Před bouřlivým únorovým summitem premiérů visegrádské čtyřky, sdružující Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, dorazil na jednání s Petrem Fialou (ODS) šéf polské vlády Donald Tusk. Oba premiéři po schůzce vyjádřili podporu napadené Ukrajině a shodli se na tvrdém přístupu k Rusku. A pak je čekalo jednání se zástupci Slovenska a Maďarska, které jsou naopak k Moskvě shovívavější.
Podobný scénář podle zjištění deníku Aktuálně.cz nastane příští týden, kdy se před ministerským jednáním V4 setká Jan Lipavský (Piráti) s Radoslawem Sikorským.
"Potkáváme se pravidelně v Bruselu a na mezinárodních jednáních. Těším se proto, že pana ministra osobně přivítám v Praze na první návštěvě ve funkci po nástupu nové polské vlády," řekl redakci ministr zahraničí Lipavský.
Šéfové polské a české diplomacie se v Praze setkají 20. března. "Ministři budou hovořit o bilaterálních vztazích, pomoci Ukrajině v odporu proti ruské vojenské agresi, V4 či o přípravě polského předsednictví v Radě EU v první polovině roku 2025," přiblížila mluvčí Černínského paláce Mariana Wernerová. Oba ministři budou mít i společný neformální program.
Jednašedesátiletý Radoslaw Sikorski se stal ministrem zahraničí loni v prosinci, polskou diplomacii vedl předtím mezi lety 2007 a 2014. Před svým jmenováním působil jako europoslanec Občanské platformy.
Zatímco Lipavského se Sikorským spojuje odpor vůči Rusku, zbývající ministři zahraničí visegrádské čtyřky, Slovák Juraj Blanár a Maďar Péter Szijjártó, se v poslední době sešli s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, který figuruje na sankčním seznamu Evropské unie. Blanárova schůzka ze začátku března byla jedním z důvodů, proč kabinet Petra Fialy zrušil plánované společné jednání slovenské a české vlády.
Sikorski je naopak jedním z nejvýraznějších kritiků agresivního ruského režimu Vladimira Putina. V poslední době zaujal svým vystoupením v Radě bezpečnosti OSN, kde kritizoval ruského zástupce Vasilije Něbenzju. "Rusko nás obviňuje, že jsme 'zajatci rusofobie', ale fobie je iracionální strach. Rusko nám přitom téměř denně vyhrožuje jadernou válkou," prohlásil.
Lipavský se Sikorským v úterý u příležitosti 25. výročí vstupu svých zemí do Severoatlantické aliance společně napsali článek, v němž vyzvali k ještě větší podpoře Ukrajiny.
"Volba je jasná - buď budeme mít poraženou ruskou armádu na východní hranici Ukrajiny, nebo vítěznou, namlsanou ruskou armádu přímo na prahu NATO. V těchto chvílích můžeme buď bědovat nad tím, jak se svět stal nestabilním, nebo můžeme jednat, abychom vrátili stabilitu zpět," zdůrazňují v něm.
Polský ministr zahraničí před vstupem do politiky absolvoval Oxfordskou univerzitu a pracoval jako novinář. V 80. letech minulého století například pokrýval sovětskou invazi do Afghánistánu a za svou práci získal prestižní ocenění World Press Photo. O Sikorském se také hovoří jako o jednom z možných kandidátů na unijní funkci vysokého představitele pro zahraniční politiku. Tento důležitý post, de facto "ministra zahraničí EU", se uvolní po červnových volbách Evropského parlamentu.