Čeští vězni chystali vzpoury, vyrobili desítky zbraní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 10. 2011 6:35
Vězeňská služba akci na poslední chvíli zabránila, za vším má stát Berdychův gang
Vězeň - ilustrační foto
Vězeň - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Vězeňská služba odhalila přípravy rozsáhlé ozbrojené vzpoury v několika věznicích. Odsouzení chtěli na svobodu, informovala televize Prima.

V káznicích byly zabaveny desítky zbraní - sečných, bodných a podle stanice i střelných. Zásah svých podřízených potvrdil i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

"Vězeňská služba odhalila v několika organizačních strukturách přípravu hromadných nepokojů," řekla televizi mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

V pozadí celé akce údajně stojí nechvalně známý Berdychův gang. Prunerová nechtěla informaci z bezpečnostních důvodů potvrdit. Její kolega Robert Káčer České televizi řekl, že jde o spekulace.

Nejdříve se zmocnit velína

Vzpoura měla vypuknout předminulý víkend v pankrácké věznici. Vězni se chtěli dostat do velína věznice, aby dozorci nemohli zavolat posily. Dalším cílem měla údajně být vězeňská zbrojnice, kde jsou umístěny zbraně dozorců.

Televize uvedla, že za rozkrytím chystané vzpoury stála Bezpečnostní informační služba (BIS). Její mluvčí Jan Šubert to však odmítl.

Ministr Pospíšil nesouhlasil s tím, že by se většina zbraní na cely dostala zvenku. "Většinou šlo o předměty, které si vězni vyrobili," řekl. Pochválil také práci svých podřízených, kteří připravovanou vzpouru odhalili. Vše se podle něj stále vyšetřuje.

"Jedná se o mimořádný případ. Pokud bychom zveřejnili cokoliv dalšího, mohlo by to ohrozit vyšetřování," dodal Káčer.

Spletitá a rozvětvená kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang byl ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na troufalá loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty.

Berdychův gang spáchal podle žalobce první trestné činy už v roce 1995, jeho spolupráce s policisty prý ale začala až o pět let později. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí, a to z loupeží, krádeží, podílnictví, porušování domovní svobody, zneužívání pravomoci veřejného činitele a padělání.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy