Přerov - Místopředseda vlády a šéf lidovců Jiří Čunek se nepodrobil autoritě soudu a odmítl jako předvolaný svědek výpověď.
Zatímco "běžný" člověk může výpověď odmítnout jen tehdy, pokud má strach, že by sám sebe - anebo osobu blízkou - vystavil trestním stíhání, Čunek u soudu využil, že kromě funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj je i senátorem.
Vicepremiér byl předvolám v případu Romane Vaškůje, který se před soud dostal kvůli obžalobě, že se pokusil uplatit korunní svědkyni v kauze, v níž byl svého času obviněn z korupce právě Jiří Čunek.
Soud mohl mimo jiné zjistit, zda o akci, při níž mělo být svědectví Marcely Urbanové minimálně znevěrohodněno, Čunek věděl.
Pozor, jsem senátor
Čunek neřekl nic. Odvolal se na článek 28 Ústavy. Ten říká: "Poslanec i senátor má právo odepřít svědectví o skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s výkonem svého mandátu, a to i poté, kdy přestal být poslancem nebo senátorem."
Šokoval tím státního zástupce: "U výslechu se přeci nejedná o skutečnosti, které se týkají mandátu senátora," řekl. A podivil se, proč o stejné věci Čunek mohl vypovídat na policii, ale u soudu ne.
"Mnoho skutečností jsem se dozvěděl až nyní," reagoval Čunek. Soudce Jiří Barbořík mu za mlčení vyměřil 20 tisíc korun pokuty. "Skutečně není důvod mlčet. Je to účelový postoj," řekl.
Aktuálně.cz se pokusilo položit Jiřímu Čunkovi otázku, jak souvisí případ korupce s výkonem senátorského mandátu, politik však odmítal hovor přijmout a neodpověděl ani na sms zprávu.
Později vydal prohlášení, v němž svůj postup hájí.
"Vše co jsem se o tomto případu dozvěděl později od lidí, kteří se na mě obraceli jako na senátora, cestou stížností na postup státních orgánů a institucí, spadá pod senátorovu zákonnou povinnost mlčenlivosti. Tu jsem tímto svým postojem plně respektoval," uvedl.
Imunita nade vše
Vicepremiér vzápětí odešel s vidinou pokuty a viditelně rozladěn, ale soudce ji nakonec musel odvolat - kvůli imunitě zákonodárců. Že je Čunek senátor, si při udělování ne zcela uvědomil.
"Zvážili jsme nakonec situaci a skutečně nemůžeme pokutu udělit. Mám ale možnost požádat o postih v orgánech senátu. Popřemýšlím o tom," řekl soudce.
Napříště už nebude Čunka k výslechu povolávat. "Soud pouze přečte jeho výpověď z přípravného řízení," doplnil Barbořík.
Vaškůj: Já chtěl Čunkovi pomoci
Podnikatel Vaškůj je společně s dalším podnikatelem Petrem Šmiřákem obžalován z trestného činu podplácení, nadržování a křivého obvinění ve stadiu přípravy.
Sám Vaškůj přiznává, že se za bývalou Čunkovou sekretářkou vypravil záměrně, aby Čunkovi v jeho kauze pomohl.
Říká, že ji rozhodně nemínil korumpovat, ale cílem bylo dokázat, že svědkyně, která Čunka obvinila z přijetí půlmilionového úplatku, nevěrohodná. Její svědectví bylo nakonec jediným přímým důkazem v Čunkově případě.
Vicepremiér byl loni na podzim osvobozen.
Čtěte také: Vaškůj exkluzivně: Za Čunka půjdu klidně do vězení
Vypovídal i Nečas
Vedle Čunka si soudce na dnešek pozval ještě vicepremiéra a ministra práce Petra Nečase (ODS).
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) musel k soudu proto, že se spekulovalo, zda za návštěvou podnikatele u korunní svědkyně Urbanové nestojí ODS.
"Nechápu, proč jsem u tohoto soudu. Obžalované neznám, nikdy jsem je neviděl, nemám s věcí nic společného," řekl Nečas.
Čtěte také: Kauza Čunek: Soud na stopě nezodpovězených otázek
Do celé kauzy se prý zapletl, když se od asistentky dozvěděl, že po Vsetíně chodí lidé, kteří se vydávají za emisary ODS. "To jsem zavolal Čunkovi s tím, že se zřejmě chystá nějaká provokace. Čunek na to nereagoval," popsal Nečas.
Informace provokatérech nijak neověřoval. "Nikdy jsem tomu žádnou důležitost nepřikládal, pustil jsem to z hlavy, je to už dlouho," řekl Nečas.