Šéf Českého rozhlasu Duhan rezignoval, vyhnul se tak svému odvolání

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 10. 2015 16:24
Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan rezignoval. O jeho budoucnosti měla ve středu jednat Rada Českého rozhlasu. Ta chtěla řešit, zda Duhan porušil zákon tím, že zaměstnal v Českém rozhlasu svého syna Andreje. Rezignace platí k 3. listopadu 2015, rada ji jednomyslně přijala.
Peter Duhan.
Peter Duhan. | Foto: DVTV

Praha - Generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Peter Duhan rezignoval kvůli zdravotním důvodům na svou funkci. Vyhnul se tak odvolání, ke kterému by s nejvyšší pravděpodobností došlo.

Rada Českého rozhlasu totiž ve středu měla jednat o jeho osudu. Chtěla řešit, zda Duhan porušil zákon tím, že zaměstnal v Českém rozhlasu svého syna Andreje.

Generální ředitelé Českého rozhlasu

Český rozhlas - nové logo

Jiří Mejstřík březen 1991 – květen 1993 (do prosince 1992 ředitel, od 1. ledna 1993 generální ředitel)

Vlastimil Ježek 1993 – 1999

Václav Kasík 1999-2009

Richard Medek 2009 – 2010 (srpen – září 2009 prozatímní ředitel)

Peter Duhan 2010 – 2015 (únor 2010 – červenec 2011 prozatímní ředitel)

Duhan tvrdí, že zákon neporušil, protože se příslušný paragraf vztahuje jen na členy Rady Českého rozhlasu, ale ne na generálního ředitele.

"To je jakýsi účel, který měl do jisté míry zpochybnit mé postavení v čele Českého rozhlasu," řekl Duhan v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Končí kvůli zranění

Rada ČRo rezignaci jednomyslně přijala. ČRo zatím povede Duhanův statutární zástupce René Zavoral. Duhan řekl, že odchází ze zdravotních důvodů. Kvůli tomu se nezúčastnil ani samotného jednání rady.

"Já trpím vysokým tlakem a měl jsem nedávno úraz. Ono se to tak nějak zkombinovalo. Řekl jsem, že zdraví je přednější," uvedl Duhan.

Nenadálá Duhanova rezignace posunula začátek zasedání rady, které začalo až ve 14:15 a skončilo po rekordních osmi minutách. Hned na začátku radní rozhodli, že k porušení zákona došlo.

Vše i předtím naznačovalo, že by jednání skončilo jeho odvoláním. Rada Duhanovu rezignaci přijala a požádala ho, aby už nečinil žádná personální, programová a ekonomická rozhodnutí.

Nikoho také nepověřila prozatímním vedením, šéfem je tak Duhanův zástupce Zavoral. Dá se předpokládat, že se k tomu dostane na řádné schůzi ohlášené na 21. října.

Duhan: nikdo mě na to neupozornil

Syn Andrej pracoval v Centru zpravodajství ČRo jako odborný rešeršista, pracovní vztah skončil k 31. srpnu. Podle jeho otce však ne z důvodů právních, ale etických.

Na jeho zaměstnání v ČRo radu upozornila kontrola dozorčí komise. Duhan tvrdí, že se spoluprací svého syna s ČRo nikdy nezabýval ani nebyl nikým upozorněn, že by to mohl být problém.

Zaměstnávání syna není prvním "přestupkem“. Již letos mu rada snížila odměny o statisíce kvůli porušení etického kodexu nebo za pokles poslechovosti.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy