Praha - Lobbista Ivo Rittig byl s dalšími obviněnými v kauze pražského dopravního podniku opět zadržen policií.
Důvodem je skutečnost, že Městský soud v Praze během neveřejného jednání rozhodl o tom, že pětici vrátí cestovní pasy. Vrchní státní zastupitelství se však obává, že by mohli někteří z nich uprchnout do zahraničí, a proto pro ně žádá uvalení vazby.
Deníku Aktuálně.cz to řekla pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. "Pokud městský soud přistoupil ke zrušení rozhodnutí, a je tak možné legální vycestování obviněných z ČR, pak má státní zástupce důvodnou obavu, že obvinění uprchnou a pobytem v cizině se budou vyhýbat trestnímu řízení, tedy jsou opětovně dány důvody vazby útěkové," uvedla Bradáčová.
Důvod rozhodnutí soudu objasnila mluvčí Markéta Puci. "Městskému soudu se hrubě nelíbilo, že obvodní soud nezkoumal podmínky pro uložení tohoto zákazu ke každému konkrétně, ale v podstatě každému stejně, tedy paušálně z těch samých důvodů. Podle názoru odvolacího senátu měl obvodní soud zvážit ke každému z obviněných tyto podmínky zvlášť," uvedla Puci.
Podle mluvčí navíc soudci neshledali žádné indicie o tom, že by Rittig a spol. měli v úmyslu opustit Česko a skrývat se v zahraničí. "Nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by vedly k obavě o to, že obvinění činí nějaké kroky k vycestování do zahraničí aby mařili trestní řízení," řekla k tomu Puci.
Detektivové v této kauze stíhají od poloviny února pro praní špinavých peněz vedle Ivo Rittiga i advokáta Davida Michala a Marka Stubleyho z kanceláře MSB Legal, Jana Janků z firmy Neograph a obchodního partnera lobbisty Petera Kmetě. Jde o případ, který souvisí s výrobou jízdenek pro DPP.
Rittig nemusí skončit ve vazbě
Bradáčová uvedla, že kromě vazby jsou ve hře i další opatření. Podle státního zástupce Adama Borguly, který kauzu dopravního podniku dozoruje, by mohli obvinění přijít o právo vycestovat z Česka.
"Šlo by o nahrazení vazebního důvodu zákazem vycestování," sdělil Borgula deníku Aktuálně.cz.
V tom případě by Rittigovi a spol. byly cestovní doklady opět zabaveny, což Borgula připouští. "Zřejmě ano, zákaz vycestování to předpokládá," uvedl.
Hana Hubáčková, předsedkyně senátu městského soudu, který o vrácení dokladů rozhodoval, odmítla důvody tohoto rozhodnutí komentovat. "My jako soudci informace neposkytujeme," sdělila Aktuálně.cz.
Policie obstavila domy a byty
Jak první uvedly Lidové noviny, policie začala před koncem února obstavovat majetek některých obviněných. V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.
Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť. Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.
Právě Kmeť se podle informací Insideru snažil část svého majetku přepsat. Jednalo se o pozemky o rozloze více než 12 tisíc metrů čtverečních, které leží na Havlíčkobrodsku. Z veřejného registru vyplývá, že se je rozhodl Kmeť převést na Vlastimila Krumla. Teď je ale stejně jako jeho byt v Horních Počernicích či garáž s pozemky ve městě Golčův Jeníkov obstavila policie.
Podobně se svého podílu u bytu v Řevnicích nedaleko Karlštejna rozhodl zbavit i advokát Marek Stubley. Podle katastru nemovitostí ho chce převést na svou manželku. Oproti Kmeťovi ale tuto nemovitost zatím vyšetřovatelé nezajistili.
U Stubleyho je však nyní policejní plomba na dalších jeho bytech v Letech, pražské Zbraslavi a pozemku v Lipencích. Janků má obstavený rodinný dům v Čelákovicích a další dům s více než 100 metry čtverečními na Litoměřicku.