Praha - Společnost Diag Human podle svého bývalého majitele Josefa Šťávy zažalovala Českou republiku kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou také ve Velké Británii, Spojených státech a dalších zemích Evropské unie.
Nároky firmy na více než desetimiliardové odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou již nepravomocně uznaly vídeňský a pařížský soud.
Členové vlády prozatím informace o nových žalobách nemají. "Zítra ale máme na toto téma rozpravu na vládě," řekl Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Dodal, že právníci nyní připravují odvolání do Vídně a Paříže, kde již soudy rozhodly ve prospěch společnosti. "Nevíme, jakým dokumentem se Diag Human ohání."
Rakouský a francouzský soud nedávno rozhodly, že rozhodčí nález ze srpna 2008, podle něhož musí ČR společnost odškodnit, je konečný a "vykonatelný".
Ve Vídni byla zabavena tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu, skončila v depozitním skladu soudu.
V Paříži nemohl Diag Human podle Šťávy konkrétní věc k exekuci navrhnout. "Ve Francii totiž podobně jako v Česku záleží především na samotných exekutorech, jaký majetek dlužníka vypátrají a posléze zabaví," uvedl bývalý majitel firmy. Předmětem exekuce se tak podle něj může stát i České centrum, o němž se mluví v médiích.
Kauza Diag Human
- Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
- V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
- Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
- V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
- Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.
Podobně se vyjádřila i mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová. Uvedla, že pařížský verdikt se netýká konkrétních budov či uměleckých děl, ale směřuje obecně proti českému majetku. Úřad zatím nemá žádné informace, že by Francie přikročila k zabavování.
"Rozhodnutí vídeňského i pařížského soudu lze zvrátit řádným opravným prostředkem, čehož Česká republika využije a proti oběma rozhodnutím se odvolá," uvedla Rennerová. Soudy se podle ní zatím argumenty Česka nezabývaly. Podle ČR totiž není rozhodčí nález z roku 2008 pravomocný, stát se proti němu prý řádně odvolal. Arbitráž tak doposud neskončila.
Šťáva: Spor jsem chtěl mnohokrát ukončit
Šťáva v úterý uvedl, že s ČR se pokoušel nejméně šestnáctkrát ukončit spor. Protože se mu to nezdařilo, přistoupil na návrh Kalvody k vymáhání nároků v zemích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů.
"Jen proto, že jsem vždy odmítl podílet se na nelegálních provizích, jsme tam, kde jsme. Ve Vídni, ve Francii a v příštích dnech v Anglii, Bruselu, EU, USA atd.," sdělil bývalý majitel Diag Human.
Na nových majitelích nyní podle něj bude, zda v těchto zemích skutečně dojde k zajišťování českého majetku.
Národní galerie už stáhla do Česka několik desítek uměleckých děl, která půjčila do zahraničí. Jde o třicet uměleckých děl ze zhruba pěti desítek, která má rozpůjčovaná ve světě. Poslední artefakty z majetku státu mají dorazit v úterý večer.
Topolánek prý nabídl dohodu, kterou by Šťáva akceptoval
Česká republika nabídla společnosti Diag Human koncem listopadu 2008 dohodu, kterou chtěl její bývalý majitel Josef Šťáva podle svých slov akceptovat.
Byl prý ochotný přijmout nižší částku, než bylo téměř devítimiliardové odškodnění přiznané mu rozhodčím nálezem o několik měsíců dříve. Návrh podle něj učinil firmě tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) a vyřizoval ho ministr financí Miroslav Kalousek (nyní TOP 09).
"To ale rychle padlo a za vládu to převzala partička privátních zařizovačů," uvedl Šťáva.
"Měl jsem jakýsi mandát od premiéra, dojednal jsem jakousi hranici, vláda to nepřijala, a tím to skončilo," reagoval ČTK Kalousek. Podle Šťávy byl ministr financí státem několikrát vyslán, aby dohodl nějaký kompromis. "Myslím si ale, že byl jen zneužíván k sondování situace a korupčním plánům jiných," tvrdí bývalý majitel Diag Human.