Praha nemohla několik hodin vydávat karty opencard, software zprovoznila firma EMS

ČTK Marek Pokorný ČTK, Marek Pokorný
Aktualizováno 30. 9. 2015 17:16
Praha nebyla od středečního rána schopna vydávat karty opencard. Pracovníci firmy eMoney Services (EMS) během několika hodin nahráli do systému nový certifikát, který umožňuje, aby software na kartách dál fungoval. Původně Praha výpadek čekala kvůli sporům právě s EMS. Projekt z éry bývalého primátora Pavla Béma stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun, kartu vlastní asi 1,2 milionu lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Praha - Praha několik hodin nemohla vydávat karty opencard kvůli chybě softwaru. Městu pomohl obnovit provoz vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS).

ČTK to řekli mluvčí EMS Martin Opatrný a předseda představenstva městské firmy Operátor opencard Ondřej Felix.

Cestující v MHD si tak do zhruba 14:15 mohli pořídit jen papírové tramvajenky s kupony.

Zastaveno bylo vydávání nových karet, koupené kupony na kartách však platily dál. EMS odpovědnost za výpadek odmítá.

Operátor chce schůzi představenstva

"Operátor opencard nám umožnil vstup do systému, který jinak nemáme, a díky tomu jsme mohli chybu napravit. Problém je sice pro dnešek vyřešen, ale není vyloučeno, že se bude opakovat," řekl odpoledne mluvčí EMS Martin Opatrný.

Systém se podařilo zprovoznit před 14. hodinou. "Už zase jedeme, máme přepážky v plném provozu," potvrdil deníku Aktuálně.cz předseda představenstva společnosti Operátor Opencard Ondřej Felix. Přesný důvod, proč karta nefungovala, neřekl.

Pracovníci firmy EMS podle něj nahráli do systému nový certifikát, který umožňuje, aby software na kartách dál fungovalo. Karty, které mělo město připraveny k vydávání, totiž software zablokoval, protože údajně měly licence platné jen do konce září.

"Chyba se bude opakovat vždy, když vyprší certifikát, což je záležitost jednání s eMoneyServices,“ uvedl.

Problém je totiž v tom, že město je přesvědčeno, že má časově neomezenou licenci, ale firma je opačného názoru. Kdy zase mohou problémy nastat, si ale Felix netroufá předpovědět.

Problém postihl několik set lidí. Denně o vydání nové karty žádá v průměru 200 až 500 cestujících.

Přerušeno bylo pouze vydávání nových karet, stávající karty fungovaly. Cestujícím, kterým v nejbližší době vyprší platnost karty, město doporučuje, aby si pořídili papírovou tramvajenku.

"Uživatelům karet opencard, kterým vyprší platnost po 1. říjnu 2015, doporučujeme přechod na papírové kupony, a to až do vyřešení situace s dodavatelem programového vybavení opencard, společností EMS," napsal magistrát v tiskové zprávě.

Sešlo se představenstvo

Operátor kvůli situaci ráno narychlo svolal schůzi představenstva. "Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom zachovali funkčnosti systému," uvedl poté, co bylo vydávání karty přerušeno, místopředseda představenstva Operátora opencard Martin Vaic.

Už v úterý mluvil o možnosti domáhat se dodržování předběžného opatření, které v souvislosti s fungováním projektu před časem vydal soud.

EMS, která se s magistrátem kvůli údajným dluhům už několik měsíců soudí, zodpovědnost za podobné výpadky v minulosti několikrát odmítla. Firma to udělala i dnes. "Nemáme k tomu co říci nového, již rok říkáme, že bez podpory bude k výpadkům docházet," řekl Opatrný.

EMS původně poskytovala podporu fungování karty, kvůli ukončené smlouvě ji už neposkytuje. Soudní spory s městem podle Opatrného s výpadkem nesouvisí.

V minulých týdnech EMS uvedla, že po Praze, Operátoru opencard a dopravním podniku bude požadovat přes 650 milionů korun. Peněz se dožaduje kvůli údajnému nezákonnému užívání licencí nebo poškozování dobrého jména.

Vypněte kartu

Společnost rovněž vyzvala Prahu, aby opencard vypnula - podle názoru firmy se Praha o provoz opencard řádně nestará, navíc prý s EMS nekomunikuje.

"Více než rok a půl vleklá jednání nepřinesla absolutně žádný reálný posun. Absence jakýchkoliv reálných kroků tedy svědčí o tom, že Praha decimuje opencard, maří vynaložené investice a zbytečně plýtvá penězi hlavního města," uvedl Opatrný.

Projekt opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma (ODS) stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle Felixe kolem 700 000. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 000 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy