ČSSD na vlně gender. Do vedení si zvolila feministku

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
15. 3. 2015 5:00
Druhý nejsilnější mandát po předsedovi Sobotkovi na sjezdu sociální demokracie překvapivě získala Michaela Marksová Tominová.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ještě před dvěma lety by to bylo nemyslitelné: Přední česká feministka Michaela Marksová Tominová zvolena místopředsedkyní sociální demokracie, strany, která je přes všechny proklamace o rovných příležitostech stále převážně konzervativním pánským klubem.

A to navíc s druhým nejvyšším počtem hlasů po předsedovi Bohuslavu Sobotkovi a o sto hlasů silnějším mandátem, než získal druhý muž strany Milan Chovanec. Tak silná podpora překvapila i samotnou Marksovou.

"Asi jsem je přesvědčila, že jsem normální, že nejsem šílená,“ glosuje své zvolení nová místopředsedkyně ČSSD.

Přitom ještě několik hodin před volbou se v kuloárech pochybovalo o jejím zvolení a někteří straníci se rozčilovali nad jejími nápady, jako je povinná a sankcionovaná rodičovská pro otce.

Marksové pomohly podle straníků tři věci. Za prvé to, že její pověst feministky přebilo vedení ministerstva práce a sociálních věcí. "Ukázala jsem, že ovládám i jiné sociální věci, než problematiku genderu,“ myslí si Marksová.

Řešení problémů nezaměstnaných a časté návštěvy v romských ghettech Marksové zajistily podporu například ústeckých sociálních demokratů, kteří o plánu volit ji hovořili již dlouho před sjezdem. "Jezdila sem a snažila se nám pomoct,“ vysvětluje nejmenovaný straník z regionu.

Vlna genderové rovnosti

Druhá věc, která Marksovou katapultovala mezi místopředsedy s nejsilnějším mandátem, byla ryze vnitrostranická – přestala být vnímána jako prodloužená ruka partajními funkcionáři odmítaného Jiřího Dienstbiera. "Odstřihla se od těch správných lidí,“ komentoval to jeden z delegátů sjezdu.

A do třetice – celý osmatřicátý sjezd ČSSD se vezl na vlně genderové rovnosti. Straníci přiznávali, že se v této atmosféře báli, aby se neopakovaly debakly z minulých sjezdů, kdy zvolit ženu do vedení byl téměř nepřekonatelný problém.

A proto pro jistotu navolili ženy hned dvě, poprvé po dvaceti letech. Kromě Marksové se do vedení probojovala i náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Kvóty jsou trend

Jedním z hlavních témat sjezdu navíc byly kvóty pro ženy na kandidátkách, které straníci se skřípáním zubů nakonec schválili. "Je to trend. Kopírujeme směr celé evropské sociální demokracie,“ uvedla odcházející místopředsedkyně Alena Gajdůšková.

Marksová přiznává, že u straníků zabodovala díky sociálním tématům, na které ČSSD klade důraz. "Řeším věci, které jsou voličům blízké a vnímají je jako důležitější. Ale tématu genderu se nevzdávám,“ uzavírá ministryně.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Corona Cup vyhráli chomutovští plavci Kubová a Franta

Simona Kubová a Tomáš Franta vyhráli plavecký mítink Corona Cup. V neobvyklém formátu si v pražském bazénu v Podolí vyzkoušeli všechny plavecké způsoby a měli nejvyšší součet bodů z devíti disciplín. Nejlepší česká plavkyně loňského roku Kubová zvítězila o 143 bodů před Kristýnou Horskou, chomutovský oddílový kolega vítězky Franta za sebou nechal druhého Filipa Chrápavého o 182 bodů.

Favoritka Kubová v sobotu jednoznačně opanovala obě znakařské tratě, další prvenství přidala na kraulové padesátce. Horská dnes sice vyhrála dva závody a rychlejší než Kubová byla i na 50 metrů motýlek, ale více než dvousetbodovou ztrátu stáhnout nedokázala.

Znakař Franta vedl po šesti disciplínách prvního dne před brněnským prsařem Chrápavým o 88 bodů, dnes si rozhodující náskok zajistil na motýlkářské padesátce. Chrápavý nakonec uhájil druhé místo o pouhých devět bodů před juniorským mistrem světa Janem Čejkou.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policisté zadrželi muže, který měl v Kutné Hoře pobodat svou partnerku a matku. Jedna žena útok nepřežila

Kriminalisté dopadli osmadvacetiletého muže, který podle nich v sobotu večer v Kutné Hoře pobodal svou třiatřicetiletou partnerku a její matku. Partnerka skončila v nemocnici, třiašedesátiletá matka útok nepřežila. Podezřelý po činu utekl, policisté po něm pátrali. V neděli dopoledne ho zadrželi nedaleko Kutné Hory, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

"Muž byl vypátrán před 11:00 policisty nedaleko Kutné Hory. Byl zadržen a převezen na služebnu k provedení všech úkonů," uvedla Johnová. Podezřelému podle ní hrozí až 20 let nebo až výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy