Příbram - Kdyby šlo jen o jeho pracovní vizitku, možná by pražský magistrátní úředník Josef Vacek nikoho příliš nezaujal. Pracuje totiž na spíše nenápadném postu ředitele jednoho z odborů a neexistuje nic, čím by na tomto místě vyvolal nějakou pozornost.
Vše se ale mění ve chvíli, kdy přijde řeč na jeho politickou kariéru, kterou se nyní snaží restartovat jako společný lídr KDU-ČSL, zelených a SNK-ED ve Středočeském kraji. Vacek byl po jedenáct let starostou Příbrami, které mělo na začátku tohoto století nelichotivé označení středočeské Palermo.
"Dodnes jsem přesvědčený, že pověst města byla nespravedlivě spojovaná se mnou a s radnicí. Přitom hlavní příčinou bylo to, že policie a státní zastupitelství nebyly schopné řešit nejzávažnější kriminalitu," říká dnes Vacek, když přijde řeč na období let 1991 až 2002.
Tři rodiny
Přirovnání k hlavnímu městu Sicílie přitom nebylo náhodné; ostatně sám Vacek říká, že v té době bylo v Příbrami spácháno dvanáct vražd či pokusů o ně, přičemž minimálně v některých z nich šlo o vyřizování účtů. "Vůbec nic jsem s tím neměl společného, ale měl jsem smůlu, že se staly zrovna v té době," ohlíží se za minulostí.
Zrovna v té době dominovaly ve městě tři silné rodiny. Rodina Jaroslava Starky, tehdejšího i současného majitele místního prvoligového fotbalového týmu, rodina Lubomíra Kašáka, v té době švagra vlivného politika Miroslava Kalouska, a rodina majitele velké firmy Ravak Jindřicha Vařeky staršího, jehož syn je momentálně starostou města za hnutí ANO.
Co se tehdy přesně dělo (a hlavně proč), už dnes asi nikdo nezjistí, faktem je, že Kašák už dnes nežije a Starka přežil jen se štěstím. Kašáka, který byl mimo jiné sponzorem místních politiků, zavraždil v roce 2002 jeho společník, a Starku se kdosi pokusil zastřelit v květnu 2005. O rok později potom policie Starku zatkla kvůli podezření, že se podílel na smrti otce Radovana Krejčíře, což se ale nikdy nepodařilo prokázat.
Bazén mě bude pronásledovat
Kašáka, Starku i další znal Vacek velmi dobře, Starka byl například jeho spolužák ze základní školy. Do povědomí se ale Vacek zapsal jiným nezapomenutelným způsobem. V roce 2002 se objevila v médiích fotografie z roku 1998 z doby jeho starostování, na které je tehdejší starosta při oslavě v bazénu s místostarostou Ivanem Fuksou. Ke vší Vackově smůle slavil v bazénu místního podnikatele Tomáše Melichara, který v době jeho starostování získával od města řadu zakázek. Mimochodem, Fuksa byl od roku 2002 starostou Příbrami, později náměstkem ministra financí a ministrem zemědělství, v roce 2013 jej zatkli policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu kvůli podezření, že společně s Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem složili poslanecký mandát za významné posty ve státní správě, ale Nejvyšší soud rozhodl, že tato "směna" podléhá poslanecké imunitě.
"Je mně jasné, že bazén mě bude pronásledovat neustále," konstatuje Vacek. Jak ale vysvětlí to, že Melichar získával mnohé městské zakázky? "Všechny soutěže na zakázky proběhly řádně. Naopak, když vyhrál zakázky někdo jiný, podnikatel se nám pomstil právě tím, že zveřejnil soukromé fotky s bazénem," vysvětluje dnes Vacek a trvá na tom, že se nikdy nenechal Melicharem zkorumpovat.
"Probíhalo policejní vyšetřování, které mě očistilo, policie nic nezákonného nezjistila," hájí se lídr kandidátky. Takže bylo všechno v pořádku? "Řeknu to tak. Nikdo kvůli zakázkám nebyl v Příbrami odsouzen," trvá na svém Vacek. Jednu věc ale připouští, a to informaci, že Melichar sponzoroval jeho KDU-ČSL ve volbách. "Tehdy ho přivedli bývalí národní socialisté. Byla to politická chyba, že jsme se jím nechali sponzorovat," uznává po letech.
Dohra kauzy Fajád
Teď už ale stojí před Vackem předvolební kampaň do krajských voleb, a lidovci sází na to, že právě on a jeho kandidátka by mohla dostat tuto vládní stranu do zastupitelstva Středočeského kraje, kde už osm let chybí.
Vacek patří ve straně k pamětníkům, vstoupil do ní už v roce 1983, pohyboval se v příbramském disentu a později vystudoval dálkově Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. Jak je možné, že se snaží právě teď o politický "restart"?
"Do politiky jsem se už nechtěl vracet, ale vše se nakonec vyvíjelo tak, že jsem se rozhodl KDU-ČSL pomoci," tvrdí Vacek. "Pomohla" mu roztržka ve straně, kdy se kvůli zásahu strany rozhodl od lidovců odejít krajský předseda Miroslav Rovenský, který byl i původním lídrem. Orgány KDU-ČSL totiž zrušily původní kandidátku s odkazem na formální chyby, podle Vacka ale hrálo důležitou roli to, že byl na ní Jan Vojtěch Binder. Ten figuroval v kauze Fajád, protože se podle některých informací podílel na organizaci cesty pětice Čechů do Libanonu, kde byli uneseni. Binder musel po zásahu vedení KDU-ČSL skončit i jako asistent lidoveckého místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška.
"Po zrušení kandidátky a odchodu pana Rovenského u nás vznikla dvě přibližně stejná křídla a já se teď snažím, abychom ve straně všichni táhli za jeden provaz," komentuje svou roli Vacek, který byl nejdříve zvolen šéfem středočeské KDU-ČSL a poté i lídrem.
Jak se mu jeho snažení podaří, není jasné, každopádně události dřívějších let s středočeským Palermem i bazénem ho pronásledují dodnes a určitě se objeví také v kampani. Pro zajímavost, když bojoval nedávno o post šéfa krajských lidovců, vyhrál poměrem hlasů 33:31, a když se o dva měsíce později hlasovalo o tom, zda bude krajským lídrem, podpořilo jej ze 69 lidí celkem 44 delegátů.