Litoměřice - Bývalý senátor Alexandr Novák zatím zůstane ve věznici v Litoměřicích, kde si odpykává čtyřletý trest za korupci. Okresní soud vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího typu vězení, státní zástupce ale na místě podal stížnost. Rozhodovat tak bude ústecký krajský soud.
Státní zástupce Zdeněk Hammer řekl, že jeho stížnost souvisí s policejním vyšetřováním v Teplicích. Na stadionu, kde Novák pracoval, se našel mobilní telefon. Policie ale v této souvislosti zatím nikoho neobvinila.
Výchovný účinek
Novák požádal o přemístění z věznice s dozorem do věznice s dohledem. Ve své žádosti argumentoval tím, že výkon trestu pro něj má výchovný účinek. Ve vězení se podle vychovatelů chová řádně, má i kázeňské odměny.
V současné době pomáhá ve skladu prádla. "Povinnosti plní bez problémů. Věnuje se kondičnímu cvičení, čtení a navštěvuje počítačový kroužek," zaznělo ve zprávě z věznice.
Podle soudu tak byly splněny všechny podmínky a senát rozhodl o přeřazení do mírnějšího vězení. Státní zástupce ale zpochybnil Novákovo bezproblémové chování a na místě podal stížnost.
Ve skříňkách na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci trestu jako odsouzený pracoval, byl nalezen počítač a mobilní telefon. Policie případ vyšetřuje, nikoho ale zatím neobvinila. "Kriminalisté případ dál prošetřují, obviněn nikdo nebyl," řekl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Hammer potvrdil, že jeho stížnost souvisí právě s tímto případem. "Souvisí to s tou věcí, mimo jiné," řekl Hammer.
Podmínce vyhověl
Novák požádal i o podmínečné propuštění. Litoměřický okresní soud jeho žádosti v srpnu vyhověl. Krajský soud ale rozhodnutí později zrušil a vrátil do Litoměřic k novému projednání. "Písemné odůvodnění dosud státnímu zástupci doručeno nebylo," doplnil Hammer. Nový termín zatím nebyl stanoven.
Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.
Úplatek už z roku 1999
Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi.
Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.