Babiš bude mít svou policii. Celní správa chce vyšetřovat

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
24. 4. 2014 20:02
Celní správa předložila návrh na rozšíření kompetencí, změna by měla platit od roku 2017.
Celní správa chce sama vyšetřovat případy porušování zákonů. (Ilustrační foto)
Celní správa chce sama vyšetřovat případy porušování zákonů. (Ilustrační foto) | Foto: Celní ředitelství České Budějovice

Praha - Celní správa oficiálně potvrdila svůj zájem o rozšíření svých pravomocí, aby mohla vyšetřovat případy porušování zákonů. Deníku Insider to potvrdil mluvčí Generálního ředitelství cel. Změna by měla proběhnout v roce 2017.

Ministr financí Andrej Babiš již obdržel oficiálně sepsaný záměr vedení úřadu. "Celní správa předložila ministrovi financí záměr rozšířit své kompetence v oblasti trestního řízení, a to tak, aby mohla prověřovat i vyšetřovat všechny trestné činy spáchané porušením daňových předpisů," sdělil Insideru mluvčí celníků Jiří Barták.

Úřad tak navázal na závěry kolokvia o kompetencích Celní správy, které proběhlo začátkem března. Na něm záměr Celní správy podpořil například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl z ČSSD.

Podle zdrojů redakce byl právě záměr Celní správy získat rozšíření pravomocí hlavní brzdou ve vyjednávání ministerstva financí a vnitra o "daňové Kobře".

"Celní ani daňová správa nechce čekat na policii, až všechno dohledá a došetří. Peníze z daňových úniků jsou v tu chvíli už většinou pryč. Daňařům a celníkům jde o to, ty finanční prostředky zadržet," řekl zdroj redakce blízký jednání o vzniku specializovaného týmu zaměřeného na daňovou trestnou činnost.

Na ministerstvu vnitra navíc panuje obava, že Celní správa bude chtít pravomoc vyšetřovat daňové podvody jen pro sebe. To však mluvčí Barták popírá: "Neusilujeme o to, aby tato získaná kompetence byla výlučnou kompetencí Celní správy."

Článek vyšel ve čtvrtečním vydání deníku Insider. Celý si jej můžete přečíst ZDE.

 

Právě se děje

před 55 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy