Končící šéf rozhlasu: Zaměstnávání syna? Zástupný problém. Z rezignace jsem smutný

Radek Nohl Radek Nohl
7. 10. 2015 16:15
Po téměř pěti letech končí v čele Českého rozhlasu Peter Duhan. O rezignaci přemýšlel poslední dva týdny a nakonec se rozhodl, že je pro něj zdraví přednější. Duhan v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz uvedl, že trpí vysokým tlakem a nedávno měl i úraz. Na jeho zdravotním stavu se prý projevily i problémy, které měl s některými členy rady. Odmítl ale, že bylo chybou, že pro Český rozhlas pracoval jeho syn.
Peter Duhan v čele Českého rozhlasu skončil.
Peter Duhan v čele Českého rozhlasu skončil. | Foto: ČTK

Zaznělo, že jste se rozhodl rezignovat kvůli vašemu zdravotnímu stavu. Víte, co budete nyní dělat?

Na to je ještě brzo. Stalo se to dneska. Já si to musím nechat všechno uležet. Teď se musím uzdravit, to je do půlky příštího týdne. A co bude dál, to ještě nevím.

Jak vážné jsou vaše zdravotní komplikace?

Já trpím vysokým tlakem a měl jsem nedávno úraz. Ono se to tak nějak zkombinovalo. Řekl jsem, že zdraví je přednější. Stav zvlášť vážný? Nevím, smrtelné, to určitě ne.

Jak dlouho jste se rozhodoval, že rezignujete?

Asi dva týdny.

Bylo to těžké rozhodnutí?

Bylo to těžké rozhodování, samozřejmě. Myslím si, že jsem za ty čtyři roky, co jsem byl ve funkci generálního ředitele, a deset měsíců předtím, co jsem byl ve funkci prozatímního ředitele, pro rozhlas udělat hodně. Hodně se toho povedlo, některé věci se samozřejmě nepovedly. Život je takový, jaký je. Nesu to nelehko. Je mi z toho smutno, ale nedá se nic dělat.

Co se podle vás povedlo?

Změnila se celá organizační struktura Českého rozhlasu. Český rozhlas je dnes moderní evropská instituce. Zvýšila se důvěra v Český rozhlas, zvýšila se úroveň jednotlivých stanic, zejména Radiožurnálu. Jsme těsně před spuštěním Českého rozhlasu Plus. Těch změn bylo skutečně hodně.

Generální ředitelé Českého rozhlasu

Český rozhlas - nové logo

Jiří Mejstřík březen 1991 – květen 1993 (do prosince 1992 ředitel, od 1. ledna 1993 generální ředitel)

Vlastimil Ježek 1993 – 1999

Václav Kasík 1999-2009

Richard Medek 2009 – 2010 (srpen – září 2009 prozatímní ředitel)

Peter Duhan 2010 – 2015 (únor 2010 – červenec 2011 prozatímní ředitel)

Na druhou stranou jste mluvil i o těch neúspěších. V poslední době média řeší, že jste nechal zaměstnat v Českém rozhlasu svého syna. To považujete za chybu?

To podle mého názoru vůbec chyba není. To je jakýsi účel, který měl do jisté míry zpochybnit mé postavení v čele Českého rozhlasu. Nebyl vůbec zaměstnancem v interním poměru - byl na smlouvu, vykonával funkci odborného rešeršisty v oboru domácí legislativy. A pobíral za to odměnu okolo 10 tisíc korun měsíčně. To jsou podle mého názoru a podle toho, co řekli právníci, zástupné problémy. Pokládám to za absolutní nesmysl.

Mluvíte o tom, že zaměstnání vašeho syna v Českém rozhlasu bylo účelem k tomu, abyste byl zpochybněn v křesle ředitele. Vnímáte to tak, že se vás chtěl někdo zbavit?

Já jsem nic neznačil. Jen jsem odpovídal na vaše otázky. Jestli jste z toho dovodil, co jste z toho dovodil, tak to už je vaše spekulace.

Takže to tahle nevnímáte?

Ne.

Kromě zdravotních komplikací měly být dalším důvodem vaší rezignace problémy s Radou Českého rozhlasu.

To jsou obecné problémy. Samozřejmě že jsem měl problémy s několika radními. Měl jsem problémy s několika členy dozorčích komisí. Ale to je naprosto běžné. Neříkám, že se to nepodepsalo na mém zdravotním stavu, zejména tlaku. Jsou velice nepříjemné věci, často malicherné. Zkrátka tak to chodí.

Podle serveru Neovlivni.cz jste měl odejít z čela Českého rozhlasu i kvůli tlaku politiků. Můžete vyloučit, že vám některý politik kvůli reportážím Českého rozhlasu v poslední době volal nebo vás jinak kontaktovat?

To vylučuji. O tom bych něco musel vědět.

Budete se chtít do médií vrátit, nebo zamíříte do soukromé firmy?

Věřte mi, že o tom skutečně nepřemýšlím. Teď se chci uzdravit z toho úrazu, čekají mě ještě vyšetření. Poté se dám do kupy. V rozhlasu budu do 3. listopadu a v průběhu října se nad touto otázkou, kterou jste mi položil, určitě zamyslím.

Bude vás po vašem odchodu někdo zastupovat, nebo bude vybrán nový ředitel?

Pokud vím, když rezignuje generální ředitel, něco se mu stane nebo je odvolán, tak rada musí zvolit prozatímního ředitele na dobu maximálně tří měsíců. A do tří měsíců je povinna vyhlásit novou volbu generálního ředitele. Takže zastupovat mě od 4. listopadu nikdo nebude, ale měl by být zvolen prozatímní ředitel.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy