Kauza Čunek: Soud na stopě nezodpovězených otázek

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 5. 2008 14:07
Před soudem stanuli obžalovaní Vaškůj a Šmiřák
Roman Vaškůj na chodbě přerovského soudu.
Roman Vaškůj na chodbě přerovského soudu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Přerov - Před přerovským soudem začalo líčení úzce související s kauzou Čunek. Roman Vaškůj a Petr Šmiřák čelí obžalobě z pokusu ovlivnit průběh jejího vyšetřování.

Oběma hrozí za tři trestné činy až osm let vězení. Na středeční líčení se k soudu dostavil i Vaškůj, kvůli jehož nepřítomnosti bylo zrušeno úterní jednání.

Oba obžalovaní odmítli vypovídat, soudce přečetl jejich dřívější výpovědi. Před soudem však vypovídali další důležití aktéři kauzy Čunek - hlavní vyšetřovatel Milan Šošovička a korunní svědkyně Marcela Urbanová.

Soudce Jiří Barbořík se zároveň pokusil najít odpovědi na dosud nezodpovězené otázky v případu Jiřího Čunka.

Celý jeho spis o údajném úplatku totiž přerovský soudce zařadil jako přílohu projednávané kauzy.

Obžalovaného Petra Šmiřáka přivedla do jednací síně vězeňská policie, neboť ve výkonu trestu.
Obžalovaného Petra Šmiřáka přivedla do jednací síně vězeňská policie, neboť ve výkonu trestu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Více o celém případu čtěte zde:
Podnikatel, který chtěl očistit Čunka, je před soudem

Vaškůj: Byla to z mé stran provokace

Přestože Vaškůj odmítl před soudem vypovídat, jeho verzi přečetl soudce Barbořík z dříve učiněné výpovědi.

Podle Vaškůje šlo pouze o provokaci s cílem zdiskreditovat Marcelu Urbanovou, korunní svědkyni proti Jiřímu Čunkovi.

„Urbanová udala Čunka neprávem. Dne 11.2., kdy měl údajný úplatek převzít, jsem ho viděl ve Zlíně," uvedl tehdy Vaškůj. „Proto jsem tomu chtěl přijít na kloub. Kvůli sympatiím vůči Jiřímu Čunkovi jsem začal na vlastní pěst zjišťovat, co Urbanová podniká a proč."

Vaškůj situaci zhodnotil tak, že jde o pomstu „frustrované" ženy. „Proto jsem ji chtěl poznat," uvedl podnikatel. „Nabízela se konstrukce vyššího politického zájmu."

Tehdy prý začal vytvářet komplikovanou legendu, se kterou pak Urbanovou v únoru loňského roku oslovil. Vydával se za vyslance ODS jednajícího v zájmu zachování stability vládní koalice.

Foto: Aktuálně.cz
Nepřehlédněte:
Získali jsme dokument, jak Čunek unikl soudu - čtěte zde
 

S tím Urbanové nabídl výměnný obchod: když podepíše prohlášení, že její výpověď si vymysleli a předpřipravili policisté, dostane za to peníze a další výhody.

„Šlo pouze o provokaci, která měla posloužit spravedlnosti," četl soudce z Vaškůjovy výpovědi. „Mělo to směřovat k odkrytí jejího pravého postoje v kauze Čunek."

S přípravou podkladů si dal Vaškůj záležet. Podle jeho slov skenoval podpis Jiřího Čunka z památníčku a použil ho na omluvném dopisu, který napsal a předal Urbanové.

Urbanové nabídl 750 tisíc v hotovosti, příslib pracovního místa, zvýšení platu pro jejího druha, luxusní dovolenou na Madeiře či Kanárských ostrovech a omluvný dopis od Jiřího Čunka.

Marcela Urbanová přišla vypovídat na okresní soud v Přerově o pokusu ovlivnit ji v kauze Čunek.
Marcela Urbanová přišla vypovídat na okresní soud v Přerově o pokusu ovlivnit ji v kauze Čunek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vaškůj zároveň uvedl, že v každé fázi byl v kontaktu s advokátní kanceláří obhájců Jiřího Čunka a také s novinářem ČTK.

