Čí je IZIP? Nekupovali jsme jen od Švýcarů, řekla VZP

Radek Nohl Radek Nohl
10. 10. 2011 18:20
Podle informací Aktuálně.cz prodával pojišťovně akcie i zástupce firmy IZIP
Ředitel VZP Pavel Horák.
Ředitel VZP Pavel Horák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf VZP Pavel Horák chce, aby největší česká zdravotní pojišťovna získala stoprocentní podíl v projektu kritizovaných zdravotních knížek IZIP.

Návrh předloží členům správní rady na nejbližším zasedání, které se bude konat na konci října.

Podle Horáka je to jediná možnost, jak ukončit pochybnosti okolo transakce, při níž VZP získala 46procentní podíl.

"Nevidím jinou cestu. Situaci je třeba jednou a provždy vyřešit. Musíme si ochránit především svoje peníze, investice, zájmy," vysvětlil Horák, proč chce, aby pojišťovna celý projekt převzala.

Ředitel VZP tím také zareagoval na podezření, které se okolo prodeje akcií mezi neznámou švýcarskou společností eHI eHealth International, na kterou převedli dva europoslanci ODS podíl v projektu IZIP, a pojišťovnou objevují.

Kdo je tajemný český prodejce akcií?

Šéf české zdravotní pojišťovny v pondělí poprvé přiznal, že akcie nezískali právě jen od eHI eHealth International, která má sídlo v Curychu. Zhruba sedmnáctiprocentní podíl koupila VZP i od českého občana.

Jeho jméno ale Horák tají. Podle informací Aktuálně.cz se ale jedná o člena představenstva nebo dozorčí rady společnosti IZIP, která projekt elektronických zdravotních knížek zajišťuje.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V dozorčí radě firmy IZIP však nově usedá i švýcarský právník Thomas Ladner. A právě ten podle Horáka zastupuje společnost eHI eHealth International, která si ponechala zbylých 49 procent akcií.

Šéf VZP v pondělí přiznal, že právě s Ladnerem bude 20. října vyjednávat o další budoucnosti. "Budou to obtížná jednání," přiznal Horák.

Kolik bude zdravotní pojišťovna ochotna do koupě zbylých akcií investovat, ale její generální ředitel nechtěl upřesnit. "S nikým jsem to nekonzultoval. Vždy to ale bude částka zanedbatelná," míní Horák. Teď VZP kupovala jednu akcii za tisíc korun.

Roční provoz elektronických knížek má stát 150 milionů

Zástupci zdravotní pojišťovny odhadují, že roční provoz elektronických zdravotních knížek v budoucnu vyjde na 150 milionů korun. "Nepočítáme, že by to stálo více," prohlásil Horák.

Podle Horáka je i přes tyto výdaje projekt dobrý a peníze by se mohly vrátit díky úsporám. Nyní se prý řada vyšetření zbytečně opakuje a plýtvá se i za léky.

Horák uvedl, že podle "střízlivých odhadů" by se mělo ročně ušetřit 3,2 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy