Praha – Nemocnice vyslyšely výzvu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a připravují se na kontrolu svých zdravotníků. Ministr k ní vyzval minulý týden v souvislosti s případem primáře oddělení pro děti v klatovské nemocnici, toho policie podezřívala, že v několika případech týral své pacienty. Pro psychickou nemoc lékaře bylo ale vyšetřování odloženo.
Odhalit případné psychicky nemocné lékaře však není vůbec snadné. Vstupní prohlídka, kterou zdravotníci procházejí, nemusí případnou chorobu vůbec zjistit.
Maniodepresivní psychóza, jíž trpěl klatovský lékař, se navíc může vyvíjet i několik let a její první fáze se nemusí ani projevit.
Pražská Nemocnice Na Bulovce se proto rozhodla, že zkontroluje i zdravotní dokumentaci svých zaměstnanců. "Musí se postupovat systematicky, budeme kontrolovat jak nově příchozí zaměstnance, tak stávající," řekl její mluvčí Martin Šalek.
"Po obdržení dopisu ministra jsme utvořili pracovní skupinu. Aktuálně dopracováváme metodiku, jak prošetření provádět. Je to ale běh na dlouhou trať. Zatím není jasné, kdy budou známé první výsledky," dodal.
Zástupci velkých českých nemocnic ale přiznávají, že dodatečné kontroly jsou časově náročné a na případné problémy upozornit nemusí.
"Prověřování všech dokumentací trvá velmi dlouho. Dlouho se také volá, aby lékaři podstupovali psychiatrické vyšetření. Je to ale složité, nemůžeme k tomu nikoho nutit," upozornila mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.
Zaměříme se na prohlídky lékařů
České nemocnice v současnosti řeší, jak přesně na Němečkovu výzvu zareagují. "V nejbližších dnech se uskuteční schůzka s řediteli všech krajských nemocnic, kde bude domluven společný postup," informovala mluvčí krajského úřadu Moravskoslezského kraje Petra Špornová.
Nemocnice v Královéhradeckém či Libereckém kraji se zaměří zejména na kontrolu vstupních a preventivních prohlídek lékařů.
Podobně se k problému staví i vedení Plzeňské kraje, kde k incidentu s týráním dětí došlo.
"Ředitelé nemocnic musí prověřit, zda mají všichni zaměstnanci vstupní lékařskou prohlídku a zda mají platné periodické preventivní prohlídky," řekl Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, který sdružuje západočeské nemocnice.
Pomoci má nový registr
Dalším problémem také může být, že nemocnice nemusí doporučení ministerstva, aby prověřily zdravotní personál, vyslyšet.
"Ministerstvo zdravotnictví nemá pravomoc krajům direktivně nařídit prověřování nemocničního personálu. Může takto pouze nezávazně vyzvat zdravotnická zařízení," vysvětlil mluvčí Němečkova resortu Jan Štoll.
Podle ministra zdravotnictví Němečka by komplikovanou situaci usnadnil připravovaný jednotný registr zdravotnických pracovníků, do kterého by mohli nahlížet zaměstnavatelé.
"Právě připravujeme věcnou přípravu novely zákona o zdravotních službách, jejíž součástí bude registr zdravotnických pracovníků. S jejím předložením počítáme v polovině příštího roku," uvedl Štoll.
Reakci ministerstva vyvolal případ primáře dětského oddělení klatovské nemocnice, jenž podle vyšetřovatelů týral mezi roky 2012 a 2013 deset dětí do dvou let.
Lékař trpí maniodepresivní psychózou, která zapříčiňuje prudké výkyvy nálad spojené s pocity euforie i těžké deprese. Trestně stíhán nakonec nebyl, protože byl podle odborníků v době činu nepříčetný.