Praha - Ministerstvo zemědělství naplnilo své hrozby: v pondělí požádá vládu, aby zrušila usnesení o směně pozemků s farmářkou Ludmilou Havránkovou.
Resort zemědělství pod vedením úřednického ministra Jakuba Šebesty žádá o zrušení unikátní dohody, kterou Topolánkova vláda sjednala po 16 letech sporu.
Šebesta zároveň chce, aby vláda přenesla odpovědnost za další dohodu na ministerstvo dopravy.
V tuto chvíli však není jasné, jak se vláda k návrhu, který by znovu otevřel spor o dálnici D11, postaví. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka totiž pro ČTK uvedl, že návrh na zrušení dohody bude na apel premiéra Jana Fischera z jednání vlády stažen.
Premiérův mluvčí Roman Prorok však odmítl tuto informaci potvrdit. "Nemám informace o tom, že by to mělo být staženo, ale nemohu to vyloučit," uvedl. "Vláda zasedá v pondělí, a jak s tímto materiálem naloží, se rozhodne až v ten den."
Výhodná směna pro stát
Na programu vlády však stále návrh na zrušení dohody o D11 zůstává jako bod číslo 10.
Z předkládací zprávy, která bude v pondělí předložena vládě a kterou má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že po zrušení dohody stát už Havránkové nenabídne směnu pozemků za pozemky, jak tomu bylo nyní.
Původně Topolánkova vláda nabídla farmářce za jejích 10 hektarů, oceněných na 106 milionů korun, 253 hektarů zemědělských pozemků v hodnotě pouze 55 milionů.
Farmářka musela přistoupit na to, že rozdíl v hodnotě nebude po státu požadovat.
"Jejich požadavky jsme splnili, souhlasili jsme jak s tím, že nebudeme požadovat finanční rozdíl, tak že bude mít na pozemky stát předkupní právo. A na katastru byl připraven převod pozemků od 69 ekologických aktivistů na mě," říká Havránková. "Co ode mě tedy ještě chtějí? Vždyť pokud by dodrželi tuto dohodu, ještě by jim zbyly desítky milionů."
Peníze nechci
Podle současného návrhu ministerstva jí stát místo původní již sjednané dohody nabídne pouze směnu pozemků potřebných pro stavbu dálnice a vyplacení rozdílu v ceně.
"…aby byly směněny potřebné pozemky v celkové výměře cca 10 ha za pozemky náhradní ve stejné výměře a vyplacen rozdíl v ceně směňovaných pozemků," popisují se v materiálu pro vládu další kroky.
Farmářka Havránková však Aktuálně.cz řekla, že na tyto podmínky nepřistoupí - jak uváděla od počátku jednání se státem - nechce peníze, ale pozemky, aby její rodina mohla dál hospodařit.
"Jen žasnu, jak si v tomto státě může dělat každý, co se mu zlíbí: jedna vláda rozhodne, druhá to zruší," říká. "My jsme podmínky splnili, jestli tuto dohodu nechtějí, usnadňovat jim to nebudu. Peníze nechci, na novou dohodu nepřistoupím."
Nedošlo k pokroku
Důvody, které ministerstvo pro zrušení sjednané dohody uvádí, jsou dva. V materiálu, který předloží v pondělí vládě, se Šebestův resort odkazuje na závěry analýzy Ústavu státu a práva.
"Uskutečněním směny by Pozemkový fond ČR porušil několik ustanovení zákona," píše se v ministerském materiálu. "Tato kompetence podle zákona náleží ministerstvu dopravy."
Ministerstvo zároveň uvádí, že na vině je i paní Havránková. Zástupci ministerstva zemědělství a PF totiž podle zprávy pro vládu "konstatovali, že nedošlo k dalšímu pokroku v jednání s Ing. Havránkovou a není reálné provést směnu pozemků".
Nejde o D11
Podle Havránkové je však toto tvrzení absurdní. "Jak si mohou dovolit napsat, že nedošlo k dalšímu pokroku v jednání se mnou? Všechny podmínky jsme splnili," říká statkářka. "A poté, co jsme o tom v prosinci informovali ministerstvo a Pozemkový fond, s námi nikdo ani jednou nekomunikoval."
Havránková je přesvědčena, že motivací k tak radikální změně názoru nové vlády jsou tlaky developerů.
"Nejde o D11, ale o mé pozemky u dálnice pro developery," míní statkářka. "Já ale svoji půdu nikdy neprodám. Ať si tedy staví dálnici jinde, nebo ať si mě vyvlastňují."
Férová dohoda
Ministerstvo dopravy a zemědělství se začaly proti dohodě stavět paradoxně v době, kdy Pozemkový fond avizoval, že pozemky potřebné ke směně jsou připraveny.
"Vše je prakticky pro směnu zařízeno," řekl v červnu Aktuálně.cz mluvčí fondu Michal Bureš. "Technicky je to proveditelné, jistě se to bez problémů zvládne."
Politici, kteří dohodu s farmářkou připravili, upozorňují, že za změnou státního postoje jsou pochybné zájmy, a prognózují zastavení dostavby D11.
Postup úřednických ministrů kritizoval bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič i bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.
"Způsob řešení, které jsme navrhli, byl jediný, který vede k relativně rychlému vyřešení situace a dostavění dálnice," říká bývalý ministr Gandalovič. "S paní Havránkovou byla férová dohoda, byla připravena vyjednávat. Pokud se dohoda s ní zruší, nastanou velké komplikace."
Slamečkovo vyvlastňování
Pokud vláda v pondělí schválí návrh ministerstva zemědělství, dohoda o směně pozemků se zruší a vyjednávání se vrátí na počátek a do gesce resortu dopravy.
Úřednický ministr Gustáv Slamečka již avizoval, že pokud Havránková na jeho novou dohodu směny 10 hektarů za 10 hektarů a finanční dorovnání nepřistoupí, zahájí vyvlastnění.