Sežeňte ženy! ČSSD hledá osobnosti do vedení strany

Lucie Stuchlíková Martina Machová Lucie Stuchlíková, Martina Machová
11. 4. 2015 7:00
Sociální demokraté z menších krajů kalkulují s tím, že jim nominace ženy zajistí křeslo v širším vedení strany.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Být ženou v sociální demokracii se prakticky přes noc stalo žádaným artiklem. V krajích se před sobotním jednáním ústředního výkonného výboru, který bude volit zatím neobsazenou třetinu předsednictva strany, začaly shánět kandidátky.

Předseda Bohuslav Sobotka se totiž podle zdrojů ze strany nechal slyšet, že v desítce takzvaných "osobností“, které tradičně doplňují širší vedení strany, chce mít alespoň tři ženy.

Jenže v tu chvíli byli z regionů - kromě bývalé místopředsedkyně strany a exsenátorky Aleny Gajdůškové - nominováni samí muži. Zvláště menší kraje, které mívají problémy uspět v konkurenci silnějších regionů, tak začaly kalkulovat s tím, že žena zvýší jejich šance do širšího vedení strany proniknout.

Předsednictvo ČSSD

Předsednictvo strany tvoří předseda, místopředsedové, šéfové poslaneckého a senátorského klubu a předseda skupiny poslanců v europarlamentu. Dále je zde 14 zástupců krajů a 10 zvlášť volených osobností.

Předsednictvo řídí činnost strany mezi jednáním ústředního výkonného výboru. Schvaluje kandidáty na lídry do sněmovních a krajských voleb i kandidáty do Senátu. Nově může také zrušit místní organizaci.

Například olomoučtí straníci původně nominovali bývalého poslance Miroslava Kapouna, teď však zvažují, zda ho nenahradit exposlankyní Zdenkou Dopitovou. "Jsme menší kraj a o místo v předsednictvu stojíme. A je pravda, že ženy budou mít větší šanci,“ říká na rovinu šéf kraje a poslanec Jiří Zemánek, podle kterého je Dopitová politicky zkušená žena s čistou minulostí.

Ženu tuto středu nominoval také Liberecký kraj – v předsednictvu by rád viděl čerstvě zvolenou náměstkyni hejtmana a krajskou stranickou šéfku Lenku Kadlecovou. "Dohodu na ni s ostatními kraji či Sobotkou, pokud vím, nemáme. Ženy ale mají nyní větší šanci uspět," komentoval výběr tamní straník.

Obrat v ČSSD

Za obrat v partaji, která se přes všechny snahy dlouho nemohla zbavit nálepky pánského klubu, může "gender vlna“, na které se svezl březnový sjezd ČSSD. Delegáti na něm odsouhlasili 40% kvótu pro ženy na kandidátkách a do místopředsednických křesel poslali dvě ženy.

Část straníků ovšem s novou politikou příliš spokojená není – hned dva vysoce postavení sociální demokraté v rozhovoru mimo záznam pronášejí nakvašené poznámky o tom, zda by se neměli nechat přeoperovat.

Pro Sobotku je dovolba předsednictva důležitým krokem. O tom, že rozložení sil v předsednictvu je klíčové, se přesvědčil již v minulosti - byli to právě jeho členové, kteří Sobotku po posledních parlamentních volbách vyloučili z vyjednávacího týmu a vyzvali ho k rezignaci, když volební výsledek skončil hluboko pod předsedovými sliby.

Po březnovém sjezdu má navíc předsednictvo rozšířené pravomoci: může například nově rušit místní organizace, pokud se proviní proti stanovám nebo programu strany.

A do třetice - obsazení posledních deseti míst ve vedení strany může završit Sobotkovo tažení o upevnění vlastní pozice v sociální demokracii, se kterým úspěšně začal právě na sjezdu.

Opozici chce dělat Škromach

V opačném případě mu ale může pozici zkomplikovat. Kromě Sobotkova "dream teamu" mají totiž nominaci lidé, kteří se řadí k jeho vnitrostranické opozici. Do předsednictva chce například Zdeněk Škromach, který premiéra zaskočil oznámením kandidatury na prezidenta bez porady ve straně.

Získal nominaci na jižní Moravě - v Sobotkově domovském kraji, který je ale v současnosti se svým odrodilcem v nejviditelnějším rozporu. Škromach sám se po sjezdu nechal slyšet, že ve vedení strany chybí opoziční hlas.

Podle zdrojů obeznámených s vyjednáváním by Sobotka rád v předsednictvu viděl kromě Aleny Gajdůškové a Zdenky Dopitové také poslance Jana Chvojku, náměstka ostravského primátora Lumíra Palyzu nebo pražského zastupitele Karla Březinu, přestože byl loni pravomocně odsouzen za podvod.

Královehradecký kraj chce prosadit Jaroslava Špačka, za Ústecký kraj byl nominován poslanec Jaroslav Foldyna. "Máme širokou dohodu, že Jarda Foldyna projde, ale znáte to, jak dlouho se drží dohody uvnitř ČSSD," poznamenal vlivný severočeský straník.

 

Právě se děje

Další zprávy