Končící šéf rozhlasu: Zaměstnávání syna? Zástupný problém. Z rezignace jsem smutný

Radek Nohl Radek Nohl
7. 10. 2015 16:15
Po téměř pěti letech končí v čele Českého rozhlasu Peter Duhan. O rezignaci přemýšlel poslední dva týdny a nakonec se rozhodl, že je pro něj zdraví přednější. Duhan v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz uvedl, že trpí vysokým tlakem a nedávno měl i úraz. Na jeho zdravotním stavu se prý projevily i problémy, které měl s některými členy rady. Odmítl ale, že bylo chybou, že pro Český rozhlas pracoval jeho syn.
Peter Duhan v čele Českého rozhlasu skončil.
Peter Duhan v čele Českého rozhlasu skončil. | Foto: ČTK

Zaznělo, že jste se rozhodl rezignovat kvůli vašemu zdravotnímu stavu. Víte, co budete nyní dělat?

Na to je ještě brzo. Stalo se to dneska. Já si to musím nechat všechno uležet. Teď se musím uzdravit, to je do půlky příštího týdne. A co bude dál, to ještě nevím.

Jak vážné jsou vaše zdravotní komplikace?

Já trpím vysokým tlakem a měl jsem nedávno úraz. Ono se to tak nějak zkombinovalo. Řekl jsem, že zdraví je přednější. Stav zvlášť vážný? Nevím, smrtelné, to určitě ne.

Jak dlouho jste se rozhodoval, že rezignujete?

Asi dva týdny.

Bylo to těžké rozhodnutí?

Bylo to těžké rozhodování, samozřejmě. Myslím si, že jsem za ty čtyři roky, co jsem byl ve funkci generálního ředitele, a deset měsíců předtím, co jsem byl ve funkci prozatímního ředitele, pro rozhlas udělat hodně. Hodně se toho povedlo, některé věci se samozřejmě nepovedly. Život je takový, jaký je. Nesu to nelehko. Je mi z toho smutno, ale nedá se nic dělat.

Co se podle vás povedlo?

Změnila se celá organizační struktura Českého rozhlasu. Český rozhlas je dnes moderní evropská instituce. Zvýšila se důvěra v Český rozhlas, zvýšila se úroveň jednotlivých stanic, zejména Radiožurnálu. Jsme těsně před spuštěním Českého rozhlasu Plus. Těch změn bylo skutečně hodně.

Generální ředitelé Českého rozhlasu

Český rozhlas - nové logo

Jiří Mejstřík březen 1991 – květen 1993 (do prosince 1992 ředitel, od 1. ledna 1993 generální ředitel)

Vlastimil Ježek 1993 – 1999

Václav Kasík 1999-2009

Richard Medek 2009 – 2010 (srpen – září 2009 prozatímní ředitel)

Peter Duhan 2010 – 2015 (únor 2010 – červenec 2011 prozatímní ředitel)

Na druhou stranou jste mluvil i o těch neúspěších. V poslední době média řeší, že jste nechal zaměstnat v Českém rozhlasu svého syna. To považujete za chybu?

To podle mého názoru vůbec chyba není. To je jakýsi účel, který měl do jisté míry zpochybnit mé postavení v čele Českého rozhlasu. Nebyl vůbec zaměstnancem v interním poměru - byl na smlouvu, vykonával funkci odborného rešeršisty v oboru domácí legislativy. A pobíral za to odměnu okolo 10 tisíc korun měsíčně. To jsou podle mého názoru a podle toho, co řekli právníci, zástupné problémy. Pokládám to za absolutní nesmysl.

Mluvíte o tom, že zaměstnání vašeho syna v Českém rozhlasu bylo účelem k tomu, abyste byl zpochybněn v křesle ředitele. Vnímáte to tak, že se vás chtěl někdo zbavit?

Já jsem nic neznačil. Jen jsem odpovídal na vaše otázky. Jestli jste z toho dovodil, co jste z toho dovodil, tak to už je vaše spekulace.

Takže to tahle nevnímáte?

Ne.

Kromě zdravotních komplikací měly být dalším důvodem vaší rezignace problémy s Radou Českého rozhlasu.

To jsou obecné problémy. Samozřejmě že jsem měl problémy s několika radními. Měl jsem problémy s několika členy dozorčích komisí. Ale to je naprosto běžné. Neříkám, že se to nepodepsalo na mém zdravotním stavu, zejména tlaku. Jsou velice nepříjemné věci, často malicherné. Zkrátka tak to chodí.

Podle serveru Neovlivni.cz jste měl odejít z čela Českého rozhlasu i kvůli tlaku politiků. Můžete vyloučit, že vám některý politik kvůli reportážím Českého rozhlasu v poslední době volal nebo vás jinak kontaktovat?

To vylučuji. O tom bych něco musel vědět.

Budete se chtít do médií vrátit, nebo zamíříte do soukromé firmy?

Věřte mi, že o tom skutečně nepřemýšlím. Teď se chci uzdravit z toho úrazu, čekají mě ještě vyšetření. Poté se dám do kupy. V rozhlasu budu do 3. listopadu a v průběhu října se nad touto otázkou, kterou jste mi položil, určitě zamyslím.

Bude vás po vašem odchodu někdo zastupovat, nebo bude vybrán nový ředitel?

Pokud vím, když rezignuje generální ředitel, něco se mu stane nebo je odvolán, tak rada musí zvolit prozatímního ředitele na dobu maximálně tří měsíců. A do tří měsíců je povinna vyhlásit novou volbu generálního ředitele. Takže zastupovat mě od 4. listopadu nikdo nebude, ale měl by být zvolen prozatímní ředitel.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy