Babiš bude mít svou policii. Celní správa chce vyšetřovat

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
24. 4. 2014 20:02
Celní správa předložila návrh na rozšíření kompetencí, změna by měla platit od roku 2017.
Celní správa chce sama vyšetřovat případy porušování zákonů. (Ilustrační foto)
Celní správa chce sama vyšetřovat případy porušování zákonů. (Ilustrační foto) | Foto: Celní ředitelství České Budějovice

Praha - Celní správa oficiálně potvrdila svůj zájem o rozšíření svých pravomocí, aby mohla vyšetřovat případy porušování zákonů. Deníku Insider to potvrdil mluvčí Generálního ředitelství cel. Změna by měla proběhnout v roce 2017.

Ministr financí Andrej Babiš již obdržel oficiálně sepsaný záměr vedení úřadu. "Celní správa předložila ministrovi financí záměr rozšířit své kompetence v oblasti trestního řízení, a to tak, aby mohla prověřovat i vyšetřovat všechny trestné činy spáchané porušením daňových předpisů," sdělil Insideru mluvčí celníků Jiří Barták.

Úřad tak navázal na závěry kolokvia o kompetencích Celní správy, které proběhlo začátkem března. Na něm záměr Celní správy podpořil například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl z ČSSD.

Podle zdrojů redakce byl právě záměr Celní správy získat rozšíření pravomocí hlavní brzdou ve vyjednávání ministerstva financí a vnitra o "daňové Kobře".

"Celní ani daňová správa nechce čekat na policii, až všechno dohledá a došetří. Peníze z daňových úniků jsou v tu chvíli už většinou pryč. Daňařům a celníkům jde o to, ty finanční prostředky zadržet," řekl zdroj redakce blízký jednání o vzniku specializovaného týmu zaměřeného na daňovou trestnou činnost.

Na ministerstvu vnitra navíc panuje obava, že Celní správa bude chtít pravomoc vyšetřovat daňové podvody jen pro sebe. To však mluvčí Barták popírá: "Neusilujeme o to, aby tato získaná kompetence byla výlučnou kompetencí Celní správy."

Článek vyšel ve čtvrtečním vydání deníku Insider. Celý si jej můžete přečíst ZDE.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy