Praha - Sociální demokraté v Praze se otevřeně postavili proti svému volebnímu lídrovi Jiřímu Dienstbierovi. Nelíbí se jim, jak během vyjednávání otevřeně a nahlas odmítá koalici s ODS.
Hned několik pražských organizací sociálních demokratů přijalo před čtvrtečním večerním jednáním krajského výboru usnesení, ve kterém jej vyzývá ke zdrženlivosti ve svých výrocích.
Ostřílení straničtí matadoři mu připomínají jeho slabou pozici jak uvnitř klubu, tak i pražské ČSSD. Navzdory tomu, že Dienstbier pomohl ČSSD k dosud nejlepšímu výsledku, jaký kdy v Praze měla.
"Volební lídr skončil svoji úlohu 16. října v 16:00, kdy se zavřely volební místnosti. Jmenování do vyjednávacího týmu je jakýsi bonus za to, jak Jiří Dienstbier vystupoval," zhodnotil jeho pozici uvnitř organizace předseda oblastního výboru ČSSD v Praze 7 Karel Klíma.
Pozor na pusu
Výsledky ČSSD v Praze
1994 - 8,60% hlasů
1998 - 17,53% hlasů
2002 - 14,66% hlasů
2006 - 15,88% hlasů
2010 - 17,85% hlasů
"Žádáme Jiřího Dienstbiera, aby se zdržel nějakých konkrétních označování s kým do koalice ano a s kým ne a vyčkal rozhodnutí orgánu, který je k tomu způsobilý. Tím je krajský výkonný výbor," interpretoval obsah usnesení Klíma.
"Máme podobné usnesení, aby se nikdo nevyjadřoval k žádnému politickému subjektu, dokud není cokoliv rozhodnuto," potvrdil předseda sociálních demokratů v Praze Jan Slezák.
Podle zjištění Aktuálně.cz to platí i pro Prahu 13 a zřejmě i Prahu 12. Obě organizace ale odmítají existenci takového usnesení potvrdit.
Skončí Dienstbier jako vyjednavač?
Ačkoliv v Praze vyhrála TOP 09, která teď vede politická jednání jak s ODS, tak s ČSSD, pražskou radnici nakonec mohou klidně ovládnout politici právě těchto dvou stran, které skončily za TOP 09. I ony společně vyjednávají.
"Já otevřeně vylučuji spojení s ODS, protože pak bychom nikdy nemohli dosáhnout otevřenosti a slušnosti při vedení radnice, kterou jsme voličům před volbami slibovali," trvá na svém Jiří Dienstbier.
Jeho přístup jej ale může nakonec stát i místo ve vyjednávacím týmu.
"Jestliže většina členů klubu zastupitelů řekne svůj názor a Jiří Dienstbier nebo kdokoliv jiný má odlišný názor, tak v normální demokraticky fungující straně se dva, tři lidí, kteří mají odlišný názor, přizpůsobují většině," namítá Jan Slezák, který je součástí klubu. "Každý z nás může mít zbožné přání, ale měli bychom držet za jeden provaz," dodal.
Socialisté zatím jednoznačně neřekli, s kým by se chtěli na radnici spojit, rozhodnutí může padnout už během příštího týdne. Oba citovaní předsedové obvodních výborů popřeli, že by Dienstbier "za trest" mohl přijít o místo v týmu, který budoucí koalici vyjednává.
Solitér Dienstbier
Dienstbierova pozice v zastupitelském klubu i uvnitř pražské ČSSD není příliš silná, navzdory tomu, že s ním coby volebním lídrem ČSSD uspěla v komunálních volbách v Praze nejlépe v historii samostatné České republiky.
Zatím za ním stojí jen jeho mateřské místní sdružení v Praze 2. Většina oblastí a jejích představitelů je loajální předsedovi pražské ČSSD Petru Hulinskému.
Ten zatím otevřeně možné koalice nekomentuje. Už dříve zasedal coby ekonomický náměstek v městské radě, kde se o politickou moc dělila právě ODS s ČSSD.
"Zatím nejsou dojednány programové průniky a proto není možné jasně říct, zda se s někým spojíme nebo zůstaneme v opozici," uvedl pro Aktuálně.cz.