Daň pro bohaté? Lidovci ji chtěli už za Kalouska

Kateřina Eliášová
11. 8. 2009 7:37
Dvojí daně už plánoval exministr financí před třemi lety
Miroslav Kalousek ve společnosti Cyrila Svobody na posledním sjezdu KDU-ČSL. Pak se jejich cesty rozdělily
Miroslav Kalousek ve společnosti Cyrila Svobody na posledním sjezdu KDU-ČSL. Pak se jejich cesty rozdělily | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidovci v úterý odpoledne odtajní svůj program, se kterým jdou do letošních předčasných parlamentních voleb. O den později by jej měl schválit celostátní výbor strany.

Tahákem mají být výrazné slevy na daních zejména pro rodiny s dětmi. Lidovci taky počítají se zavedením vyšší daně pro ty, kteří vydělávají více než 750 tisíc korun za rok (mezi lidmi se vžilo označení milionářská daň - pozn.aut.), jak jako první informovaly Hospodářské noviny.

S tou kalkuluje hlavně sociální demokracie. Kritici současného vedení KDU-ČSL, kteří po červnových volbách přestoupili do Kalouskovy TOP 09, proto lidovce označují spíše za spojence ČSSD než partnery pro pravicové strany.

Lidovci ovšem se zavedením vyšší daně pro bohatší počítali i před třemi lety. Tedy v době, kdy program psal právě Miroslav Kalousek, který z KDU-ČSL letos odešel, aby založil novou stranu TOP 09. Lidovci se i přes snahu zavést dvě sazby daně nakonec za určitých ústupků smířili s rovnou daní prosazovanou ODS.

Daně podle Kalouska

Miroslav Kalousek už v roce 2006 navrhoval pro výdělek vyšší než 750 tisíc korun ročně (62,5 tisíc měsíčně - pozn.red.) daňovou sazbu 25 procent. Nižší příjmy měly být zdaněny 20 procenty.

Foto: Ludvík Hradilek

Současný program se od toho Kalouskova liší ve výši této "milionářské" daně. Oproti současným 23 procentům, co platí všichni, by bohatí zaplatili o sedm procent více, tedy 30 procent.

Kalousek taky před třemi lety počítal se společným zdaněním manželů, stejně jako dnes nový šéf strany Cyril Svoboda.

Rozdíl je v tom, že lidovci dnes chtějí pomoci více rodinám s dětmi. Vedle současných slev na dani plánují lidovci ještě zvláštní slevy na dani odstupňované podle počtu dětí, což Kalouskův program neobsahoval. Lidovci také dnes chtějí oproti dnešnímu stavu snížit slevy na jednotlivce, kompenzaci ale mají právě v podobě zvláštních slev na děti.

Solidarita nám sluší

Cyril Svoboda odmítá, že by daňová část programu jasně odkazovala pouze na spolupráci s levicí.

"Odmítáme dělení lidí z dílny ČSSD, tedy že chudí nesou tíhu krize a za všechno mohou bohatí, a tak je zdaníme," řekl Aktuálně.cz. Dodal, že lidovci budou chtít, aby obě zamýšlené sazby k sobě byly co možná nejblíž. "Nechceme trestat bohaté," dušuje se lídr KDU-ČSL.

Strana si v programu chce rovněž stanovit určité limity, které při případném koaličním vyjednávání nehodlají překročit. "Budeme chtít být ve vládě, která se nebude opírat o komunisty či hlasy přeběhlíků. Ale také nebudeme chtít účinkovat v kabinetu, který by účinně nepodporoval rodiny s dětmi nebo nečelil korupci," uvedl Svoboda.

Do jaké míry budou chtít lidovci ustoupit právě v oblasti daní, Svoboda neupřesnil. "Zatím nemáme definitivní verzi programu. Máme čtyři varianty, se kterými teď počítáme," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy