Praha - Manažerka bývalé České konsolidační agentury (ČKA) Radka Kafková půjde na rok za mříže kvůli přijetí úplatku ve výši 400 tisíc korun. Městský soud v Praze o tom rozhodl v úterý v odvolacím jednání.
V případu již v dubnu rozhodl Obvodního soudu pro Prahu 7. Tehdy uložil Kafkové podmíněný trest.
Kafková bude muset zároveň zaplatit peněžitý trest 400 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný, advokát Kafkové Josef Monsport ale podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
Kafková za peníze poskytovala neveřejné a interní informace o třímiliardovém dluhu společnosti Cetus. Žalobci ji původně vinili i z toho, že v roce 2006 zmanipulovala prodej této pohledávky.
Klíčovým důkazem byly odposlechy
Podle soudů to však udělat nemohla. Zpřísnění trestu vysvětlil předseda odvolacího senátu Jan Kareš tím, že se žena dopustila trestného činu velmi význačné pozici. "Její postavení se skoro blížilo postavení veřejného činitele," prohlásil soudce. Kafková podle něj navíc brala vysoký plat právě proto, aby se nenechala uplatit.
"Ve hře byly majetkové zájmy státu v řádech stamilionů korun," uvedl Kareš. Dodal však, že nemohl ženě uložit trest při horní hranici trestní sazby kvůli průtahům v řízení. Od podání obžaloby do začátku hlavního líčení uplynulo totiž více než dva roky.
Kafkovou uplatili podnikatelé Pavel Hrách s Josefem Lopatou prostřednictvím pracovníka ČKA Josefa Tykvy. Obvodní soud za podplácení uložil Tykvovi podmíněný trest, i on půjde ale nakonec do vězení. Městský soud mu vyměřil osmnáctiměsíční nepodmíněný trest. Peněžitý trest 40 tisíc korun odvolací senát ponechal.
Tresty zpřísnil odvolací senát i Hráchovi a Lopatovi. Namísto osmiměsíčních trestů podmíněně odložených na zkušební dobu tří let uložil každému dvouletý podmíněný trest s pětiletým odkladem a peněžité tresty 600 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
Hrách s Lopatou poskytli Tykvovi na úplatky tři miliony korun, Tykva pak předal Kafkové 400 tisíc korun. Klíčovým důkazem v případu byly odposlechy, kterých policisté pořídili stovky hodin.
V kauze byla obžalována i úřednice agentury Eva Hrušková. Ta poskytovala Tykvovi a Lopatovi informace o pohledávkách, muži jí za to údajně nechali zdarma k užívání byt. Prvoinstanční soud ale její stíhání zastavil a zkušební dobu stanovil na 18 měsíců. Hrušková se k činu přiznala a u soudu projevila lítost. Rozsudek je platný od dubna, obě strany se vzdaly práva na podání stížnosti.
Česká konsolidační agentura spravovala zejména nekvalitní úvěry a pohledávky českých bank a podniků, které na ni byly převedeny při jejich restrukturalizaci v době transformace ekonomiky. Zhruba před čtyřmi lety byla zrušena, její činnost převzalo ministerstvo financí.