Duševně nemocný primář týral děti, nové místo našel snadno

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 9. 2014 18:08
Vyšetřovatelé zaznamenali deset případů dětí do dvou let. Některé byly po zákrocích na pokraji smrti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Policie podezřívá bývalého primáře dětského oddělení v Klatovech, který v tamní nemocnici působil v období od května 2012 do května 2013, že mučil dětské pacienty. Vyšetřovatelé odhalili deset případů týrání dětí do dvou let. Píše o tom pondělní Právo.

Znalci zjistili, že lékař trpí maniodepresivní psychózou. Policisté tak případ před dvěma týdny odložili s ohledem na výsledek znaleckého zkoumání. Od trestního stíhání za těžké ublížení na zdraví lékaře uchránila právě jeho duševní nemoc. V době činu podle odborníků jednal v nepříčetnosti.

Podle prezidenta české lékařské komory Milana Kubka nemocný muž nebude moci nadále vykonávat povolání lékaře. Maniodepresivní psychóza je ve vyhlášce vyjmenovaná mezi diagnózami, které vylučují zdravotní způsobilost k výkonu lékařského povolání. Podle Kubka nyní státní zastupitelství dává návrh soudu, aby lékaři stanovil ochrannou léčbu.

"Léčba bude pravděpodobně ambulantní. Kdyby nevykazoval součinnost, mohla by se změnit na ústavní," dodal Kubek.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka(ČSSD) mohlo selhat i vedení nemocnice, když lékaře nechalo delší dobu pečovat o děti. Němeček chce prosadit zavedení registru zdravotnických pracovníků. Nechá prověřit i personál v nemocnicích. 

Řekl, že pokud by měla nemocnice řádně nastaveny "formální i neformální informační kanály", muselo by se nejpozději do dvou či tří měsíců o lékaři vědět.

"Policisté prověřovali podezření z ublížení na zdraví v klatovské nemocnici. S ohledem na výsledek znaleckého zkoumání podezřelé osoby případ odložili. Rozhodnutí bylo rozesláno všem poškozeným, kteří proti němu mají právo stížnosti,“ řekla Právu vedoucí státní zástupkyně v Klatovech Jiřina Vítovcová.

Lékař se nedokázal ovládnout

"Nejednal v úmyslu zdraví dětí poškodit, nedokázal se ovládnout," stojí v protokolu. Po diletantských zákrocích lékaře trpělo nejméně deset dětí. Některé byly přímo ohrožené na životě a musely být okamžitě převezeny do plzeňské fakultní nemocnice.

Jednalo se hlavně o opakované vpichy do žil. Například u dvouleté dívky s lehčími popáleninami se bývalý primář snažil třiadvacetkrát zavést kanylu do žíly. Děvče bylo při zákroku plně při vědomí. Lékař také dával dětským pacientům do žil vysoké dávky anestetik, kvůli čemuž se ocitli na pokraji smrti.

"Primář mi syna odnesl na napíchnutí kanyly. Po delší době mi sestra chlapce přinesla zpět, na hlavičce měl nespočet vpichů, po kterých se mu dělaly modřiny a bouličky. K tomu ještě ty vlásky ulepené od krve. Byl to děsivý pohled. Sestra mi na to řekla, že se primář snažil napíchnout kanylu do hlavičky," napsala osmadvacetiletá matka čtyřtýdenního dítěte ve stížnosti řediteli nemocnice.

V noci se situace ještě vyhrotila. Žena požadovala převoz syna do plzeňské nemocnice. "To odmítli s tím, že by mohl transport chlapci přitížit. Tak jsem v zoufalství podepsala reverz a syna do plzeňské nemocnice odvezla sama autem. Za té situace to bylo z mého pohledu bezpečnější než zůstat v klatovské nemocnici," uvedla žena.

"Nejraději bych už na tuhle záležitost zapomněl. Pro nás je ta věc uzavřená, pan primář tady už nepracuje," reagoval ředitel klatovské nemocnice František Lešundák.

Po nástupu lékař do Klatov s ním podle vyjádření mluvčího Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiřího Kokošky byli spokojeni zdravotníci i rodiče pacientů. První náznaky problémů se objevily po víc než půl roce.

"Jednalo se o stížnosti personálu na lékařovo zvláštní chování. Nemocnice se jimi zabývala, dokonce namátkově testovala lékaře na alkohol, ale všechny kontroly byly negativní," uvedl Kokoška. Po stížnostech rodičů nemocnice z osobního pohovoru identifikovala, že má lékař psychické problémy. Až tehdy podle Kokošky lékař problém přiznal.

"Od té doby se již na oddělení a vůbec k pacientům nedostal a ještě v únoru byl přinucen jít se léčit. Léčení trvalo do dubna. Následně čerpal dovolenou a k 31. květnu 2013 s ním byl ukončen pracovní poměr," uvedl. Teprve v době jeho léčby se nemocnice od vyšetřovatelů dozvěděla o policejním vyšetřování.

Lékař je momentálně primářem v Rakovníku

I když lékař trpí duševní poruchou, v oboru stále pracuje, přestože to vyhláška vylučuje. Po odchodu z Klatov nastoupil loni opět jako primář dětského oddělení do nemocnice v Rakovníku. Momentálně je v pracovní neschopnosti. Šéf Masarykovy nemocnice v Rakovníku Jaromír Bureš o nemoci prý nic netušil.

Podle Kubka je na celé události problematické to, že lékař nemá povinnost dokládat svoji zdravotní způsobilost při změně zaměstnavatele. Zaměstnavatel ho může vyzvat, aby potvrzení doložil.

"Je to chyba. Čeká se, kdy zaměstnavatel získá nějakou pochybnost," dodal Kubek. Sám se přitom pozastavil nad tím, jak je možné, že poškozování dětí trvalo téměř rok. "Je mi obtížně srozumitelné, že si nikdo nevšiml, že se chová divně," uvedl.

Zdůraznil také, že komora na rozdíl od zaměstnavatele či krajského úřadu nemá kompetenci lékaře o doložení zdravotní způsobilosti požádat. Rozšíření této kompetence je součástí návrhu nového zákona o ČLK, který komora projednává s ministerstvem zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy