Čeští vězni chystali vzpoury, vyrobili desítky zbraní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 10. 2011 6:35
Vězeňská služba akci na poslední chvíli zabránila, za vším má stát Berdychův gang
Vězeň - ilustrační foto
Vězeň - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Vězeňská služba odhalila přípravy rozsáhlé ozbrojené vzpoury v několika věznicích. Odsouzení chtěli na svobodu, informovala televize Prima.

V káznicích byly zabaveny desítky zbraní - sečných, bodných a podle stanice i střelných. Zásah svých podřízených potvrdil i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

"Vězeňská služba odhalila v několika organizačních strukturách přípravu hromadných nepokojů," řekla televizi mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

V pozadí celé akce údajně stojí nechvalně známý Berdychův gang. Prunerová nechtěla informaci z bezpečnostních důvodů potvrdit. Její kolega Robert Káčer České televizi řekl, že jde o spekulace.

Nejdříve se zmocnit velína

Vzpoura měla vypuknout předminulý víkend v pankrácké věznici. Vězni se chtěli dostat do velína věznice, aby dozorci nemohli zavolat posily. Dalším cílem měla údajně být vězeňská zbrojnice, kde jsou umístěny zbraně dozorců.

Televize uvedla, že za rozkrytím chystané vzpoury stála Bezpečnostní informační služba (BIS). Její mluvčí Jan Šubert to však odmítl.

Ministr Pospíšil nesouhlasil s tím, že by se většina zbraní na cely dostala zvenku. "Většinou šlo o předměty, které si vězni vyrobili," řekl. Pochválil také práci svých podřízených, kteří připravovanou vzpouru odhalili. Vše se podle něj stále vyšetřuje.

"Jedná se o mimořádný případ. Pokud bychom zveřejnili cokoliv dalšího, mohlo by to ohrozit vyšetřování," dodal Káčer.

Spletitá a rozvětvená kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang byl ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na troufalá loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty.

Berdychův gang spáchal podle žalobce první trestné činy už v roce 1995, jeho spolupráce s policisty prý ale začala až o pět let později. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí, a to z loupeží, krádeží, podílnictví, porušování domovní svobody, zneužívání pravomoci veřejného činitele a padělání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy