Babiš bude mít svou policii. Celní správa chce vyšetřovat

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
24. 4. 2014 20:02
Celní správa předložila návrh na rozšíření kompetencí, změna by měla platit od roku 2017.
Celní správa chce sama vyšetřovat případy porušování zákonů. (Ilustrační foto)
Celní správa chce sama vyšetřovat případy porušování zákonů. (Ilustrační foto) | Foto: Celní ředitelství České Budějovice

Praha - Celní správa oficiálně potvrdila svůj zájem o rozšíření svých pravomocí, aby mohla vyšetřovat případy porušování zákonů. Deníku Insider to potvrdil mluvčí Generálního ředitelství cel. Změna by měla proběhnout v roce 2017.

Ministr financí Andrej Babiš již obdržel oficiálně sepsaný záměr vedení úřadu. "Celní správa předložila ministrovi financí záměr rozšířit své kompetence v oblasti trestního řízení, a to tak, aby mohla prověřovat i vyšetřovat všechny trestné činy spáchané porušením daňových předpisů," sdělil Insideru mluvčí celníků Jiří Barták.

Úřad tak navázal na závěry kolokvia o kompetencích Celní správy, které proběhlo začátkem března. Na něm záměr Celní správy podpořil například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl z ČSSD.

Podle zdrojů redakce byl právě záměr Celní správy získat rozšíření pravomocí hlavní brzdou ve vyjednávání ministerstva financí a vnitra o "daňové Kobře".

"Celní ani daňová správa nechce čekat na policii, až všechno dohledá a došetří. Peníze z daňových úniků jsou v tu chvíli už většinou pryč. Daňařům a celníkům jde o to, ty finanční prostředky zadržet," řekl zdroj redakce blízký jednání o vzniku specializovaného týmu zaměřeného na daňovou trestnou činnost.

Na ministerstvu vnitra navíc panuje obava, že Celní správa bude chtít pravomoc vyšetřovat daňové podvody jen pro sebe. To však mluvčí Barták popírá: "Neusilujeme o to, aby tato získaná kompetence byla výlučnou kompetencí Celní správy."

Článek vyšel ve čtvrtečním vydání deníku Insider. Celý si jej můžete přečíst ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy