Dotykový stůl za 17,5 milionu leží na magistrátu ve skladu, nikdo ho roky nepoužívá

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 10. 2015 10:49
Pražský magistrát si před sedmi lety koupil technickou "vychytávku" - dvoumetrový dotykový stůl, který se dal propojit s počítačem. Stál 17 a půl milionu korun bez daně, tedy přes 21 milionů. Svému plánovanému účelu v systému krizového řízení však nikdy nesloužil. Poslední tři roky navíc kvůli banální poruše leží ve skladu a podle odborníka už je vzhledem k rychlému zastarávání informační techniky neprodejný. Přestože si magistrát nechal udělat analýzu, co s drahým přístrojem, další využití pro něj v současné době nemá.
TouchTable za 17,5 milionu
TouchTable za 17,5 milionu | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha – Na začátku byla zřejmě představa vysokého důstojníka, nebo v tomto případě spíše elitního úředníka, který stojí u obří dotykové obrazovky a jako ve filmech s Jamesem Bondem pomocí několika gest řídí tajnou operaci v centru Prahy, anebo třeba záchranné práce při povodních. Na konci je však přístroj za 17,5 milionu korun, na nějž se práší ve sklepě ve skladu nábytku.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Hlavní město Praha koupilo v roce 2008 přístroj zvaný TouchTable. Dvoumetrový interaktivní stůl, který promítá přes projektor a zrcadlo obraz z připojeného počítače na plochu stolu. Ale nejen to. Zařízení také díky speciální vrstvě dokáže rozpoznat dotyk a díky soustavě čtyř kamer, které jsou v rozích, umí i rozeznat pohyb – prst tedy při přejíždění po stole slouží jako kurzor myši.

Co však tehdy mohlo působit moderně, jsou dnes vlastnosti běžného tabletu či chytrého telefonu.

Za nákup "chytrého" stolu Praha zaplatila 17 415 380 korun bez daně. Podle IT experta Lukáše Nového byla však už v té době cena značně přemrštěná.

Magistrát stůl pořídil pro středisko krizového řízení, kam jej na nějaký čas opravdu umístil. Nejméně od září 2012 ho ale nikdo nevyužívá a přístroj leží ve skladu nábytku. A to kvůli banalitě - prasklé lampě.

Místo krizového řízení marketingová prezentace

Navíc stůl nikdy nebyl využitý jako nástroj pro řešení krizových situací, což byl účel, pro který ho magistrát v době primátora Pavla Béma primárně koupil. Vyplývá to z analýzy, kterou si objednal magistrátní odbor informatiky a již má Aktuálně.cz k dispozici. Naopak stůl do systému nebyl nikdy integrován a jeho obrazovka sloužila jen k jednoduchému prezentování.

„TouchTable TT84 se již v odboru krizového řízení v minulosti používal. Podle dostupných údajů ale šlo o poměrně jednoduchý způsob použití, který sloužil spíše marketingové prezentaci střediska krizového řízení, a dotykový stůl nebyl integrován se systémem ISKŘ (Informační systém krizového řízení hlavního města Prahy), takže nemohl být využit jako nástroj pro řešení krizových situací,“ píše se v analýze.

Mizivé využití drahého přístroje potvrzuje i mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. „TouchTable nakonec nebyl nikdy integrován do ISKŘ pro manažerské rozhodování a krizové řízení, ale byl využíván spíše pro prezentaci jako speciální zobrazovací jednotka pro mapová data,“ říká Hofman.

Prasklá lampa. Oprava? Pár tisíc

V září 2012 nahlásili úředníci prasklou lampu na projektoru, který promítá obraz na stůl, a od té doby je celý přístroj odstaven. „Po poruše projektoru v září 2012 byly TouchTable a všechny související komponenty uskladněny ve skladu nábytku v budově na Mariánském náměstí ve sklepě a nadále nevyužívány. Nebylo tak plně využito doby pozáručního servisu, který dle smlouvy o dílu skončil 31. 1. 2013,“ upozorňuje analýza s tím, že vadná lampa stojí jen pár tisíc korun.

„Paní primátorka o tom ví už půl roku a chce si přístroj na magistrátu nechat, ale zatím se s tím stolem nic nestalo,“ říká zdroj Aktuálně.cz z pražského magistrátu, který si nepřál být jmenován.

Přístroj by přitom podle čtyřiačtyřicetistránkové analýzy mohl při správném využití mít svůj smysl, ovšem pokud by se někdo věnoval jeho údržbě a aktualizaci dat a připravoval nové projekty. "Pokud jsou ale tyto podmínky splněny, přínos zařízení jako nástroje manažerského rozhodování je značný.“

A teď zpátky do skladu

Dotykový stůl není jedinou kontroverzní věcí, kterou město v té době nakoupilo. Magistrát tehdy pořídil například tři hummery za 3,3 milionu korun, vznášedlo za 2,2 milionu korun nebo pět terénních motocyklů a další vybavení pro městskou policii. Ta však nakonec přišla na to, že žádnou z těchto věcí nemá jak využít.

Dotykový stůl se ale podle analýzy může používat i na jiných místech nebo v jiných institucích. Dokument uvádí jako příklad Muzeum hlavního města Prahy, kde by mohl sloužit pro prezentace, nebo by se mohl hodit dopravnímu podniku či Technické správě komunikací.

Co bude se stolem za miliony dál, Praha neví. Přístroje se zbavit nechce, ale ani se ho nechystá nějak upotřebit. „Pro dotykový stůl je nyní zajištěná i nová lampa, zatím však nebylo nalezeno jeho vhodné využití,“ přiznává mluvčí Hofman.

Podle experta Lukáše Nového je v dnešní době přístroj na odpis. "Jako celek je to na vyřazení a neprodejné," dodává Nový.

Bývalý primátor Bém na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl s tím, že mu začíná vyučování. Později telefon nebral a na SMS zprávy neodpověděl.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy