Česko odmítlo nákup vakcín AstraZeneca od Spojených arabských emirátů, říká Petříček

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2021 20:34
Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl serveru Respekt.cz. Podle webu může být důvodem chybějící evropské povolení pro vakcíny vyrobené v Indii.
Vakcína od firmy AstraZeneca
Vakcína od firmy AstraZeneca | Foto: Jakub Plíhal

Česko dostalo od emirátů nabídku na nákup očkování AstraZeneca vyrobeného díky licenci v Indii, uvedl Petříček. Vakcína by podle něj v Česku byla nejpozději za dva měsíce. "Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou," řekl Petříček Respektu.

Odmítavé stanovisko na středečním Ústředním krizovém štábu hájila delegátka ministerstva zdravotnictví s odůvodněním, že jde o neautorizovanou nabídku, uvádí Respekt s odvoláním na zdroje ze zasedání štábu. Podle serveru je možné, že vakcíny vyrobené v Indii nemusí mít povolení od Evropské lékové agentury.

Následně to potvrdil Blatný. "Žádnou oficiální nabídku na koupi vakcín AstraZeneca jsme od Spojených arabských emirátů neobdrželi. Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení," napsal na Twitteru. "Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost," dodal ministr.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády řekl, že se proti informaci o odmítnutí nákupu zásadně ohrazuje. "Podepsali jsme smlouvu, ve které jsme se zavázali, že nebudeme nakupovat vakcínu AstraZeneca mimo smlouvu," uvedl. Česko podle něj mělo už i dříve nabídky očkovacích látek přes soukromého prostředníka. "Tenhle černý trh jsme nahlásili a vyšetřuje to i OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům," řekl. Česko podle něj o navýšení dodávek vakcín usiluje, ale akceptovalo by jen seriózní nabídky, nikoliv podvodné.

Britská firma AstraZeneca vyvinula svou očkovací látku proti novému koronaviru spolu s Oxfordskou univerzitou. Očkování vyrábí kromě Evropy také v Indii ve spolupráci s tamější partnerskou firmou.

Česko začalo proti nemoci covid-19 očkovat koncem loňského prosince. Dosud zdravotníci aplikovali celkem 702.000 dávek tří druhů vakcín od různých výrobců. Vedle látky od AstraZeneca je to vakcína od firmy Moderna a od společností Pfizer/BioNTech. Dodavatelé do ČR zatím dovezli zhruba milion dávek, řekl dnes Blatný v České televizi (ČT).

Rychlejšímu postupu brání především nedostatek očkovací látky. Česko proto už požádalo další státy o jejich poskytnutí. Koncem února premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Francie poskytne Česku k polovině března 100 000 dávek vakcíny. Izrael Česku věnoval 5000 vakcín Moderna. Naočkováni jí budou vojáci, kteří slouží v nemocnicích u pacientů s covidem-19. Tento týden do Karlovarského kraje orazilo 15 000 dávek vakcíny jako dar od německých spolkových zemí Durynsko, Sasko a Bavorsko.

Český prezident Miloš Zeman požádal Rusko o poskytnutí vakcíny Sputnik V. Podmínkou jejich využití by ale byla certifikace od tuzemského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), případně výjimka ministerstva zdravotnictví. Server Lidovky.cz v úterý uvedl, že pokud Česko dá Sputniku zelenou, může zhruba do 25. března dostat až 20 000 dávek a další později.

Video: Jak funguje vakcína firmy AstraZeneca

Jak funguje vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy