Praha - Loni v únoru se v kancelářích vedení Českého rozhlasu odehrála schůzka, která měla dnes jako korupční kauza dohru před soudem. U generálního ředitele Petera Duhana se objednal jeho náměstek Michal Koliandr. Ze saka vytáhl obálku se 125 tisíci korunami a předal ji překvapenému řediteli. Se slovy, že jde o zálohu na chystaný prodej nevyužívaného zámku Českého rozhlasu v Přerově nad Labem.
Kvůli téhle rok staré události se ve středu postavil před soud bývalý náměstek Koliandr a podnikatel Jan Hnilica, který chtěl dvoupatrový renesanční zámeček koupit. A do třetice nejznámější postava téhle dosud neznámé kauzy – bývalý ministr kultury a exředitel České televize Jiří Balvín.
Podle obžaloby byl Balvín kurýrem údajného úplatku. Měl zařídit, aby obálka s penězi doputovala od podnikatele až k řediteli Duhanovi. „Začal jsem nad tím přemýšlet a zjistil, že je to pokus o uplácení,“ vypověděl ve středu před soudem Duhan, proč později vše oznámil policii.
Soudkyně Hana Chaloupková ve středu večer všechny tři aktéry – Balvína, rozhlasového exnáměstka Koliandra i podnikatele Hnilicu – osvobodila. Rozsudek nezdůvodnila, řekla jen, že chyběly důkazy, že se trestný čin skutečně odehrál. „Nevíme, jestli se větší nebo menší část skutku stala, nebo ne,“ uvedla Chaloupková.
Podle obžaloby se nejprve setkal exministr Balvín se zájemcem o zámek, osmašedesátiletým podnikatelem Hnilicou, majitelem společnosti Čerozfrucht, jednoho z největších distributorů ovoce a zeleniny ve střední Evropě. Na téhle schůzce Balvín údajně dostal od Hnilici celkem 250 tisíc korun. Balvín ve středu připustil, že se s Hnilicou už dlouho přátelí, a dokonce že se jednou spolu u ředitele rozhlasu objednali, aby zjistili, jestli se zámek skutečně bude prodávat.
Hry ředitele Duhana
Balvín pak, tvrdí policisté, peníze předal rozhlasovému náměstku Koliandrovi. Ten je rozdělil do dvou obálek: jednu si nechal a jednu přinesl řediteli Duhanovi. „Nechápu to, jsou to nějaké hry pana bývalého ředitele Duhana. Do těch jeho velmi záhadných her jsem nikdy nechtěl být vtahován,“ popřel policejní verzi exnáměstek Koliandr.
Ten odmítl vypovídat. Stejně jako podnikatel Hnilica, který jen prohlásil, že s korupčním případem nemá nic společného. "Žádné peníze jsem nikomu nesliboval ani nedával. Chtěl jsem zámek využít pro soukromé účely, protože ve vedlejší vesnici bydlíme se ženou už 35 let," uvedl Hnilica.
Problém Duhanova důležitého svědectví, na němž obžaloba z velké části stojí, je v tom, že ředitel obálku se 125 tisíci vzal. A dokonce si ji odnesl do své kanceláře a uložil tam do trezoru. Až za týden se svěřil svým spolupracovníkům a na jejich doporučení zavolal detektivům.
„Jsem v řídicích funkcích od 90. roku. Ale taková situace se mi nestala. Nereagoval jsem dostatečně pružně, to si uvědomuji. Na svoji obranu musím říct, že jsem byl po operaci mozku a necítil jsem se zdravotně dobře,“ vysvětloval Duhan.
Peníze si můžete nechat
Duhanovi prý to, že může jít o úplatek, došlo až ve chvíli, kdy se s náměstkem Koliandrem setkal podruhé, tedy několik dní po první „obálkové schůzce“. Tehdy ještě podle Duhana zaznělo, že se jedná o „vratnou zálohu“. Duhan to pochopil tak, že když nevyjde prodej zámku podnikateli Hnilicovi, peníze bude nutné odevzdat.
Jenže na další schůzce už prý náměstek Koliandr řekl, že se záloha změnila na nevratnou. „Že si ty peníze můžu užít,“ popsal Duhan. „Pochopil jsem, že se po mně žádá, aby nějak aktivně vstoupil do výběrového řízení a abych udělal všechno proto, aby se vítězem stal pan Hnilica,“ popsal Duhan.
Advokáti obžalovaných ostatně tuhle část Duhanovy výpovědi hned vycítili jako slabé místo. A zpochybňovali, proč Duhan ohlásil úplatek s takovým zpožděním. A jak pochopil slova o vratné a nevratné záloze – tedy jestli si náhodou peníze původně nechtěl nechat. „Dovedl bych pochopit, kdybych chytil na ulici nějakého popeláře, dal mu 125 tisíc a on si to pak večer rozmyslel a peníze vrátil. Ale tohle byl přece ředitel rozhlasu, ne potulný harmonikář, kterému se hází peníze do klobouku,“ divil se Balvínův advokát Tomáš Sokol.
Celým příběhem se navíc táhne ještě jedna linka. Z otázek soudu šlo poznat, že náměstek Koliandr policistům při výslechu řekl, co vlastně byly zač ty peníze v obálkách. Že nešlo o úplatek, ale o mimořádné manažerské odměny, které Duhan vyplácel svým podřízením. A jejich část musel Koliandr pravidelně vracet zpět řediteli Duhanovi.
O téhle praxi jsem slyšel
Dokonce i současný ředitel rozhlasu René Zavoral, tehdy Duhanův zástupce, ve středu u soudu potvrdil, že o téhle praxi slyšel. „Několikrát se mi stalo, že mi ze strany pana Koliandra bylo řečeno, že bych měl část peněz vracet zpět,“ řekl šéf rozhlasu Zavoral. Dodal zároveň, že po něm ale nikdo vracení odměn přímo nechtěl - naznačoval to jen Koliandr.
Zámek v Přerově nad Labem na Nymbursku nakonec majitele nezměnil. Rozhlas požadoval v soutěži nejméně 24 milionů, podnikatel Hnilica nabídl dokonce 33 milionů. Jenže v době, kdy se soutěž vyhodnocovala, už tajně běželo policejní vyšetřování. Takže rozhlas výběrové řízení zastavil „Shodila se takhle nejvyšší nabídnutá cena,“ divil se ve středu u soudu Balvín.
Člen Rady Českého rozhlasu Michal Stehlík při výslechu připustil, že z jeho pohledu ve výběrovém řízení žádný problém nebyl. Soutěž ale zamrzla poté, co ho Duhan týden před vyhlášením vítěze informoval, že se o věc zajímá policie kvůli korupci. Stehlík také připustil, že měl s Duhanem spory. Například proto, že ředitel dokázal z minuty na minutu měnit názor na řešení některých problémů rozhlasu. „Jeho řízení bylo poslední půlrok chaotické,“ řekl Stehlík.
Duhan rezignoval loni v listopadu. Zdůvodnil to špatným zdravím, předtím ale musel vysvětlovat některé sporné kroky. Například, že v rozhlase jako externistu zaměstnával svého syna Andreje.
Zámku, dlouhodobě nepřístupného veřejnosti, se chtěl rozhlas zbavit už dříve – zájem měl například Středočeský kraj. Před lety uvažoval o koupi hejtman David Rath, který chtěl zámek využívat pro krajské muzeum. Rozhlas ho nakonec prodával přes realitní kancelář, zájemce ale nabídl jen 17 milionů. I po tlaku místních lidí a politiků však rozhlas od prodeje ustoupil.
Následně se o zámek přihlásila Československá církev husitská, která jej a pozemky chtěla v rámci církevních restitucí. Ovšem neuspěla. Předloni pak jednání s rozhlasem obnovil i Středočeský kraj v čele s hejtmanem Milošem Peterou (ČSSD). „Dnes je to naprosto zbytná nemovitost, jejíž údržba stojí 1,5 milionu ročně. Já teď budu muset řešit její prodej,“ řekl u soudu nynější ředitel rozhlasu Zavoral.