Dva exdůstojníci dostali podmínku, jeden byl osvobozen

ČTK ČTK
27. 3. 2013 11:56
Muži byli obžalováni z porušení povinnosti při správě cizího majetku
Městský soud v Praze.
Městský soud v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze ve středu vyměřil dvěma bývalým vysoce postaveným armádním důstojníkům podmíněné tresty, třetího osvobodil.

Petr Šmída, Ladislav Košner a Ivo Zbořil se podle obžaloby různou měrou podíleli na fiktivních objednávkách zboží nebo služeb, kvůli kterým ministerstvo obrany přišlo v letech 2002 až 2007 o zhruba 13,5 milionu korun.

Košnera soud nepravomocně zprostil obžaloby, Šmída dostal tříletou podmínku, Zbořil desetiměsíční. U některých skutků pak soud Šmídu i Zbořila obžaloby zprostil.

Obžaloba popisuje řadu skutků, většina z nich měla podobný scénář. Žalobce viní Šmídu z toho, že v letech 2002 až 2007 u několika společností objednával různé zboží nebo služby. Poté, co za ně ministerstvo zaplatilo, ovšem údajně odebral úplně jiné zboží, se kterým pak sám nakládal, popřípadě které putovalo do rukou dalších lidí.

Zbořil a Košner čelí podezření, že podepsali některé objednávky nebo jejich kontroly, a tím způsobili proplacení faktur. Všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku, Šmída i z podvodu.

Fiktivní objednávky tonerů

Podle spisu šlo například o předstírané objednávky na renovaci tonerů u společnosti Sabe Brno, ale i dalších firem. Šmída se prý se společností dohodl, že jí bude vystavovat fiktivní objednávky a namísto tonerů bude odebírat jiné zboží. Zboží, které místo toho dostal, pak prý nezaevidoval a použil neznámým způsobem.

Z dodacích listů vyplývá, že na útvar místo oficiálně objednaných tonerů putovaly například mycí prostředky, kancelářský nábytek, školní pomůcky, alkohol nebo potraviny.

Šmída tehdy zastával jako plukovník funkce náčelníka plánovacího a organizačního oddělení operační sekce generálního štábu a později i vedoucího oddělení vnitřní správy sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany.

Zbořil, tehdy v hodnosti brigádního generála, byl v letech 2003 až 2004 náčelníkem operační sekce generálního štábu, později ředitelem sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany. Košner se podle spisu trestné činnosti dopustil v letech 2005 a 2006 jako Zbořilův zástupce.

Obžalovaní vinu od počátku odmítají. Šmída se před soudem hájil tím, že potřebné věci nakupoval stejným způsobem již jeho předchůdce. Své jednání odůvodnil tím, že jinou cestou by nákupy trvaly velmi dlouho. Zbořil s Košnerem pak zdůraznili, že měli na práci úplně něco jiného než nákupy zboží.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V desítce ankety Sportovec roku ČR jsou tři bývalé vítězky, Krpálek chybí

Tři bývalé vítězky se dostaly do finálové desítky 62. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na čtvrté prvenství může dosáhnout rychlobruslařka Martina Sáblíková, ve výběru je i dvojnásobná vítězka tenistka Petra Kvitová a předloňská "královna" Ester Ledecká. Novináři vybrali do finálové desítky pět stejných sportovců jako vloni, chybí ale obhájce prvenství judista Lukáš Krpálek.

Další zprávy