Praha - Rozšíření pravomocí pro celní správu, které by mělo přispět k její větší nezávislosti na policii, dostane brzy zelenou. Ministr financí Andrej Babiš, pod jehož resort celníci patří, dostal od vedení Generálního ředitelství cel dva návrhy plánovaných změn, ze kterých může vybírat. Obě však ukrojí z rozpočtu ministerstva nemalé peníze.
Vyšetřovat, nebo prověřovat
První varianta počítá s tím, že by celníci získali vyšetřovací pravomoc. To znamená, že by nemuseli rozpracovaný případ předávat policii jako dosud, ale sami by jej dovedli až před soud. Právě tuto možnost preferuje vedení celní správy.
Jednorázově by za tímto účelem musel Babišův resort uvolnit přibližně 100 milionů korun, z toho část už v letošním roce. Peníze by šly především na nákup vozidel, radiostanic nebo na speciální kriminalistickou techniku. Stejnou částku by ministerstvo muselo vynaložit na každoroční provoz. Celní správa by navíc musela nabrat 60 nových lidí.
"Tato varianta je lépe zvládnutelná a s nižšími náklady lze dosáhnout značného efektu. Celní správa získá částečně nezávislost na policii. Z hlediska proveditelnosti preferuje celní správa realizaci k 1. lednu 2016," stojí v dokumentu, který má redakce k dispozici.
Dražší plán B
Druhá varianta počítá s pouhým rozšířením věcné příslušnosti celníků v trestním prověřování. To v praxi znamená, že by celníci nově prověřovali také trestné činy spáchané porušením daňových předpisů, vyšetření, a tedy předání případu soudu, by však prováděla policie, jako je tomu dosud.
Tato možnost by však, jak poznamenávají i sami celníci, byla výrazně nákladnější. Jednorázově by muselo ministerstvo uvolnit 200 milionů a dále každý rok 135 milionů. Navýšení stavu celníků by bylo také vyšší, šlo by o 200 míst a hned 150 z nich by bylo nově obsazených.
"Vzhledem ke znovuzavedení zelené nafty nelze zaručit zajištění počtu systematizovaných míst z vlastních zdrojů celní správy. Ve všech variantách se bude jednat o sdílenou pravomoc s policií," stojí v dokumentu. U obou variant tedy budou nutné legislativní změny.
Moc peněz
Podle zjištění Insideru ale Babiš shodil oba návrhy celníků ze stolu. Údajně proto, že se mu zdály příliš nákladné. To však neznamená, že by jednání skončila.
"Rozšíření kompetencí celní správy je náš důležitý záměr, který budeme prosazovat. Jednání zahájíme velmi brzy, v zásadě během několika dnů," napsal Insideru ministr v SMS zprávě.
Ani pokud Babiš sáhne do rozpočtu svého resortu a peníze uvolní, nemají celníci vyhráno. Jejich snaha získat vyšetřovací pravomoc se totiž podle zdrojů Insideru nelíbí ministerstvu vnitra, a tak lze očekávat, že se postaví proti. Připomeňme, že mezi financemi a vnitrem stále doutná spor o zřízení centrálního registru účtů. Ten by mohl vyšetřovací útvar Kobra využívat pro potírání daňové kriminality.
Článek vyšel 29. července 2014 v sesterském deníku Insider.