„Abych měl pojistku, že to měla být jen provokace," tvrdí Vaškůj. „Na místo toho, aby mi policie poděkovala, že ukazuji na to, jak korunní svědkyně manipuluje s policií samotnou, tak stíhá každého, kdo tvrdí něco jiného než Urbanová."

Šmiřák: Byl jsem jen bodyguard

Soudce také četl z předešlé výpovědi druhého z obžalovaných Petra Šmiřáka. Ten pouze uvedl, že zkontaktoval Vaškůje s Urbanovou a že jí měl sloužit jako ochranka. Zároveň uvedl, že neznal důvod jejich setkání a nevěnoval mu žádnou pozornost.

Jediný, kdo byl ochoten během dopoledne vypovídat, byl hlavní vyšetřovatel kauzy Čunek Miroslav Šošovička. Nově povýšený policista musel odpovídat na otázky, proč komunikoval s Urbanovou osobním mobilem, či proč se s ní scházel na benzinové pumpě.

„Nebudu popisovat metody policejní práce," odmítal Šošovička na dotaz Vaškůjových obhájců odpovídat. „Ze soukromého mobilu jsem volal, než jsem dostal služební."

Poprvé v této souvislosti padly před veřejností dosud nezodpovězené otázky v případu Jiřího Čunka.

Petr Šmiřák v jednací síni okresního soudu v Přerově.
Petr Šmiřák v jednací síni okresního soudu v Přerově. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Soudce Jiří Barbořík se Šošovičky zeptal na klíčovou věc - zda Urbanová začala v kauze Čunek komunikovat s policií, či zda celou kauzu rozpoutal její tehdejší advokát Jiří Novák.

Šošovička se však odvolal na mlčenlivost a na otázku neodpověděl.

Odpověděl ale na další otázku, proč předal Urbanové znalecký posudek, který byl na ni vypracován v souvislosti s kauzou Čunek.

„Požádala o pořízení kopie s tím, že chce podat žalobu, že není narušená," uvedl Šošovička. „To trestní řád umožňuje."

Soudce také narazil na další důležitou otázku - zda byl Vaškůj v kontaktu s týmem Čunkových obhájců.

„Neformálně jsem hovořil s panem Průšou (člen týmu, který pro advokátní kancelář Čunka pracoval)," uvedl Šošovička. „Řekl mi, že u konce už nebyl. Z toho jsem dovodil, že na počátku o tom věděl."

Právě roli Čunkovy obhajoby bude soudce zkoumat tento pátek. Jako svědci jsou pozváni dva její členové, včetně zmiňovaného Davida Průši.

Verdikt tento týden nepadne

V pátek odpoledne by měl jako svědek vystoupit také Jiří Čunek a místopředseda vlády Petr Nečas.

Právě u něj si Urbanová chtěla ověřit, zda Vaškůj jedná jménem ODS. Nečas, který je ze Vsetínska a má tam poslaneckou kancelář, prostřednictvím asistentky vzkázal, že ne. 

Napětí na střídačce koaliční vlády do poslední chvíle: Na snímku zleva ministr práce Petr Nečas (ODS), vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL), premiér Mirek Topolánek (ODS) a vicepremiér Martin Bursík (SZ).
Napětí na střídačce koaliční vlády do poslední chvíle: Na snímku zleva ministr práce Petr Nečas (ODS), vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL), premiér Mirek Topolánek (ODS) a vicepremiér Martin Bursík (SZ). | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Uplácení v kauze Čunek vede před soud vrcholné politiky

„Hlavní líčení bude vzhledem k množství listinných i obrazových důkazů odročeno," řekl Aktuálně.cz soudce Barbořík.

Rozhodnutí, zda Vaškůj chtěl skutečně Urbanovou uplatit, či to byla pouze provokace, a kdo za ní vlastně stojí, tak tento týden nepadne.

 

Právě se děje

Další zprávy