Praha - Ženy a muži v Česku stále nemají rovné podmínky a postavení, i když to zaručují české zákony.
Ženy mají například nízké zastoupení v Parlamentu a ve vedoucích pozicích či nižší výdělky.
Řekl to ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Na pátek připadá mezinárodní den rovnosti žen a mužů.
Víc než polovina společnosti
"Pokud bychom to brali čistě formalisticky, tak tu rovnost je, protože naše legislativa nikoho neznevýhodňuje z hlediska profesních, politických nebo jakýkoliv jiných ambicí. Na realitě ale vidíme, že fakticky tyto podmínky rovné nejsou," uvedl ministr.
Ženy tvoří víc než polovinu české společnosti. Dienstbier podotkl, že v zastupitelských sborech je jejich podíl mnohem nižší.
Ve Sněmovně ženy obsadily pětinu křesel, v Senátu 19 procent, v krajských zastupitelstvech pětinu, v zastupitelstvech měst a obcí 27 procent. Ve dvacetičlenném kabinetu jsou tři ministryně.
"Zastoupení nepochybně není rovnoměrné a neodpovídá principům rovných příležitostí a rovného přístupu," řekl Dienstbier.
Podle něj není problém najít dost kvalifikovaných žen a mužů. Podotkl, že ženy nyní tvoří tři pětiny absolventů vysokých škol.
Vláda schválila strategii
Vláda loni v prosinci schválila strategii pro rovnost žen a mužů s opatřeními a cíli do roku 2020.
Mezi nimi je třeba to, že by ve vedení státu a firem mělo být aspoň 40 procent žen. Podle chystané novely volebního zákona by se při sestavování kandidátních listin využily kvóty.
Ty však mají v Česku řadu odpůrců, jednotná není ani koalice. Návrh evropské směrnice s kvótami pro obsazení dozorčích a správních rad velkých firem kabinet odmítl.
Dienstbier věří, že schválenou strategii bude ale vláda plnit.
Kvóty se osvědčily, brání je ministr
Podle ministra se dočasné kvóty v jiných zemích osvědčily. "Argumenty, že je potřeba respektovat přirozený vývoj, vedou k závěrům, že ještě pár set let a už ta situace bude v politické oblasti vyrovnaná," poznamenal.
Vládní strategie počítá i s kroky ke srovnání rozdílů ve výdělcích. Ženy v Česku vydělávají v průměru o pětinu méně než muži.
Podle expertů pracují v hůř placených oborech a na nižších postech, nevýhodou je i mateřství. Když matky stráví několik let doma s malými dětmi, ztrácejí proti kolegům "konkurenceschopnost", podotkl ministr.
Pomoci by podle něj měla opatření ke slaďování práce a rodiny jako dostatek školek či možnost pracovat z domova, ale i dělba péče o potomky či starší příbuzné mezi oběma partnery.
Zachariášová: důležitá je transparentnost
Podle šéfky oddělení rovnosti žen a mužů Úřadu vlády Lucie Zachariášové je v odměňování nutná transparentnost. Instituce a firmy by měly například zveřejňovat statistiky, kolik u nich vydělávají ženy a kolik muži.
"Co je špatného na tom, když člověk ví, kolik bere jeho kolega? U nás stále není slušné bavit se o tom, kolik kdo vydělává. V jiných zemích je to běžné," dodala Zachariášová.
Česko v mezinárodních srovnáních podmínek žen a mužů končívá hluboko pod polovinou žebříčku.
Například ve výroční zprávě Global Gender Gap Report 2014 Světového ekonomického fóra byla v hodnocení rovnoprávnosti pohlaví ČR mezi 142 zeměmi 96.
Důvodem byly hlavně rozdíly mezi výdělky žen a mužů a nízké zastoupení žen v politice.