Praha - Česká justice se bude ve středu znovu zabývat kritikou životních podmínek tuzemských vězňů.
Obvodní soud pro Prahu 2 bude totiž řešit další z žalob vězňů kvůli přeplněným věznicím a nevyhovujícím podmínkám v nich.
A rozhodně nepůjde o poslední žalobu, která se dostane před soud.
Kromě žaloby Martina Hofmana je podle Jiřího Pivody, který žaloby vězňů na stát koordinuje, přichystána více než desítka dalších.
"Další vězni průběžně uplatňují své nároky u ministerstva spravedlnosti, kde budou následně odkázáni k podání žaloby na toto ministerstvo," říká Pivoda pro Aktuálně.cz.
Vězni, kteří si stěžují na podmínky v českých věznicích, se inspirovali žalobou italského odsouzence, kterému Evropský soud pro lidská práva přiznal kompenzaci ve výši tisíc eur za každé tři měsíce strávené v nevyhovujících podmínkách.
Podle Pivody si návod, jak žalobu podat, posílají vězni mezi sebou.
Podívejte se, na co si vězni stěžují:
Stížnosti se týkají zejména nedostatečného prostoru a nevyhovujících hygienických podmínek. Někteří vězni dokonce uvádějí, že jsou prakticky celý den nuceni strávit na prostoru menším než dva metry čtvereční.
Albert Žirovnický z mírovské věznice například uvádí, že v cele, jejíž prostor byl stěží dostačující pro tři, bylo šest vězňů.
"Teplá voda tekla třikrát denně, shodně jako byl třikrát denně zapnut elektrický proud. Na cele je umístěn ploténkový vařič," popisuje za vraždu odsouzený Žirovnický.
Podle ministerstva spravedlnosti, však vězni nemají na odškodnění nárok.
Mluvčí ministerstva Tereza Palečková pro Aktuálně.cz řekla, že vězeň je povinen strpět určitá omezení a přijmout nižší nároky na komfort, například i v oblasti hygieny.
Kdyby totiž nespáchal trestný čin, mohl by si vězeň bydlet, kde chce, zní z ministerstva.
První žaloba odsouzeného Libora Ondrejčka, projednávaná v listopadu loňského roku, byla zatím odročena na druhou polovinu dubna.