Studenec (Třebíčsko) - Voliči ve Studenci na Třebíčsku mohou do zastupitelstva své obce s necelými šesti stovkami obyvatel poslat souseda, který loni u soudu dostal tříletou podmínku za podíl na jednom z největších skandálů v novodobé historii české armády.
Bývalý důstojník generálního štábu Petr Šmída, který byl pravomocně odsouzen za podvody s vojenským majetkem, je v komunálních volbách čtyřkou komunistů. Šmídovi běží pětiletá zkušební lhůta, a pokud by v ní znovu porušil zákon, musel by nastoupit do vězení.
Kauza černých fondů, ve které se za veřejné peníze pořizovaly drahé dary, alkohol a další vybavení pro špičky armády, stála kromě Šmídy kariéru i další vysoce postavené důstojníky. Sám Šmída podle soudu způsobil ministerstvu obrany škodu přes 6,5 milionu korun.
Volební speciál 2014
Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>
“O co vám jde? Děláte z komára velblouda, šíříte poplašnou zprávu,” reaguje na otázky o Šmídově nominaci starosta Studence a komunistický poslanec Josef Zahradníček, který obecní kandidátku vede i letos.
A tváří se udiveně na otázku, zda je vhodné dát si na kandidátku člověka odsouzeného za podvody se státním majetkem. “Proč by nemohl kandidovat? Jsme malá obec a on chce pomoci. A vy mu chcete házet klacky pod nohy? Určitě se tam ani nedostane,” dodává Zahradníček.
Podobně reaguje i sám Šmída. “Ptám se, o co gou? Vy jste nikdy neudělala chybu? Kromě toho jsem byl sice odsouzen za podvod, ale nikdy mi neprokázali, že bych se na tom nějak obohatil,” má jasno bývalý plukovník, který se dnes živí jako řidič z povolání.
Drahé dárky za veřejné peníze
Šmída v letech 2002 a 2007 jako náčelník plánovacího a organizačního oddělení generálního štábu a později i vedoucí oddělení na ministerstvu obrany vytvářel černé fondy tak, že od firem nakupoval fiktivní zboží, například tonery do tiskáren. Ty však nikdy nedorazily a místo nich Šmída dostal zboží jiné, které se ovšem nedostalo do evidence.
Podle obžaloby šlo o různé dárky pro vysoké funkcionáře, jako jsou zdobené dýky, lyže a kola a další sportovní výstroj, z peněz se také hradily večírky a alkohol nebo zahraniční zájezdy. Šmída se nejdříve bránil tím, že pouze převzal systém nákupů od svého předchůdce. Později tvrdil, že jednal na přímé rozkazy nadřízených.
“Ten soud byl čistě na objednávku. Potřebovali to na někoho hodit,” je přesvědčen Šmída. Od soudu odešel s nejpřísnějším trestem, generál Ivo Zbořil dostal pouze desetiměsíční trest se zkušební dobou 18 měsíců. Dalšího z důstojníků, Ladislava Košnera, soud obžaloby zprostil.
Bývalý šéf generálního štábu Pavel Štefka obviněn nebyl a u soudu popřel, že by o podvodech věděl. Kvůli skandálu však nakonec přišel o slíbené místo velvyslance v Uzbekistánu.
Šmída nevidí důvod, proč by se neměl ucházet o místo zastupitele. “Ať rozhodnou voliči. Všichni ve vesnici o tom vědí, nikomu nic netajím. A všichni také vědí, jaký život tady vedu,” dodává Šmída s tím, že řádně plní podmínky dohledu probační služby, která kontroluje odsouzené.
A pokud by snad někdo o minulosti kandidáta přece jen nic netušil? Podle lídra kandidátky Zahradníčka je to jeho problém. “Co bych komu říkal? To je na voličích, jak si shánějí informace,” odmítá poslanec další novinářské dotazy.