ČSSD a lidovci marně tlačili na Babiše, aby prozradil tajnosti kolem Čapího hnízda

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 16. 3. 2016 23:12
Předseda ANO a zároven ministr financí Andrej Babiš opakovaně odmítá prozradit informace o tom, kdo vlastnil Čapí hnízdo v době, kdy získalo 54 milionů korun evropských dotací. Tuto informaci nesdělil ani na středečním večerním koaličním jednání, kdy na něj naléhal mimo jiné premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka společně s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Zástupci všech tří stran se tak nedohodli ani na tom, zda podpoří nebo nepodpoří program středeční mimořádné schůze, na které se bude řešit právě Čapí hnízdo.
Andrej Babiš stále neprozradil, kdo vlastnil Čapí hnízdo v době získání evropské dotace 54 milionů korun.
Andrej Babiš stále neprozradil, kdo vlastnil Čapí hnízdo v době získání evropské dotace 54 milionů korun. | Foto: Reuters

Praha – Původně to měla být schůzka, na které se koaliční strany dohodnou na společném postupu ohledně středeční mimořádné schůze Sněmovny, na níž se bude propírat kauza vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše a jeho Čapího hnízda.

Když ale po desáté večer schůzka skončila, předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek se sice usmíval, ale zároveň přiznával, že žádná koaliční dohoda nevznikla. "Neshodli jsme se," řekl a hned začal mluvit o tom, jak se snažil koaliční partnery přesvědčit, aby program schůze podpořili.

Naopak předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek reagoval na slova Bělobrádka s tím, že ANO schválení programu nepodporuje. "Náš klub má zatím stanovisko, že nechceme podpořit program, protože se domníváme, že vše podstatné bude řečeno v debatě, kdy vystoupí poslanci s přednostními právy, předsedové stran a pan předseda Babiš, který odpoví na všechny dotazy," oznámil Faltýnek a dodal, že koalice se sejde ještě v úterý, aby svůj postup znovu probrala.

Třetí v pořadí promluvil před novináři šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, jehož stanovisko bylo někde napůl. "Ještě jsme se nerozhodli, budeme o našem postupu jednat v úterý na poslaneckém klubu, chci se poradit se svými kolegy, nedělal jsem si průzkum v našem klubu, vyhodnotíme to v úterý," uvedl Sklenák.

Jak tvrdil, celá kauza je na jednu stranu vážná a nelze ji bagatelizovat, ovšem prý si klade otázku, co by přineslo schválení programu. "Jak by schůze vypadala? Jak by byla dlouhá? A hlavně, jaký z toho bude výsledek, může čemukoliv napomoci?" ptal se Sklenák. 

Andrej Babiš o majiteli Čapího hnízda mlčí

Podle Sklenáka sociální demokraté i lidovci naléhali na Babiše, aby prozradil, kdo že byl tedy majitelem Čapího hnízda v době, kdy požádalo a získalo evropskou dotaci.

"Byl jsem velmi rád, že jsem měl možnost si s Andrejem Babišem vysvětlit, o co vlastně jde a co chceme slyšet, protože on se bránil tím, že všechno bylo řečeno. Takže jsme se zeptali, komu patřilo Čapí hnízdo v době, kdy získalo dotaci a proč vůbec došlo k majetkové dispozici. Byl bych raději, kdybych odpovědi získal, ale k tomu nedošlo," přiznal předseda poslanců ČSSD.

Babiš trval na tom, že toto jméno a veškeré další detaily oznámí přímo na mimořádné schůzi. Proč ale takové oznámení odkládá až o několik dnů a neřekne ho ani koaličním partnerům, není jasné. Za novináři po jednání nepřišel.

Diskuse mezi některými politiky ale pokračovala i po schůzce, ještě půl hodiny po skončení koaličního jednání bylo možné slyšet v podloubí u Poslanecké sněmovny šéfa poslaneckého klubu ČSSD Sklenáka a šéfa klubu ANO Faltýnka, jak se ve středeční noci baví o mimořádné schůzi.

Pokud jde o Babiše, jeho zatím poslední vyjádření je tak ze středečního odpoledne, kdy byl na schůzce s prezidentem republiky Milošem Zemanem. Po ní zopakoval, že vše vysvětlí ve středu a přitom se pochlubil, že prezidenta pozval na Čapí hnízdo, kam přijedou i děti z Klokánků.

Jde o to, kdo bude mít možnost na schůzi promluvit

O zahájení mimořádné schůze ve středu ve 14.30 už bylo rozhodnuto, teď se hraje o to, jak dlouho by tato schůze mohla trvat a kdo všechno by na ní mohl vystoupit.

Jestliže program schválený nebude, mnozí poslanci se sice nedostanou k řečništi, ale přesto nic nemůže zabránit tomu, aby se na schůzi o Čapím hnízdě mluvilo. Jednací řád totiž říká, že předsedové stran a předsedové poslaneckých klubů mají právo vystoupit na schůzi, i když není její program schválený. Je proto jasné, že zejména opozice bude chtít využít toto právo k tomu, aby dál kritizovala Babiše.  

Samotný Babiš ale v posledních dvou dnech dvakrát přislíbil, že na mimořádné schůzi vystoupí bez ohledu na to, jestli program bude či nebude schválený.

"Počítám, že na této schůzi vystoupím a rád vysvětlím všechny dezinformace, které se v těchto dnech objevují v různých médiích," avizoval v úterním dopise koaličním poslancům. Ve středu dopoledne ještě veřejně přislíbil, že na schůzi zveřejní majitele Čapího hnízda, který žádal o evropskou dotaci 54 milionů korun.

Babiš zatím nerozptýlil podezření, že Čapí hnízdo vlastnil on nebo některá z firem jeho Agrofertu, a skrývání majitele bylo jen účelové, aby Čapí hnízdo získalo evropskou dotaci.  Před žádostí o dotaci totiž patřil tento rozsáhlý areál pod Agrofert, pod jehož křídla se v posledních letech opět dostal. Jak ale vyplývá z řady tvrzení, Babiš mnohokrát řekl, že areál bere za vlastní. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla tempem 6,4 procenta, potvrdili statistici

Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí vzrostla v ročním přepočtu o 6,4 procenta. Ve své konečné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu, které tak potvrdilo svůj předběžný odhad. Výsledek se shoduje i s očekáváním analytiků. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil v celoročním přepočtu o 4,3 procenta.

Za zrychlením růstu v prvním čtvrtletí je masivní fiskální podpora, kterou ekonomice poskytla vláda, uvedla agentura Reuters. Federální rezervní banka (Fed) v Atlantě uvádí, že ve druhém čtvrtletí by hospodářský růst mohl dosáhnout i deseti procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy