Dva exdůstojníci dostali podmínku, jeden byl osvobozen

ČTK ČTK
27. 3. 2013 11:56
Muži byli obžalováni z porušení povinnosti při správě cizího majetku
Městský soud v Praze.
Městský soud v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze ve středu vyměřil dvěma bývalým vysoce postaveným armádním důstojníkům podmíněné tresty, třetího osvobodil.

Petr Šmída, Ladislav Košner a Ivo Zbořil se podle obžaloby různou měrou podíleli na fiktivních objednávkách zboží nebo služeb, kvůli kterým ministerstvo obrany přišlo v letech 2002 až 2007 o zhruba 13,5 milionu korun.

Košnera soud nepravomocně zprostil obžaloby, Šmída dostal tříletou podmínku, Zbořil desetiměsíční. U některých skutků pak soud Šmídu i Zbořila obžaloby zprostil.

Obžaloba popisuje řadu skutků, většina z nich měla podobný scénář. Žalobce viní Šmídu z toho, že v letech 2002 až 2007 u několika společností objednával různé zboží nebo služby. Poté, co za ně ministerstvo zaplatilo, ovšem údajně odebral úplně jiné zboží, se kterým pak sám nakládal, popřípadě které putovalo do rukou dalších lidí.

Zbořil a Košner čelí podezření, že podepsali některé objednávky nebo jejich kontroly, a tím způsobili proplacení faktur. Všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku, Šmída i z podvodu.

Fiktivní objednávky tonerů

Podle spisu šlo například o předstírané objednávky na renovaci tonerů u společnosti Sabe Brno, ale i dalších firem. Šmída se prý se společností dohodl, že jí bude vystavovat fiktivní objednávky a namísto tonerů bude odebírat jiné zboží. Zboží, které místo toho dostal, pak prý nezaevidoval a použil neznámým způsobem.

Z dodacích listů vyplývá, že na útvar místo oficiálně objednaných tonerů putovaly například mycí prostředky, kancelářský nábytek, školní pomůcky, alkohol nebo potraviny.

Šmída tehdy zastával jako plukovník funkce náčelníka plánovacího a organizačního oddělení operační sekce generálního štábu a později i vedoucího oddělení vnitřní správy sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany.

Zbořil, tehdy v hodnosti brigádního generála, byl v letech 2003 až 2004 náčelníkem operační sekce generálního štábu, později ředitelem sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany. Košner se podle spisu trestné činnosti dopustil v letech 2005 a 2006 jako Zbořilův zástupce.

Obžalovaní vinu od počátku odmítají. Šmída se před soudem hájil tím, že potřebné věci nakupoval stejným způsobem již jeho předchůdce. Své jednání odůvodnil tím, že jinou cestou by nákupy trvaly velmi dlouho. Zbořil s Košnerem pak zdůraznili, že měli na práci úplně něco jiného než nákupy zboží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy