reklama
 
 

Finské děti patří k nejchytřejším. Učí se přitom málo a přestávka tu trvá půl hodiny

Málo vyučování, málo úkolů, dlouhé přestávky Foto: Shutterstock.com

Málo vyučování, málo úkolů, dlouhé přestávky

Finové se pravidelně umisťují v horní části mezinárodního žebříčku PISA (Program pro mezinárodní studentské hodnocení), podobně jako třeba Jihokorejci. Jenže zatímco Korea na to jde drsným a chladným drilem od rána do večera, Finové vyznávají přesně opačnou cestu. "Učíme minimální dobu, ale maximálně efektivně," říkají zdejší učitelé.

Počet vyučovacích hodin patří k nejnižším na světě (maximálně pět za den), přestávky naopak mají jedny z nejdelších - jsou mnohdy půlhodinové a žáci během nich dovádějí venku za každého počasí. Nejkratší přestávka trvá patnáct minut. "Na první pohled vás ve finských školách zarazí absolutní klid a pořádek," shodují se české učitelky, jež prošly praxí na severu. "Dlouhé přestávky plné venkovních aktivit jsou jednou z příčin."

Dokument o náročném jihokorejském systému vzdělávání Dotkni se nebe ukazuje zdejší školáky jako depresivní a věčně unavené jedince, kteří nemají na normální život čas a často si kvůli školnímu selhání berou život. Finští žáci jsou plní energie a většinou i radosti ze školy. "Ano, možná to bude znít divně, ale finské děti škola baví a těší se do ní," říká Sari Jylhäová, učitelka ze základní školy Takalo-Raasakan Koulu ve městě Kannus. "A i nás učitele vyučování nesmírně baví. Prostě pondělí je krásný den - začíná škola," usmívá se.

autor: Zuzana Hronová | 1. 6. 2019 16:12

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama