Exmanažerka ČKA dostala za přijetí úplatku podmínku

Domácí Domácí
22. 4. 2011 11:15
Radka Kafková přijala 400 tisíc korun za to, že zmanipuluje prodej pohledávky

Praha - Obvodní soud po letech nepravomocně potrestal exmanažerku bývalé České konsolidační agentury (ČKA) Radku Kafkovou, svého času nejlépe placenou státní úřednici.

Za přijetí úplatku 400 tisíc korun jí vyměřil 18 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Navíc musí zaplatit peněžitý trest ve výši přijatého úplatku.

Spolu s Kafkovou byli obviněni další čtyři lidé. Bývalý pracovník ČKA Josef Tykva a podnikatelé Pavel Hrách a Josef Lopata byli označeni za prostředníky.

Tykvovi soud za podplácení vyměřil desetiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let, Hráchovi a Lopatovi osmiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.

Poslední obžalovanou v kauze byla úřednice agentury Eva Hrušková. Z odposlechů údajně vyplynulo, že jí Tykva s Lopatou za vynášení údajů o chystaných prodejích pohledávek platili byt. Soud její stíhání podmíněně zastavil.

První případ svého druhu

Radka Kafková, někdejší nejvlivnější žena českého byznysu, podle spisu za peníze v roce 2006 zmanipulovala prodej pohledávky za společností Cetus, kterou konsolidační agentura prodala virtuální firmě Arrowrise.

Tehdy šlo o první případ svého druhu: všechna ostatní podezření vůči postupu úředníků agentury vždy skončila ve ztracenu.

Obžalovaná byla už na počátku roku 2008. Posléze se ale kauza neúměrně vlekla: dostal ji na stůl soudce, který byl zavalený prací a nestíhal. Jeden z advokátů následně podal v kauze stížnost k Ústavnímu soudu a čekalo se na verdikt.

Sama Kafková od počátku trvá na tom, že žádný prodej nezmanipulovala a úplatek nepřevzala. "Prodej pohledávky za Cetusem byl zcela standardní, vyjadřovala se k němu dozorčí rada a fungovaly tam všechny kontrolní mechanismy. Vyhodnocení nabídek jsem se vůbec nezúčastnila a fakticky jsem nebyla zapojena do rozhodovacího procesu. Nic jsem neovlivňovala a žádný úplatek nepřijala," bránila se po svém zatčení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy