Zeman: ČT ovlivňuje TOP 09, mám s ní jistý konflikt

ČTK ČTK
11. 3. 2015 19:05
Veřejnoprávní televize podle Miloše Zeman není objektivní, prezident dokonce mluví o neplnění veřejné služby.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Neodvysílání úterní tiskové konference hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka v České televizi (ČT) považuje prezident Miloš Zeman za směšnou a dětinskou pomstu za jeho výrok, že ČT neplní veřejnoprávní funkci. Poznamenal, že Česká televize je do značné míry ovlivňována TOP 09.

"Jistý" konflikt s televizí má Zeman údajně od doby, kdy její ředitel Petr Dvořák prohlásil, že koncesionářské poplatky by měl platit i ten, kdo televizi nevlastní. Zeman to ve středu řekl ČTK. ČT i TOP 09 prezidentovo tvrzení odmítly.

"Veřejnoprávní televize není objektivní, je jednostranná, je do značné míry ovlivňována TOP 09 a já to pokládám za neplnění veřejné služby a za neplnění příslušných zákonů, které se k veřejné službě vztahují," zdůraznil. Jako doklad toho, že je pod vlivem TOP 09, uvedl, že v Radě pro televizní a rozhlasové vysílání podle něj zasedají minimálně tři členové se vztahem k této straně.

Veřejnoprávní televize jakékoliv politické ovlivňování odmítla. "Jediné politické tlaky, které Česká televize zaznamenává, jsou tlaky v podobě vyjádření prezidenta republiky a senátního návrhu Jana Veleby a jejich subjektivních hodnocení vyváženosti zpravodajství, která odmítáme," uvedla mluvčí Alžběta Plívová. Z analýz nezávislé agentury Media Tenor projednaných Radou ČT podle ní vyplývá, že složení hostů, stejně jako "tonalita" výstupů, publicistických, zpravodajských a diskusních pořadů vysílaných na kanálu ČT24 v loňském roce odrážejí rozložení politických sil v Parlamentu.

Kritiku odmítla i TOP 09. "Zatím ovládáme pouze Bílý dům, na Českou televizi se chystáme až příští rok," řekl v reakci na Zemanova slova první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Televize: Upřednostnili jsme Sněmovnu

Ostrou reakci vyvolal Zemanův páteční výrok, že ČT neplní veřejnoprávní funkci. Podle televize jde o bezprecedentní útok na nezávislost ČT, který za dobu její existence nemá obdoby. Prezident navíc podpořil záměr, aby lidé mohli peníze určené na koncesionářské poplatky věnovat na obecně prospěšné účely. V úterý ČT oproti zvyklostem nezařadila do přímého přenosu Ovčáčkovu tiskovou konferenci. Zeman to považuje za doklad toho, že ČT svou veřejnoprávní funkci neplní.

Televize, která měla na tiskové konferenci zpravodajský tým, své rozhodnutí o nevysílání zdůvodnila prostřednictvím své mluvčí dramaturgickými důvody. Nebyla prý avizována žádná důležitá sdělení a obsahem vystoupení byl jen souhrn prezidentských aktivit minulého týdne. Upřednostněno bylo proto ve Sněmovně projednávané téma energetického zákona. Proti tomu se již v úterý ohradil Ovčáček, ve středu ho podpořil i Zeman.

"Nechci spekulovat, zda tisková mluvčí České televize, mimochodem bývalá mluvčí TOP 09, je jenom špatně informována, nebo zda vědomě nemluví pravdu," řekl Zeman. "Chci poukázat na to, že když je živé vysílání přibližně v rozsahu deseti minut, tak nikdy předem nevíte, co tam bude," dodal.

Řekl, že není pravda, že by Ovčáček mluvil jenom o minulosti. "Naopak větší část se týkala budoucích aktivit prezidenta," poznamenal. Odmítl také, že by ČT přenášela záznam ze schůze Poslanecké sněmovny o energetickém zákonu. "Ale je pravda, že půlhodiny vysílala zprávy, které poté téměř doslova reprízovala," řekl Zeman.

"Jistý" konflikt s ČT má prý od doby, co Dvořák navrhl, aby koncesionářské poplatky platili i lidé nevlastnící televizní přístroj. "To máte totéž, jako kdybyste platil leasingový poplatek za auto, ale neměl to auto," řekl prezident. Od té doby prý zapochyboval o schopnostech Dvořáka. "A myslím si, že tím, co udělal včera (v úterý), tyto moje pochybnosti dál zesílil," dodal.

Generální ředitel Dvořák s prezidentovými slovy nesouhlasí. "Nikdy jsem neřekl, že by za televizi měl platit každý. Bylo by ale nesmírně zpátečnické tvářit se, že podmínkou pro konzumaci televizního obsahu je dnes stále ještě televizní přijímač, jak to definuje stávající legislativa. Jsme ve stavu, kdy ti, kteří koncesionářské poplatky hradí, v podstatě dotují ty, kteří podmínku pro hrazení poplatků nesplňují, ale televizní vysílání stejně sledují, přes počítače, telefony nebo tablety," uvedl Dvořák.

"Zda je tento stav spravedlivý, nebo ne, je otázkou pro ty, kteří se podílejí na novelách mediálních zákonů. Je ale legitimní debatu o tomto tématu vést, jak se to konečně děje v tuto chvíli v celé Evropě," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy