Srbsko jako covidový "zázrak"? Nemocnice jsou plné, lidé věří drbům, říká novinářka

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
28. 2. 2021 7:30
Očkování proti koronaviru probíhá v Srbsku rychlým tempem, chlubí se místní vláda. Inspirovat se byl u ní před nedávnem i český premiér Andrej Babiš. Podle investigativních novinářů ale srbské úřady vloni tajily čísla nakažených. Mnozí Srbové oficiálním statistikám nedůvěřují dodnes. "Lidé tady spíše věří drbům, než své vládě," uvádí pro Aktuálně.cz srbská novinářka Maja Živanovićová.
Život v pandemii - srbská novinářka Maja Živanovićová o pandemické situaci v Srbsku | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Srbští investigativní novináři v loňském roce upozorňovali na nesrovnalosti v oficiálních číslech o nakažených covidem-19. Podle nich byla mnohem vyšší, než ta, která tamní vláda prezentovala.

"Po nějaké době člen krizového vládního štábu nesrovnalosti přiznal, a to především v Bělehradě," přibližuje situaci v Srbsku Maja Živanovićová, šéfka srbské pobočky Rádia Svobodná Evropa. "Řekl, že čísla ještě jednou zkontroluje. Ale potom jsme opět o žádných zjištěních neslyšeli - a zkrátka o ničem ohledně tohoto tématu," dodává Živanovićová.

Srbové už podle ní své vládě nedůvěřují, oficiální čísla nakažených pro ně nejsou směrodatná a orientují se především podle toho, co se povídá mezi lidmi. Novinářka podle vlastních slov příliš nevěří ani oficiálním číslům hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Ačkoliv tamní ministerstvo zdravotnictví denně zveřejňuje aktuální statistiky, komunikace ze strany nemocnic vázne.

V posledních dnech podle oficiálních čísel počty nakažených covidem-19 v Srbsku opět stoupají. Každý den v zemi s necelými sedmi miliony obyvatel přibyde kolem tří tisíc pozitivně testovaných. Podle Živanovićové jsou opět plné nemocnice a novinářka očekává opětovné zpřísnění opatření proti šíření koronaviru.

V Srbsku, které není členem Evropské unie, očkují vakcínami proti covidu-19 od čtyř výrobců. Vedle vakcín od společností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca  využívají také ruskou vakcínu Sputnik V i čínskou Sinopharm.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde novinářka také popisuje, co se v Srbsku stane, když někoho na ulici upozorní, aby dodržoval protiepidemická opatření.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy