Praha nemohla několik hodin vydávat karty opencard, software zprovoznila firma EMS

ČTK Marek Pokorný ČTK, Marek Pokorný
Aktualizováno 30. 9. 2015 17:16
Praha nebyla od středečního rána schopna vydávat karty opencard. Pracovníci firmy eMoney Services (EMS) během několika hodin nahráli do systému nový certifikát, který umožňuje, aby software na kartách dál fungoval. Původně Praha výpadek čekala kvůli sporům právě s EMS. Projekt z éry bývalého primátora Pavla Béma stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun, kartu vlastní asi 1,2 milionu lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Praha - Praha několik hodin nemohla vydávat karty opencard kvůli chybě softwaru. Městu pomohl obnovit provoz vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS).

ČTK to řekli mluvčí EMS Martin Opatrný a předseda představenstva městské firmy Operátor opencard Ondřej Felix.

Cestující v MHD si tak do zhruba 14:15 mohli pořídit jen papírové tramvajenky s kupony.

Zastaveno bylo vydávání nových karet, koupené kupony na kartách však platily dál. EMS odpovědnost za výpadek odmítá.

Operátor chce schůzi představenstva

"Operátor opencard nám umožnil vstup do systému, který jinak nemáme, a díky tomu jsme mohli chybu napravit. Problém je sice pro dnešek vyřešen, ale není vyloučeno, že se bude opakovat," řekl odpoledne mluvčí EMS Martin Opatrný.

Systém se podařilo zprovoznit před 14. hodinou. "Už zase jedeme, máme přepážky v plném provozu," potvrdil deníku Aktuálně.cz předseda představenstva společnosti Operátor Opencard Ondřej Felix. Přesný důvod, proč karta nefungovala, neřekl.

Pracovníci firmy EMS podle něj nahráli do systému nový certifikát, který umožňuje, aby software na kartách dál fungovalo. Karty, které mělo město připraveny k vydávání, totiž software zablokoval, protože údajně měly licence platné jen do konce září.

"Chyba se bude opakovat vždy, když vyprší certifikát, což je záležitost jednání s eMoneyServices,“ uvedl.

Problém je totiž v tom, že město je přesvědčeno, že má časově neomezenou licenci, ale firma je opačného názoru. Kdy zase mohou problémy nastat, si ale Felix netroufá předpovědět.

Problém postihl několik set lidí. Denně o vydání nové karty žádá v průměru 200 až 500 cestujících.

Přerušeno bylo pouze vydávání nových karet, stávající karty fungovaly. Cestujícím, kterým v nejbližší době vyprší platnost karty, město doporučuje, aby si pořídili papírovou tramvajenku.

"Uživatelům karet opencard, kterým vyprší platnost po 1. říjnu 2015, doporučujeme přechod na papírové kupony, a to až do vyřešení situace s dodavatelem programového vybavení opencard, společností EMS," napsal magistrát v tiskové zprávě.

Sešlo se představenstvo

Operátor kvůli situaci ráno narychlo svolal schůzi představenstva. "Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom zachovali funkčnosti systému," uvedl poté, co bylo vydávání karty přerušeno, místopředseda představenstva Operátora opencard Martin Vaic.

Už v úterý mluvil o možnosti domáhat se dodržování předběžného opatření, které v souvislosti s fungováním projektu před časem vydal soud.

EMS, která se s magistrátem kvůli údajným dluhům už několik měsíců soudí, zodpovědnost za podobné výpadky v minulosti několikrát odmítla. Firma to udělala i dnes. "Nemáme k tomu co říci nového, již rok říkáme, že bez podpory bude k výpadkům docházet," řekl Opatrný.

EMS původně poskytovala podporu fungování karty, kvůli ukončené smlouvě ji už neposkytuje. Soudní spory s městem podle Opatrného s výpadkem nesouvisí.

V minulých týdnech EMS uvedla, že po Praze, Operátoru opencard a dopravním podniku bude požadovat přes 650 milionů korun. Peněz se dožaduje kvůli údajnému nezákonnému užívání licencí nebo poškozování dobrého jména.

Vypněte kartu

Společnost rovněž vyzvala Prahu, aby opencard vypnula - podle názoru firmy se Praha o provoz opencard řádně nestará, navíc prý s EMS nekomunikuje.

"Více než rok a půl vleklá jednání nepřinesla absolutně žádný reálný posun. Absence jakýchkoliv reálných kroků tedy svědčí o tom, že Praha decimuje opencard, maří vynaložené investice a zbytečně plýtvá penězi hlavního města," uvedl Opatrný.

Projekt opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma (ODS) stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle Felixe kolem 700 000. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 000 lidí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy