Čeští vězni chystali vzpoury, vyrobili desítky zbraní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 10. 2011 6:35
Vězeňská služba akci na poslední chvíli zabránila, za vším má stát Berdychův gang
Vězeň - ilustrační foto
Vězeň - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Vězeňská služba odhalila přípravy rozsáhlé ozbrojené vzpoury v několika věznicích. Odsouzení chtěli na svobodu, informovala televize Prima.

V káznicích byly zabaveny desítky zbraní - sečných, bodných a podle stanice i střelných. Zásah svých podřízených potvrdil i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

"Vězeňská služba odhalila v několika organizačních strukturách přípravu hromadných nepokojů," řekla televizi mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

V pozadí celé akce údajně stojí nechvalně známý Berdychův gang. Prunerová nechtěla informaci z bezpečnostních důvodů potvrdit. Její kolega Robert Káčer České televizi řekl, že jde o spekulace.

Nejdříve se zmocnit velína

Vzpoura měla vypuknout předminulý víkend v pankrácké věznici. Vězni se chtěli dostat do velína věznice, aby dozorci nemohli zavolat posily. Dalším cílem měla údajně být vězeňská zbrojnice, kde jsou umístěny zbraně dozorců.

Televize uvedla, že za rozkrytím chystané vzpoury stála Bezpečnostní informační služba (BIS). Její mluvčí Jan Šubert to však odmítl.

Ministr Pospíšil nesouhlasil s tím, že by se většina zbraní na cely dostala zvenku. "Většinou šlo o předměty, které si vězni vyrobili," řekl. Pochválil také práci svých podřízených, kteří připravovanou vzpouru odhalili. Vše se podle něj stále vyšetřuje.

"Jedná se o mimořádný případ. Pokud bychom zveřejnili cokoliv dalšího, mohlo by to ohrozit vyšetřování," dodal Káčer.

Spletitá a rozvětvená kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang byl ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na troufalá loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty.

Berdychův gang spáchal podle žalobce první trestné činy už v roce 1995, jeho spolupráce s policisty prý ale začala až o pět let později. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí, a to z loupeží, krádeží, podílnictví, porušování domovní svobody, zneužívání pravomoci veřejného činitele a padělání.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy