy rovněž pořádají videokonference se špičkovými odborníky.

Odborníky na zavádění digitalizace do výuky jsou mimo jiné sami studenti, škola spolupracuje s tzv. "digitalizačními agenty".

 

Právě se děje

Další zprávy