Praha - Smlouva mezi provozovatelem elektronických zdravotních knížek IZIP a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou skrývá další detail toho, jak byl v průběhu let tento projekt financován.
Aktuálně.cz narazilo při studiu smlouvy na doložku, která v letech 2004 až 2008 změnila způsob, jakým do IZIP tekly z VZP finance.
Místo paušální částky, již pojišťovna poukazovala na účet IZIP do té doby a jak se k tomu vrátila i v nynějších časech, zaručoval projektu ve zmíněných letech finanční bonus vyplacený za každého nového lékaře a pacienta, který se do systému přidal.
Díky tomu získal provozovatel IZIP za čtyři roky více než 500 milionů korun, tedy téměř 130 milionů ročně. K tomu je třeba připočíst částku 300 milionů, kterou dostal IZIP na počátku na zavedení systému.
"Kdyby systém generoval úspory a ročně by ušetřil tři miliardy korun, bylo by to super. V současné situaci je to nesmyslná částka," kritizuje bonusový princip člen správní rady VZP a poslanec TOP 09 Jan Farský.
Do doby, než byla výše uvedená doložka schválena, měl IZIP z peněz VZP zajištěn paušál 32,5 milionu korun ročně.
Bonus za pojištěnce
Aktuálně.cz našlo části smluv mezi IZIP a VZP v dokumentaci Nejvyššího kontrolního úřadu, který před několika měsíci uzavřel prověrku VZP.
Materiály potvrzují, že podoba smlouvy mezi pojišťovnou a firmou se v průběhu několika let častokrát měnila.
Kolik stál IZIP?
- VZP stál IZIP od roku 2001 do současné doby více než 1,8 miliardy korun. Jen samotné vytvoření systému přišlo na 300 milionů korun.
- V prvních letech do něj pojišťovna investovala 32,5 milionu korun. Pak ale nastal zlom, od roku 2004 začal růst počet klientů a s tím to, jakou částku vyplácela VZP firmě IZIP.
- Do projektu šlo ročně minimálně 160 milionů korun. Místo rozvoje se ale projekt po roce 2007 zastavil.
- VZP do projektu začala znovu naplno investovat v době úřednické vlády Jana Fischera.
- Teď VZP za provoz platí 150 milionů korun ročně.
Bonusová doložka, o níž píšeme, se v ní objevila už za doby vládnutí bývalé ředitelky VZP Jiřiny Musílkové. Firmě IZIP zaručovala 350 korun za každého nového pojištěnce, který si knížku pořídil.
Nadto platila VZP 8 korun za každý zápis do některé z elektronických zdravotních knížek a 72 korun za rok zaplatila za správu každé elektronické knížky. Navíc do IZIP přitékaly desítky milionů za to, že se do systému hlásili noví a noví lékaři.
Těm IZIP z peněz VZP vyplácel za využívání systému odměnu, která se podle samotných lékařů pohybovala řádově níže, než činil bonus pro IZIP.
Tohle celé se stalo v době, kdy počet klientů začal výrazně růst, a na to se odvolává pojišťovna. "Bylo možné očekávat první přínosy," potvrdil mluvčí pojišťovny Jiří Rod.
Pohled na účty IZIP říká, že klientů přibývalo, ale úspory pro VZP se nedostavily. Navíc se po roce 2006 projekt na nějakou dobu zcela zastavil.
Pojišťovna odmítá, že by smlouvy byly psány tak, aby z ní měli zisk především zástupci firmy. "VZP měla smluvně zajištěnou možnost objem služeb regulovat dle svých finančních možností a potřeb," tvrdí Rod.
Nový ředitel, firmě ale bonusy zůstaly
Smlouva z doby ředitelky Musílkové skončila na konci roku 2007, ale ani v prvních dvou letech úřadování jejího nástupce a současného šéfa Pavla Horáka se situace nezměnila.
Smlouva se upravila jen v tom, že byla podepsána na dobu neurčitou a zvýšily se finanční odměny pro firmu IZIP.
Ta dostávala 430 korun za každého pojištěnce a 5950 korun za lékaře, kteří začali systém využívat. Navíc se pojišťovna ještě zavázala uhradit paušál za správu projektu - tady šlo každý měsíc o 7,8 milionu korun.
Návrat k paušálu
Doložka ze smlouvy vypadla po roce 2008.
"VZP hradí společnosti IZIP v souvislosti s poskytováním služeb zajišťujících provoz systému elektronických zdravotních knížek měsíční paušální částku 12,5 milionu korun. Žádné další prostředky za registraci pojištěnců a lékařů nejsou společnosti IZIP na základě uzavřených smluv hrazeny," řekl mluvčí VZP Jiří Rod.
Jedna smlouva, na 6,5 milionu korun, je na vedení zdravotních knížek. Druhá, na 6 milionů, je na komunikaci, portál a osobní účet. Majitel IZIP tak celkem inkasuje 150 milionů korun ročně.
"K paušální úhradě VZP přistoupila poté, co díky rozvoji systému kmen registrovaných klientů zaznamenal opakovaně stoupající tendenci a úhrada by v budoucnu představovala s velkou pravděpodobností značný nárůst nákladů," dodal Rod.
Zástupci firmy se k detailům ze smlouvy nechtěli vyjadřovat. "Celou kauzu jsme již vysvětlovali, nic více k tomu nemáme," řekl jen mluvčí IZIP Marek Kuřina.
IZIP před zavřením?
Další financování projektu, okolo kterého se v poslední době objevila řada podezření, je v současné době na hraně.
"Důvěra je podkopána natolik, že jakékoliv další peníze, které se do IZIP teď dají, považuji za vyhozené," prohlásil člen správní rady VZP Michal Sojka.
Politici a úředníci se přiklání k tomu, že další fungování elektronických zdravotnických knížek je možné pouze v případě, že si celý projekt převezme stát.
"Celý systém můžeme vyhodit z okna, pokud ho nebudou mít lékaři za povinnost využívat," uvedl člen dozorčí rady VZP Radim Vysloužil.