ČT nevysílala Ovčáčka. Dětinská pomsta, zlobí se mluvčí

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 3. 2015 16:24
Podle Ovčáčka se Česká televize ignorováním jeho tiskové konference mstí za výroky Miloše Zemana o zrušení koncesionářských poplatků.
Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zvažuje stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání  (RRTV) za to, že Česká televize (ČT) jeho tiskovou konferenci v úterý nevysílala živě.

Podle Ovčáčka se jedná o "dětinskou pomstu" za výroky Miloše Zemana o zrušení koncesionářských poplatků, ČT ale tvrdí, že se tisková konference nevešla z kapacitních důvodů a neměla přinést nic důležitého.

Ovčáček mívá tiskovou konferenci pravidelně, sděluje na ní plány nebo stanoviska prezidenta. V úterý ji podle něj ČT nezařadila do živého vysílání poprvé. "Považujeme tento přístup za dětinskou pomstu České televize za názory prezidenta republiky," zlobí se Ovčáček.

Kdo bude další?

Narážel tak na fakt, že prezident minulý týden prohlásil, že by byl pro zrušení koncesionářských poplatků těch lidí, kteří nejsou spokojeni s kvalitou pořadů ČT.

"Je třeba veřejně vyslovit otázku, že pokud bude Česká televize cenzurovat názory nejvyššího ústavního činitele, jak bude potom postupovat v případě dalších ústavních činitelů, politiků a občanů," dodává Ovčáček.

Hrad nyní zvažuje další kroky. "Jedním z nich může být i stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání," doplnil mluvčí.

"S případným podnětem bychom se samozřejmě museli seznámit," řekl ČTK předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí. V první reakci ale podotkl, že každý provozovatel vysílá podle vlastního uvážení.

Přednost dostala Sněmovna

Televize, která měla na tiskové konferenci zpravodajský tým, své rozhodnutí zdůvodnila dramaturgicky.

"Před pravidelnou tiskovou konferencí prezidentova mluvčího nebyla avizována žádná důležitá sdělení. Obsahem vystoupení byl jen souhrn prezidentských aktivit minulého týdne, o nichž jsme již informovali," sdělila mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Dramaturgie živého vysílání proto podle ní z pochopitelných důvodů upřednostnila na větší ploše téma právě projednávaného energetického zákona v Poslanecké sněmovně a téma rušení II. důchodového pilíře.

Témat bylo víc

Podle Ovčáčka to ale není pravda. "Na tiskové konferenci zazněly též informace o čtvrtečním jmenování nového ministra spravedlnosti, nedělním přivítání ukrajinských Čechů prezidentem republiky a také o blížící se cestě prezidenta republiky do Libereckého kraje,“ vysvětluje Ovčáček.

Závěrem podle něj zazněla i doplňující informace k tématu koncesionářských poplatků.

Zeman v pátek Českou televizi kritizoval za to, že údajně neplní svoji veřejnoprávní funkci. Podpořil navíc záměr, aby občané peníze určené na koncesionářské poplatky mohli věnovat na obecně prospěšné účely.

ČT kritiku označila za bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby.

 

Právě se děje

před 7 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy