Nenechte se Agrofertem vyvést z míry, vzkazuje ČT Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2015 17:16
Firma, jejímž vlastníkem je ministr financí Andrej Babiš, si Radě ČT stěžovala na pořad Reportéři.
Agrofert.
Agrofert. | Foto: HN - Zuzana Šmajlerová

Praha - Stížnost společnosti Agrofert na pořad Reportéři prověří Česká televize standardní cestou. Řekl to generální ředitel Petr Dvořák.

Agrofert, jehož vlastníkem je ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, si Radě ČT stěžoval na čtyři příspěvky, které podle podniku obsahovaly řadu neověřených údajů a manipulovaly se skutečností.

Agrofert v několikastránkové stížnosti vyslovuje mimo jiné podezření, že se reportéři pořadu snaží záměrně vyzdvihnout informaci o Babišově střetu zájmů a že podnik díky jeho vlivu získal postavení, které by jinak neměl.

Žádají proto zjednání nápravy a vyvození patřičných důsledků vůči redaktorům a dalším odpovědným osobám. Autoři reportáží si za nimi stojí.

Podle Babiše má Agrofert na stížnost právo. Tvrdí, že někdy jsou v ČT manipulované reportáže, a nemyslí si, že by stížnost jeho firmy vytvářela na ČT tlak. Stížnost tvrdě kritizují členové opozičních i vládních stran, ministr financí, který vlastní významná média, si podle nich neuvědomuje, že Českou televizi neovládá.

"Rada si s tím poradí"

Stížnost podle Dvořáka poběží "standardním koloběhem", kdy Rada ČT nejprve požádala o vyjádření vedení televize, a ta zprostředkuje stanovisko tvůrců pořadu včetně vyjádření generálního ředitele.

"To postoupíme na radu a rada si s tím bude muset poradit," dodal Dvořák.

To potvrdil i předseda Rady České televize Jaroslav Dědič. "Ta stížnost je ve fázi, že rada požádala generálního ředitele, aby se k té stížnosti vyjádřil, aby podpořil jedním z názorů to spektrum názorů, které si v tuto chvíli dělá rada. A rada se jí bude zabývat, jakmile všechny tyto indicie obdrží," řekl.

Obilí i lesy

Reportáže, na které si Agrofert stěžuje, se týkaly firem z tohoto koncernu. Jednou z nich je firma Navos, která skladuje obilí. Podle společnosti Navos ČT uvedla výroky, které mohly vyvolat paniku ohledně možného nedostatku zrní v silech.

Další reportáž byla věnovaná Labské vodní cestě. Podle stížnosti se reportéři snažili podsunout tvrzení, že stavba Plavebního stupně Děčín je plánována především proto, aby z ní profitovala společnost Lovochemie, která je součástí Agrofertu.

Další reportáž zmiňovala účast společnosti Uniles ve veřejném tendru státního podniku Lesy ČR.

Agrofert ve stížnosti žádá o zjednání nápravy, tedy "aby bylo od těchto účelově zaměřených pořadů, kde informace jsou podávány tak, že hraničí s pomluvou, upuštěno a příslušní redaktoři a další osoby odpovědné za realizaci shora uvedených reportáží aby převzali za takové jednání odpovědnost a aby vůči nim byly vyvozeny patřičné důsledky".

Petr Honzejk komentuje aktuální politické události.
1:37
Petr Honzejk komentuje aktuální politické události. | Video: Petr Honzejk

Přesto uznal, že určitá míra spekulace je v investigativní reportáži přípustná.

"Zároveň však nelze popřít, že i tato činnost investigativního novináře musí podléhat některým korektivům včetně požadavků novinářské etiky," stojí ve stížnosti, kterou zveřejnil server Svobodné fórum.

Wollner: Agrofert nerespektuje svobodu tisku

Proti postupu Agrofertu se na Facebooku ozval šéfredaktor reportážní publicistiky a dramaturg a moderátor pořadu Reportéři Marek Wollner.

"Já chápu, že se jim ty reportáže nelíbí, protože jejich PR oddělení by nechalo natočit lepší. Ale na jejich jednotlivé stížnosti k velké (RRTV) či malé Radě (ČT) už jsme odpovídali a ta je prověřila, nebo prověřuje. Pokud vím, není v nich jediná věta, která by věcně neseděla, jediná informace, která by byla chybná," uvedl Wollner.

Je zjevné nejen to, že manažeři Agrofertu nerespektují svobodu tisku, ale ani neznají, či dokonce úmyslně popírají platné zákony (například ten o střetu zájmů). A domnívají se, že Českou televizi mohou řídit jako další divizi své firmy.

Marek Wollner, Reportéři ČT

"Je zjevné nejen to, že manažeři Agrofertu nerespektují svobodu tisku, ale ani neznají, či dokonce úmyslně popírají platné zákony (například ten o střetu zájmů). A domnívají se, že Českou televizi mohou řídit jako další divizi své firmy," dodal.

České televizi nevládne

Stížnost Agrofertu kritizují politici napříč celým politickým spektrem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Českou televizi podpořil.

"Na pořad Reportéři ČT si stěžuje kdekdo, což je myslím jeden z důkazů toho, že dělají svoji práci podle zásady padni komu padni. A to není špatně," uvedl Sobotka.

"ČT by měla tuto stížnost prověřit standardně jako každou jinou a nenechat se vyvést z míry a své veřejnoprávní nezávislosti proto, že si stěžuje právě Agrofert."

"Je nepřijatelné zasahovat do svobody médií, natož veřejnoprávních médií. Pan Babiš si zřejmě ještě neuvědomuje, že Českou televizi zatím neovládá, jako mnohá jiná média," dodává místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka, který nemá nic proti samotnému podání stížnosti, svědčí požadavek na potrestání redaktorů o "nemístných a nepřijatelných ambicích Agrofertu řídit i veřejnoprávní média".

Naráží tak na to, že Babiš vlastní několik médií včetně Lidových novin nebo Mladé fronty Dnes.

Pod politickým tlakem

Potrestání konkrétních redaktorů nebo zastavení pořadu je nepřípustná snaha nabourat se do ústavou zaručených práv, je přesvědčen i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Veřejnoprávní média by podle něj měla být oproštěna od různých tlaků. "Jsou tady velmi závažná podezření, že i veřejnoprávní média jsou pod vlivem některých ekonomických a politických struktur," řekl.

Nejde to podle něho prokázat, indicie ale existují. "Je vidět, že skupina Agrofert vliv nemá, jinak by si nestěžovala," podotkl.

"Ve vazbě na vládní angažmá vlastníka Agrofertu jde o nebezpečný a nepřijatelný útok na svobodu médií. Cílem je zjevně vyvolat strach," uvedl v reakci místopředseda ODS Martin Kupka.

Žádost o vyvození patřičných důsledků je podle něj jak vystřižená z dob komunistické totality.

 

Právě se děje

Další zprávy