Srbsko jako covidový "zázrak"? Nemocnice jsou plné, lidé věří drbům, říká novinářka

Očkování proti koronaviru probíhá v Srbsku rychlým tempem, chlubí se místní vláda. Inspirovat se byl u ní před nedávnem i český premiér Andrej Babiš. Podle investigativních novinářů ale srbské úřady vloni tajily čísla nakažených. Mnozí Srbové oficiálním statistikám nedůvěřují dodnes. "Lidé tady spíše věří drbům, než své vládě," uvádí pro Aktuálně.cz srbská novinářka Maja Živanovićová.
Život v pandemii - srbská novinářka Maja Živanovićová o pandemické situaci v Srbsku | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Srbští investigativní novináři v loňském roce upozorňovali na nesrovnalosti v oficiálních číslech o nakažených covidem-19. Podle nich byla mnohem vyšší, než ta, která tamní vláda prezentovala.

"Po nějaké době člen krizového vládního štábu nesrovnalosti přiznal, a to především v Bělehradě," přibližuje situaci v Srbsku Maja Živanovićová, šéfka srbské pobočky Rádia Svobodná Evropa. "Řekl, že čísla ještě jednou zkontroluje. Ale potom jsme opět o žádných zjištěních neslyšeli - a zkrátka o ničem ohledně tohoto tématu," dodává Živanovićová.

Srbové už podle ní své vládě nedůvěřují, oficiální čísla nakažených pro ně nejsou směrodatná a orientují se především podle toho, co se povídá mezi lidmi. Novinářka podle vlastních slov příliš nevěří ani oficiálním číslům hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Ačkoliv tamní ministerstvo zdravotnictví denně zveřejňuje aktuální statistiky, komunikace ze strany nemocnic vázne.

V posledních dnech podle oficiálních čísel počty nakažených covidem-19 v Srbsku opět stoupají. Každý den v zemi s necelými sedmi miliony obyvatel přibyde kolem tří tisíc pozitivně testovaných. Podle Živanovićové jsou opět plné nemocnice a novinářka očekává opětovné zpřísnění opatření proti šíření koronaviru.

V Srbsku, které není členem Evropské unie, očkují vakcínami proti covidu-19 od čtyř výrobců. Vedle vakcín od společností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca  využívají také ruskou vakcínu Sputnik V i čínskou Sinopharm.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde novinářka také popisuje, co se v Srbsku stane, když někoho na ulici upozorní, aby dodržoval protiepidemická opatření.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy