Epileptici si od října připlatí. Pojišťovny jim přispějí méně na léky

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 9. 2015 14:40
Přibližně každý stý Čech trpí epilepsií. Právě těmto pacientům se od října zvednou doplatky na léky. Státní ústav pro kontrolu léčiv jim totiž snížil úhrady od pojišťoven. Co ale nezaplatí pojišťovna, budou muset lidé najít v peněžence sami. Lékový ústav sice doufá, že výrobci pacienty doplácet nenechají a sníží i ceny svých přípravků, podle lékárníků tomu ale nic nenasvědčuje. Cenu léku snížil prozatím jen jediný výrobce.
Stát šetří, pojišťovny lidem zaplatí míň za léky. Týkat se to bude hlavně epileptiků, kteří užívají medikamenty s obsahem kyseliny valproové.
Stát šetří, pojišťovny lidem zaplatí míň za léky. Týkat se to bude hlavně epileptiků, kteří užívají medikamenty s obsahem kyseliny valproové. | Foto: Thinkstock

Praha - Stát šetří, pojišťovny lidem zaplatí méně za léky. Týkat se to bude hlavně epileptiků, kteří užívají medikamenty s obsahem kyseliny valproové. Doplatky se jim podle lékárníků zvednou v říjnu.

Příkladem může být lék Depakine Chrono secable - jeden z nejčastěji předepisovaných léků s obsahem kyseliny valproové. Zatímco dnes ho pojišťovna lidem uhradí celý, od října si bude muset pacient připlatit 75 korun. „Úhrada se totiž sníží z dnešních 445,45 koruny na 366,31 koruny, přičemž reálná cena pro pacienta je 440,20 koruny," uvádí předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Zdravotní pojišťovny tak uspoří. Jen na léky s obsahem kyseliny valproové vydají podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustkové o 28,9 milionu korun méně. Tyto peníze ale budou muset v peněženkách najít pacienti. „Pokud se ovšem výrobci nerozhodnou, že ceny svých léků novým úhradám přizpůsobí a z vlastní vůle je sníží,“ podotýká farmakoekonom ze společnosti InfoPharm Jiří Suchopár.

Jak se změní doplatky u léků na epilepsii

Depakine Chrono secable 100 x 500 mg
* současná úhrada - 445,45 korun
* úhrada platná od 1. října - 366,31 korun
* reálná cena v lékárně - 440,20 korun
* pacient bude nově doplácet 74,89 korun

Orfiril long 50 x 300 mg
* současná úhrada - 180,19 korun
* úhrada platná od 1. října - 109,89 korun
* reálná cena v lékárně - 157,30 korun
* pacient bude nově doplácet 47,41 korun

Valproat Chrono Sandoz 100 x 500 mg
* současná úhrada - 445,45 korun
* úhrada platná od 1. října - 366,31 korun
* reálná cena v lékárně - 445,40 korun
* pacient bude nově doplácet 79,90 korun

Convulex 100 x 500 mg
* současná úhrada - 445,45 korun
* úhrada platná od 1. října - 366,31 korun
* reálná cena v lékárně - 322,30 korun
* pacient nedoplácí a doplácet nebude

(Zdroj: Grémium majitelů lékáren)

Jenomže tomu podle lékárníků nic nenasvědčuje. Novým úhradám, které mají začít platit už za dva týdny, přizpůsobil cenu prozatím jen jeden výrobce. „Zatím jen jedna firma snížila svoji cenu tak, aby pacienti od 1. října nic nedopláceli. Ostatní firmy nereagují,“ potvrzuje Hampel.

Šéf České asociace farmaceutických firem Martin Mátl Aktuálně.cz řekl, že cenovou politiku jednotlivých výrobců komentovat nemůže. Upozornil ale, že cena léků už se dnes nestanoví v každé zemi jednotlivě, nýbrž na celoevropské úrovni. "Rozhodnutí se stále častěji posouvá do firemních centrál. Změna ceny v jednom členském státu má totiž dopady i na ostatní trhy," vysvětlil Mátl. Ochota výrobců snížit ceny tedy nebude vysoká.

Pokud chce stát regulovat svoje výdaje za léky, měl by si podle Mátla zvolit spíše nějaké systémové řešení. "Nikoliv snížit úhradu léku a čekat, zda firmy svoje výrobky nezlevní," řekl.

Každý lék nelze snadno nahradit

Epilepsie je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí asi jedno procento populace. Současná medicína sice nedovede onemocnění vyléčit, s pomocí léků ale dokáže epileptické záchvaty alespoň potlačit.

Ne každý pacient ale může polykat stejnou pilulku. Řada léků na tuto chorobu je nezaměnitelná. „Některá antiepileptika mají přísně omezené použití pro svoji selektivní účinnost či horší snášenlivost,“ přiznává lékový ústav na svém webu. Pokud tedy některé přípravky zdraží, nemusí být přechod pacienta na jiný druh léku možný.

Léky na epilepsii nejsou jedinou skupinou medikamentů, kterým se letos snížily úhrady od pojišťoven. Před prázdninami se zvedaly doplatky i některým přípravkům na alergie. „Podaří se díky tomu dosáhnout úspory kolem 224 milionů korun ročně,“ chválí krok ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Pacienti přitom podle něj žádné dopady nepocítili – výrobci, distributoři a lékárny se prý v tomto případě uskromnili a ceny snížili. „Na trhu je stále patnáct přípravků, které jsou plně hrazeny pojišťovnami,“ potvrzuje šéf lékového ústavu Zdeněk Blahuta. Na pultech českých lékáren je ale podle webu lékového ústavu k dostání 1 238 různých přípravků na alergie.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy