Podezřelý z vraždy Krejčířova otce chtěl odškodné 119 milionů. Dostal 38 tisíc korun

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 2. 2016 19:50
Odškodné 38 tisíc korun přiznal soud podnikateli Vlastimilu Spěvákovi, kterého policie před deseti lety zatkla spolu s příbramským fotbalovým bossem Jaroslavem Starkou a obvinila je z podílu na vraždě Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Podezření se ale nepotvrdilo a policie po čtyřech letech stíhání zrušila. Spěvák za nezákonné stíhání již dostal od ministerstva spravedlnosti 142 tisíc korun, to se mu ale zdálo málo a zažaloval proto stát o dalších 119 milionů. Soud mu ale přiznané odškodné zvedl jen o uvedených 38 tisíc.
Jaroslav Starka a Vlastimil Spěvák (zleva; snímek je z pohřbu zavražděného Václava Kočky)
Jaroslav Starka a Vlastimil Spěvák (zleva; snímek je z pohřbu zavražděného Václava Kočky) | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Je to zřejmě definitivní konec velkolepé policejní akce, kdy před deseti lety policie zatkla příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starku a několik jeho nejbližších spolupracovníků včetně Vlastimila Spěváka. Celkem sedm mužů policie podezřívala z podílu na vraždě Lamberta Krejčíře – otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Při dramatickém zátahu zablokovala zásahová jednotka v černých kuklách strakonickou dálnici nedaleko Příbrami, když zatýkala Starku a jeho bodyguardy. Ve stejnou dobu si pak přišla pro Spěváka do restaurace v centru Prahy. A jak Starka, tak Spěvák skončili na tři měsíce ve vazbě.

Lambert Krejčíř zmizel v roce 2002. Policie byla přesvědčena, že jej nechali unést Starka se Spěvákem. Důvod? Starka Krejčířovi prý dlužil 67 milionů korun a nechtěl je platit. Po čtyřech letech policie stíhání zrušila – tělo Lamberta Krejčíře se nenašlo a ani žádný jiný důkaz, že byl zavražděn a kým.

Ve úterý pak případ zřejmě uzavřel Obvodní soud pro Prahu 2. Na něj se obrátil Spěvák a požadoval, aby mu přiřkl za nezákonné stíhání celkem 119 milionů korun.

Uspěl však pouze se zlomkem: Soudkyně Markéta Jirásková mu přiznala pouhých 38 tisíc. A upozornila, že mu ministerstvo spravedlnosti již samo zaplatilo 142 tisíc – padesát tisíc za tři měsíce ve vazbě a 92 tisíc za nezákonné obvinění.

Byl až v Českých Budějovicích

To, že mu přiřkla alespoň uvedených 38 tisíc korun, vysvětlila soudkyně Jirásková tím, že byl ve vazební věznici v Českých Budějovicích. Ministerstvo mu za jeden den vazby přiznalo 568 korun, což je na spodní hranici doporučeného rozpětí mezi 500 a 1500 korunami.

"Soud přihlédl, že je to 160 kilometrů od jeho bydliště a tak měla jeho rodina ztíženou možnost jej navštěvovat. Proto tuto sumu zvedl na 1000 korun za jeden den," uvedla Jirásková.

Spěvák chtěl 16,6 milionů za neúměrnou délku stíhání, dva a půl milionu za tři měsíce ve vazbě a sto milionů korun jako nemajetkovou újmu.

Omluva za sto milionů

Podle Jiráskové ale Spěvák své další nároky nedoložil. Zejména sto milionů korun, které požadoval jako nemajetkovou újmu. "Tvrdí, že trpí posttraumatickým šokem, se kterým se léčí u psychiatra. To ale neprokázal," uvedla.

Sám Spěvák k soudu nepřišel, jeho advokát Vladimír Vaněk přiznal, že částka 119 milionů byla přehnaně vysoká. A zejména sto milionů, které požadoval Spěvák jako nemajetkovou újmu.

"Původně by se jen spokojil s omluvou, ministerstvo ale řeklo, že se nemůže omlouvat, protože už mu zaplatili odškodné. Tak jsme to úmyslně nadsadili, aby se někdo zamyslel nad tím, že když vás někdo nezákonně stíhá, že by se měl omluvit," uvedl Vaněk.

Starka chtěl 630 milionů

Odškodné požadoval původně i sám Starka - a ministerstvu spravedlnosti je vyčíslil na 630 milionů korun. Ministerstvo jeho žádost ale zamítlo zcela.

"Odškodnění od ministerstva spravedlnosti neobdržel, protože tvrzené, dosti vysoké újmy, dílem buď neprokázal, dílem bylo nutno nárok již považovat za promlčený," uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Na rozdíl od Spěváka se pak Starka už na soud neobrátil.

 

Právě se děje

Další zprávy